‘Urla Enginar Festivali’ Ziyaretçilerini Bu Yıl da “Online” Ağırlayacak

Urla dendiğinde birçok kişinin aklına hemen o mucize güzeller güzeli bitki geliyor; enginar! Urla’da enginar üreticisinin emeğini ve Urla topraklarının bereketini hatırlayıp kutlayan Uluslararası Urla Enginar Festivali bu yıl pandemi nedeniyle online kutlanacak.

Enginar, Urla için sadece bir bitki değil aynı zamanda bu bölge için oldukça önemli bir kültürel miras. Tarlalarına miras kalmadan evvel Urla’da enginarın Helenistik dönemden kalan mitolojik bir de hikâyesi var. Hikâye şöyle; Yunan Mitolojisi’nde adı geçen büyük Tanrı Zeus Cynara’yı görür görmez âşık olur ve onu bir Tanrıçaya çevirir. Daha sonra Cynara’ya olan aşkının yerine Afrodit’i koyar. Cynara’nın bu durumu kabullenmemesi ve ortalığı ateşe vermesi sonucu Zeus onu Kender dikenine çevirmeye karar verir. Afrodizyak etkisi oldukça güçlü olan bu bitkinin kalbi daha sonraları enginar diye anılmaya başlanır.

Gastronomi turizmi ve yerel kalkınma adına büyük anlam ifade eden Urla Enginar Festivali ilk olarak 2015 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünün hazırladığı bir proje olarak hayata geçti. Her yıl Urla Cumhuriyet Meydanı’nda heyecan ve neşeyle kutlanan bu etkinliği, pandemi nedeniyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dijital ortamda gerçekleştirme kararı alındı.

Hem Türkiye’nin birçok ilinden, hem İzmir ve çevresinden hem de gastronomi dünyasının önemli isimlerinden her yıl yüzlerce ziyaretçinin ağırlandığı bu etkinlikte, aynı zamanda yörede yetişen birçok farklı ürüne ulaşmak mümkün. Fakat etkinliğin başkahramanı tabi ki Urla’nın meşhur coğrafi işaretli Sakız Enginarı.  Her yıl geçen yıldan daha özenli ve yenilikçi bir şekilde kutlanarak değer kazanan bu etkinlikte ünlü isimlerle sohbetler, konserler, ünlü şeflerin ve yerel üreticilerin yeni tarifleri, halk oyunları, çeşitli el emeği ürünlerin ve lezzetlerin sergilendiği birbirinden renkli stantlar yer aldı.

urla enginar festivali

Bu yıl pandemi her ne kadar birçok etkinliğe ket vurmuş olsa da Uluslararası Enginar Festivali bu yıl da “her şeye rağmen ben buradayım” demeyi başaracak.

22-25 Nisan 2021 tarihlerinde gerçekleşecek festivale www.urlaenginarfestivali.com sayfasından katılım sağlayıp çeşitli etkinliklere ve festivalin enerjisine erişebilirsiniz. Urit ve Urla Kadın Kooperatifi aracılığıyla Urla Sakız Enginarı’nı sofralara taşıyacak bu online etkinlikte yerel üreticilerin ürettiği enginarları kolayca satın alabilirsiniz. Ünlü isimlerin enginarlı tariflerini anlattığı videolar da etkinliğe keyif katacak ayrıntılar arasında yer alıyor. Urla Enginar Festivali’ni ayrıca ‘urlaenginarfestivali’ ismiyle Facebook, Instagram ve Youtube sayfalarından da takip edebilirsiniz. Herkesi bu güzel kültürü ve ruhu paylaşmaya bekleriz!

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN