Telefon Kabloları 2.000 Dolarlık Kolye Olursa

Bottega Veneta, hiçbir sosyal medya hesabı olmamasına rağmen, sosyal medyada “nasıl viral olunur dersi veriyor” desek abartmış olmayız. Zira, marka geçen hafta satışa sunduğu, telefon kablolarını anımsatan 2.000 dolarlık kolyeleriyle, haftanın en çok konuşulan moda haberlerinden birine imza attı.

Ocak ayında, ani bir kararla 2.5 Milyon takipçiye ve yüksek bir etkileşime sahip olan Instagram hesabını, ardından tüm sosyal medya hesaplarını kapatan lüks İtalyan moda markası Bottega Veneta, bu hamlesiyle çok konuşulmuş, hatta sektör içerisinde kafa karışıklığı yaratmıştı. Lüks markaların en başta sosyal medyaya karşı olan mesafeli ve uzak, belki de küçümseyici tavırları geri mi dönmüştü? Marka her şeyin dijital olduğu bu çağda karanlığa mı gömülecekti? Yoksa bu yalnızca kısa süreli bir strateji miydi? Gündemde olan tüm bu sorulara cevap vermek çok zor, ancak markaya olan ilgide bir azalma olmadığı, hatta markanın sosyal medya hesabı olmadan internette yine de çok konuşulan hamleler yaptığı da aşikar.

Bottega Veneta’nın geçtiğimiz haftalarda satışa sunduğu, çocukken taktığımız çiçekli kolyeleri anımsatan ve internette binlerce benzer tasarımda örneği olan bir kolyenin 3.000 Dolar’a satışa sunulması, Instagram’ın tartışmalı ve sivri dilli hesabı Diet Prada’nın diline düşmüştü. Marka, henüz bu tartışmaların üzerinden çok geçmeden, bu defa telefon kablolarını anımsatan yeni kolye, bileklik ve küpe koleksiyonunu satışa sundu. Haliyle, yine Diet Prada’nın sarkastik yaklaşımından kurtulamadı. Bu arada altını çizmekte fayda var, koleksiyondaki parçalar elbette yalnızca tasarımıyla telefon kablolarını anımsatıyor; zira her bir parça tamamen el yapımı olarak, gümüş ve emaye gibi materyaller kullanılarak üretilmiş.

Bogetta Veneta Kolye

Markanın bu hamlelerini ve yeni tasarımlarını siz nasıl değerlendirirsiniz bilmiyoruz, ancak sosyal medya hesaplarını kapatması, markanın kimliğiyle alakasız görünmüyor. Ayrıca çıkardığı bu yeni tasarımların yeni bir trendin habercisi olacağını da söylemek mümkün. Yakında birçok markada telefon kablolarını çağrıştıran kolyeleri görmeye hazır olun.

Haftanın Öne Çıkan Moda Başlıklarından Kısa Kısa…

  • Stiliyle dünyanın en çok takip edilen isimlerinden biri olan ünlü model Hailey Bieber YouTube kanalı açtı. Makyaj, stil önerileri ve ünlü arkadaşlarıyla eğlenceli videolar göreceğimiz kanalı hemen takibe aldım. Kendall Jenner’la olan video oldukça keyifli, kaçırmayın.
  • Inditex grubunun lüks markası Uterqüe, Türkiye pazarına Trendyol üzerinden giriş yaptı. Hazır giyim parçaları ve aksesuarlar olmak üzere, markanın birçok ürününü bulmak mümkün.
  • Lüks sokak giyimi markası Les Benjamins, ilhamını gerçek insanlardan ve kentsel yansımalardan alan ve gerçek insanlar için üretilen bir “Core Collection” çıkardı. Koleksiyon, eşofman altları, gömlek, sweatshirt, t-shirt gibi parçalardan oluşuyor.

Neslisah Satiroglu

Neslişah Aygören Şatıroğlu, Koç Üniversitesi İşletme mezunu. Yüksek lisansını ise Pazarlama İletişimi alanında tamamladı. Küçüklükten beri kendisini moda dünyasına ait hissetse de, üniversitede yaptığı staj sayesinde kariyerini bu sektörde şekillendirmek istediğini karar verdi. Üniversitenin son senesinde, hem İstanbul Moda Akademisi’nde Styling eğitimi almaya, hem de Lidyana.com’da marka sorumlusu olarak çalışmaya başladı. 2015 yılında, kendi blog sayfasını açarak yazma tutkusunu geliştiren ve aynı zamanda YouTube kanalını kuran Neslişah, aralarında Zeynep Tosun, Meriç Küçük, Faruk Saraç gibi isimlerin de olduğu, Türkiye’de moda alanında başarılı işler yapmış isimler ile röportajlar yaptı. Aynı senenin sonunda Derin Mermerci’nin yeni kurulmaya hazırlanan moda ve lifestyle platformunda editör, yazar ve içerik üreticisi olarak çalışmaya başladı. 2018 senesinde ise, İstanbul Moda Akademisi’ne eğitim koordinatörü olarak geçiş yaptı. Eğitimlerin tüm içerik planlaması ve yönetiminden sorumlu olan Neslişah, şimdi ise Hürriyet Gazetesi’nin moda yazarı olarak çalışmakta, YouTube kanalında Bünyamin Aydın, Arzu Kaprol gibi sektörde öncü isimlerle moda röportajlarına devam etmekte, Boğaziçi Üniversitesi’ne moda eğitimleri planlamakta ve kendi girişimlerini yaratmaktadır. "For Happy Brides" isimli bir markası olan Neslişah, konsept gelin ve nedime setleri hazırladığı markasıyla aynı zamanda evlilik sürecindeki herkesin ilham alacağı bir platform yaratmayı hedeflemektedir. Dergi Urla platformunda ise, moda, güzellik, kültür-sanat konularında yazılar hazırlamaktadır.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN