Gucci Balenciaga’yı “Hack”ledi mi?

Geçtiğimiz hafta dedikodular yayılmış, Gucci’nin Balenciaga’yla işbirliği içerisinde olduğu kulislerde konuşulmaya başlanmıştı. İşbirliği söylentileri doğru çıkmadı, ama iki rekabet içerisinde olan moda devi, moda dünyasında daha önce hiç görülmemiş bir işe imza attı.

Gucci’nin vizyoner kreatif direktörü Alessandro Michele, markanın başında olduğu 2015 yılından bu yana, hem söylemleri, hem de sınır tanımayan tasarımlarıyla zaman zaman çok eleştirilse de, markaya büyük ticari başarılar da getirdi. Maksimalist, renkli ve abartılı tasarımları çok konuşulan şovlarla bir araya getiren Michele, markanın 100. yılı şerefine sunduğu ‘Aria’ koleksiyonda da yenilikçi bir koleksiyon ve şov sergiledi. Tasarımcı, bağlı olduğu Kering grubun bir başka markası Demna Gvasalia yönetimindeki Balenciaga’nın logolarını Gucci kıyafetlere taşıdı.

“Ne var bunda” diye düşünmeyin, işin ilginç yanı burada başlıyor. Zira, bu ne bir işbirliği ne de bir kapsül koleksiyon. Michele, bu birlikteliği “hacking” laboratuvarının bir çıktısı olarak adlandırıyor. Yani, kıyafetlere Gucci ve Balenciaga logo ve monogramları üst üste basılarak farklı bir teknikle iki logo da kullanılıyor. Ve Gucci, stil kodu kendine benzeyen bir başka markanın logosunu yeni koleksiyonundaki kıyafetlere taşımayı tercih ederek daha önce eşi benzeri görülmemiş bir tasarım yapmış oluyor. Eğer kafanızda tam oturmadıysa şöyle bir örnek verelim: Nike ve Adidas’ın kendi koleksiyonlarına birbirlerinin logolarını eklediğini düşünün, işte bu tam böyle bir iş…

“Gucci böyle bir şeyi neden yaptı?” sorusu kafanızda belirdiyse, elimizde Michele’nin markasını “hacking laboratuvarı” olarak nitelendirmesi ve bu söylem dışında verecek net bir cevabımız yok. Satış, pazarlama, konuşulmak, öncü olmak… Bunların her biri bir soruya cevap olabilir. Ya da birkaç gün içerisinde iki marka cephesinden yepyeni bir haber gelerek, bu tasarımların bir birlikteliğin öncüsü olduğu da açıklanabilir. Bekleyip göreceğiz…

Öne Çıkan Moda Başlıklarından Kısa Kısa…

Neslisah Satiroglu

Neslişah Aygören Şatıroğlu, Koç Üniversitesi İşletme mezunu. Yüksek lisansını ise Pazarlama İletişimi alanında tamamladı. Küçüklükten beri kendisini moda dünyasına ait hissetse de, üniversitede yaptığı staj sayesinde kariyerini bu sektörde şekillendirmek istediğini karar verdi. Üniversitenin son senesinde, hem İstanbul Moda Akademisi’nde Styling eğitimi almaya, hem de Lidyana.com’da marka sorumlusu olarak çalışmaya başladı. 2015 yılında, kendi blog sayfasını açarak yazma tutkusunu geliştiren ve aynı zamanda YouTube kanalını kuran Neslişah, aralarında Zeynep Tosun, Meriç Küçük, Faruk Saraç gibi isimlerin de olduğu, Türkiye’de moda alanında başarılı işler yapmış isimler ile röportajlar yaptı. Aynı senenin sonunda Derin Mermerci’nin yeni kurulmaya hazırlanan moda ve lifestyle platformunda editör, yazar ve içerik üreticisi olarak çalışmaya başladı. 2018 senesinde ise, İstanbul Moda Akademisi’ne eğitim koordinatörü olarak geçiş yaptı. Eğitimlerin tüm içerik planlaması ve yönetiminden sorumlu olan Neslişah, şimdi ise Hürriyet Gazetesi’nin moda yazarı olarak çalışmakta, YouTube kanalında Bünyamin Aydın, Arzu Kaprol gibi sektörde öncü isimlerle moda röportajlarına devam etmekte, Boğaziçi Üniversitesi’ne moda eğitimleri planlamakta ve kendi girişimlerini yaratmaktadır. "For Happy Brides" isimli bir markası olan Neslişah, konsept gelin ve nedime setleri hazırladığı markasıyla aynı zamanda evlilik sürecindeki herkesin ilham alacağı bir platform yaratmayı hedeflemektedir. Dergi Urla platformunda ise, moda, güzellik, kültür-sanat konularında yazılar hazırlamaktadır.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN