YILBAŞINDA VİZESİZ SEYAHAT EDEBİLECEĞİNİZ 10 ÜLKE

2023’ü ardımızda bırakmamıza sayılı günler kaldı. Acısıyla tatlısıyla koca bir yılı bitiriyoruz ve önümüzdeki yıl için hayallerimiz, hedeflerimiz şimdiden aklımızın bir köşesinde bile. Belki de bunların arasında yeni bir/ birkaç ülke görebilmek de var. Peki ya bu hedefinize hem vizesiz hem de yılbaşında bir adım atmak ister misiniz? 2024 yılını karşılayabileceğiniz, sizi hem tarihiyle hem dokusuyla hem eğlencesi hem kültürüyle etkileyecek. Sizler için yılbaşında vizesiz seyahat edebileceğiniz 10 ülke yazımızı hazırladık. İçlerinden hangisine gideceğiniz size kalmış… Şimdiden yeni yılın sizlere sağlık, huzur, başarı ve mutluluk getirmesini dilerim.

İyi seneler.

Sırbistan

Yılbaşında vizesiz seyahat edebileceğiniz 10 ülke yazımızın ilk rotası Sırbistan. Bir Balkan ülkesi olan Sırbistan’a 180 gün içinde 90 günü aşmamak koşuluyla seyahat etme fırsatınız bulunuyor. Türkiye’ye en yakın Avrupa ülkelerinden biri olan Sırbistan’da yılbaşı tatilini geçirmek için çok fazla şehir alternatifiniz olsa da, ilk akla gelen elbette ki; ülkenin başkenti de olan Belgrad.

Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği noktada kurulan ve 7000 yıllık bir geçmişe sahip olan bu şehirde baştan söyleyelim yabancılık çekmeyeceksiniz. Hem yemekleri hem de tarihi yapıları arasında sıklıkla görebileceğiniz Osmanlı eserleri ile adeta küçük Türkiye gibi. Medeniyetler arasında adeta bir köprü görevi gören Belgrad’da üç farklı dine ait yapılar görebilirsiniz.

Hem tarihi bir gezi hem de yeni yıla karşılamak için en ekonomik alternatiflerden biri olan Belgrad’da, yılbaşı gecesine kadar Cumhuriyet Meydanı, Sırbistan Ulusal Müzesi, Bayraklı Camii, Skadarlija Mahallesi, Tasmajdan Parkı, Nikola Tesla Müzesi, St. Mark Kilisesi ve daha birçok yapıyı ve parkı ziyaret etme şansınız var. Yılbaşı gecesi için ise, şehrin neredeyse tamamı süslenmiş ve ışıklandırılmış oluyor zaten. Yeni yıla aç karnına girmek istemeyenler için önce tarihi binaları ve şık mağazaları ile ünlü Skadarlija’da güzel bir yemek yemelerini öneririm. Sonrasında Cumhuriyet Meydanı’nı, Belgrad Kalesi’nin bulunduğu Kalemegdan’ı ve Knez Mihailova Caddesi’ni, yeni yıl kutlamaları için tercih edebilirsiniz. Yılbaşı zamanı zaten hareketli olan gece hayatı daha da hareketleniyor bu şehirde. Yani sabahın ilk ışıklarına kadar gönlünüzce eğlenebileceğiniz pek çok etkinliğe katılabilme imkanınıza sahipsiniz.

Yeni yılı karşılarken hem ekonomik olarak sizi çok sarsmayacak hem de gönlünüzce eğlenebileceğiniz bir yılbaşı için Belgrad ilk tercihlerinizden olacak.

Srećna Nova godina…

Arnavutluk

Listemizdeki diğer bir Balkan ülkesi olan Arnavutluk’a gitmek isterseniz, 90 günlük seyahatiniz için herhangi bir vizeye ihtiyacınız olmadığını belirteyim. Arnavutluk da farklı kültürleri harmanlayan bir ülke. Pek çok şehrinde bu izleri görebileceğiniz bu ülkede, yılbaşı için tercih edilen ilk şehir, başkent Tiran.

Halkın büyük çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu ülkede, Noel her ne kadar resmi bir bayram olarak kabul edilmese de, bu, Noel’i sessiz sedasız kutlayacakları anlamına gelmiyor. Yılbaşından önceki hafta, aileler evlerini temizler yeni yıla temiz bir evde girebilmek için. Yılbaşı gecesi ise aileler genelde bizdeki gibi evde olup, televizyon izleyerek geçirse de, Tiran caddeleri yılbaşını sokakta kutlamak isteyen yerli yabancı pek çok kişiye coşku dolu anlar yaşatır. Yeni yıla girmek için genelde Tiran Meydanı tercih ediliyor. Burada, rengarenk Noel ağaçları ve havai fişek gösterileri eşliğinde geri geri sayabilirsiniz. “ Hava çok soğuk olur, ben sokakta girmek istemiyorum yeni yıla.” derseniz, Tiran otellerinde birbirinden leziz yemeklerden oluşan şahane bir masa ve sabaha kadar süren eğlenceyle de yeni yılı karşılayabilirsiniz.

Arnavutluk pek çok şehrinin gezilip görülmesi ve kendimizden pek çok parçayı görebileceğimiz bir ülke; ancak Tiran şehrini tercih ederseniz yeni yıl tatili için, şuraları gezmeden dönmemenizi öneririm: Tiran Piramidi, Tabakhane Köprüsü, Reja, Hacı Ethem Bey Camii, Petrela Kalesi, Tiran Ulusal Müzesi, Bunk’Art, Rahibe Teresa Meydanı, Tiran Saat Kulesi, Farka Gölü…

Gezuar Vitin E Ri…

Bosna Hersek

Türk vatandaşlarına 90 gün süre ile vize muafiyeti sağlayan bu ülke, sizi Türkiyedeymişsiniz gibi hissettirecek. Hem mütevazı, hem ekonomik açıdan sizi sarsmayacak, hem de unutamayacağınız ve bir daha gitmek isteyeceğiniz bir ülke Bosna Hersek.

Bosna Hersek’e gidecek olanlar yeni yıla girmek için genelde ülkenin başkenti de olan Saraybosna’yı tercih ediyor. Hem tarihi açıdan önemi hem de ülkenin en çok turist çeken şehirlerinden biri olması nedeniyle, yılbaşında da diğer şehirlere göre daha hareketli oluyor burada hayat. Yılbaşından önce Noel pazarları kuruluyor şehre. Bu Noel pazarlarında sevdiklerinize hediyeler alabilirken, birçok yöresel lezzeti tadabilirsiniz. 3 dine ait yapıların olduğu bu şehirde, yeni yıl kutlamaları için hazırlıklar 1 ay önceden başlıyor. Rengarenk caddeleri, ışıl ışıl yılbaşı ağaçlarını görebileceğiniz bu şehirde, insanlar cıvıl cıvıl. Yılbaşı gecesi, sokaklarda insanların yöresel şarkılar söylediği, yeni yıl heyecanının herkeste hissedildiği gecede genellikle Tito Caddesi tercih ediliyor. Çocuklu aileler için veya yılbaşına sokakta girmek istemeyenler için, o gece için pek çok organizasyonun düzenlendiği oteller de mevcut; ama öncesinde rezervasyonunuzu en az 1 ay öncesinden yapmanızı tavsiye ederim.

Zamanında “ Batı’nın Kudüs’ü”, “ Kuzeyin Şam’ı” olarak bilinen bu şehirde gezebileceğiniz yerler ise şöyle: Sebil Saraybosna, Başçarşı, Vrelo Bosne, Gazi Hüsrev Bey Camii, Saraybosna Ümit Tüneli, Ferhatpaşa Camii, Miljacka Nehri, Latin Köprüsü, Morica Han, Taşlıhan…

Sretna Nova Godina…

Fas

Otantik bir tatil arayanlar burada mı? Türk vatandaşlarının 90 gün boyunca vizesiz seyahat edebildiği bu Afrika kıtasının en turistik merkezlerinden biri olan Fas, size egzotik bir tatil imkanı sunuyor.

Nüfusunun çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu bu ülkede Noel resmi bir tatil değil. İnsanlar yeni yıl için ekstra bir hazırlık yapmıyor anlayacağınız. Ancak ülke bir sömürge ülkesi olduğu için Batı kültüründen de etkilenmemesi beklenemez tabii ki. Halkın büyük kısmı, yeni yılı televizyonda düzenlenen şenlikleri izleyerek geçiriyor o geceyi; ama eğer siz yeni yıla biraz daha hareketli girmek istiyorum diyorsanız Marakeş tam sizlik. Bu canlı, büyülü, egzotik bir havaya sahip şehirde adeta kendine aşık eden bir büyü var. Birbirinden çarpıcı ve ahenkli renkler, enfes kokular eşliğinde adeta kendinizi bir tarih kitabının içindeymiş gibi hissedebileceğiniz bir şehirde yeni yıla girmek sizce de kulağa çok oryantal gelmiyor mu? Marakeş’te halkın yeni yılı kutlamak için toplandığı meydan genellikle Djemma El Fna Meydanı. Aynı zamanda pek çok otel de bu geceye özel organizasyonlar düzenliyor. Fas’ın bir Afrika ülkesi olduğunu düşünürsek, yeni yıla çöl partisi eşliğinde girmek de çok havalı olmaz mı?

Fas gezinizi biraz uzun tutup gider şehirleri de gezmenizi tavsiye ederim; ama eğer sadece Marakeş ile sınırlı tutmak zorunda iseniz, şuraları görmeden dönmeyin derim: Majorelle Garden, Jema El Fnaa Meydanı, Koutoubia Camii, Bahia Palace,  Yves Saint Laurent Müzesi, Menara Gardens, El Badi Palace, Cyber Park, Semmarine Çarşısı, Dar Si Said, Müzesi…

Sanat Jadidat Saeida…

Arjantin

Yeni yılı Güney Amerika’da karşılamaya ne dersiniz? Yapılan seyahatlerde 90 gün boyunca vize istemeyen Arjantin’de sıcak havada yeni yıla merhaba diyebilirsiniz.

Kuşkusuz dünyanın en güzel yılbaşı partilerine ev sahipliği yapan şehirlerinden biri de Arjantin’in başkenti Buenos Aires. “ Güzel havaların şehri” olarak dilimize çevirebileceğimiz Buenos Aires’te sabaha kadar süren çılgın sokak partileri oluyor. Tango ve tutkunun şehri olan bu şehirde, insanlar sabahın ilk ışıklarına kadar dans ediyor o gece. Dilerseniz neredeyse her sokakta görebileceğiniz sokak partilerine katılabilir, dilerseniz gece kulüplerinde eğlencenin tadına varabilirsiniz. Daha sakin bir yılbaşı geçirmek isteyenler için, meşhur Opera Binası Tetra Colon her yıl yılbaşı için güzel etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, bölgedeki şık restoranlarda yemeğinizi yiyebilir, damağınıza yılın son bayramını yaşatabilirsiniz. Kalın montlarınızdan, kışlık botlardan sıyrılıp mayonuzu, bikininizi alıp sıcak kumlarda cıvıl cıvıl plaj partilerine de katılabileceğinizi de belirteyim.

Her ne kadar bir eğlence merkezi gibi görünse de, Buenos Aires zengin bir mimariye de sahip. Ziyaret ederseniz görmeden gelmemeniz gereken bazı yerler şöyle: Plaza de Mayo, Teatro Colon, Palacio Paz, Basilica Nuestra Senora de la Merced, Recoleta Mezarlığı, San Telmo Pazarı, La Boca Semti, Palermo Parkı, Casa Rosada…

Feliz Año Nuevo…

Singapur

Sizi 90 gün boyunca vize muafiyetinizin olduğu, Asya’nın en otantik ülkelerinden birinde yeni yılı karşılamaya davet ediyorum bu defa. Çin takvimini kullanan ve her sene bir hayvanın adının verildiği ülkede, bu yıl “Ejderha Yılı”na girmeye yerli yabancı turistlerle girmek enteresan olmaz mı?

Mimari yapısı, pek çok dine ait yapıtları, rengarenk sokakları ve birbirinden ünlü uğrak yerleri ile adeta dünyadaki cennet noktalarından biri olan Singapur’da ağırlıklı olarak Budizm dini yaşanıyor olsa da, bu yeni yılı soluk bir şekilde karşıladıkları anlamına gelmiyor. Öyle ki; yeni yılda ülkede yeni yıl ritüelleri bile var. Her yılbaşında, dünyanın her yerinden insanlar, içinde dileklerinin yazılı olduğu beyaz küreleri Singapur Nehri’ne bırakıp yeni yılda dileklerinin gerçekleşmesini beklemesi bunlardan sadece biri. Yılbaşı gecesinde tıklım tıklım dolu meydan ve caddelerde sabaha dek süren sınırsız eğlence sizi bekliyor bu ülkede. Dilerseniz otellerin düzenlediği organizasyonlara da katılabilirsiniz.

Yılbaşı tatilinizi daha otantik ve egzotik bir havada geçirmek isterseniz listenin ilk sıralarında yer alan Singapur’da görülmesi gereken yerler ise şöyle: Merlion Heykeli, Çin Mahallesi, Orchard Caddesi, Gardens ByTthe Bay, Cloud Forest, Singapur Botanik Bahçeleri, Buddha Tooth Relic Temple, Universal Studios Singapur…

Selamat Tahun Baru…

Tayland

Listedeki ikinci Asya ülkesi 30 gün boyunca Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlayan Tayland. Kışın yağmurundan karından çıkıp, sıcacık bir havada unutulmaz bir yılbaşı geçirmek isteyenler için Tayland’ın başkenti Bangkok, dünyadaki bu alandaki en önemli merkezlerden.

Bangkok’ta da Singapur’da olduğu gibi Noel resmi bir tatil değil; ama zaten burada yaşayan insanların büyük bir bölümü parti yapmayı ve gece hayatını sevdiği için yeni yıla daha hareketli giriliyor. Noel pazarları kuruluyor bu şehirde. Buralardan hediyelik veya kendinize hatıra olarak saklamak için ürünler alabileceğiniz gibi, lezzetli atıştırmalık da deneyebilirsiniz. Yılbaşı öncesi, caddeler yılbaşı ağaçları ve rengarenk ışıklarla süsleniyor. Yılbaşında Bangkok’ta adeta geleneksel ile modernizmin uyumunu görebilirsiniz. Festivaller, dans gösterileri yanında tapınaklarda dua eden insanların olduğu bu şehirde, yılbaşı gecesi ise unutulmaz bir ambiyansta geçiyor. Chao Phraya Nehri’nde yapılan özel yılbaşı tekne turları, şehri suyun üzerinden keşfetmenin eşsiz bir yolunu sunarken, ünlü Khao San Road’daki sokak partileri ve barlardaki eğlenceler, yılbaşı gecesine özel otellerin yaptığı programlar, muhteşem ışık gösterileri…

Bangkok’ta gezebileceğiniz yerler ise şöyle: The Grand Palace, Damnoen Saduak, China
Town, Wat Pho, Chatuchak Hafta Sonu Pazarı, Khaosan Road, Paragon Cineplex, Saphan Phut Gece Pazarı, Shades of Retro, Siam Center, Thong Lor, Si Lom…

S̄wạs̄dī pī h̄ım…

Venezuela

Venezuela’ya da vizesiz gidebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu Güney Amerika’da bulunan ülkeye gitmek isterseniz, 90 gün boyunca vize muafiyetiniz var. Gitmek isteyenler için baştan söyleyeyim, Venezuela’da gasp ve hırsızlık olayları maalesef ki çok fazla.

Gelişmekte olan ve çalkantılı bir siyasi geçmişe sahip olsa da Venezuela, Noel’i gayet hareketli geçiriyor. Zaten dans etmeyi, partileri seven bu ülkede yılbaşı gecesi sabaha kadar süren eğlenceler, havai fişek gösterileri, konserler ve ışıklandırılmış rengarenk caddelerde geçiyor. Venezuela’da Noel sabahı sokaklarda insanları patenlerle görmeniz de mümkün çünkü; burada bu bir gelenek. Tropikal bir iklime sahip olan bu ülkede sıcak bir havada yeni yıla merhaba diyebilme fırsatınız var. Aynı zamanda otel seçenekleriniz olduğunu da hatırlatayım.

Yılbaşı için tercih edilen ilk şehir olan ülkenin başkenti Karakas’ta gezip görmeniz gereken yerler şöyle: Angel Şelalesi, Avila Milli Parkı, Caracak Katedrali, Bolivar Meydanı, Simon Bolivar Evi, San Fransisco Kilisesi…

Feliz Año Nuevo…

Meksika

Rotayı bu sefer Kuzey Amerika’ya çeviriyoruz. Dans deyince akla gelen diğer bir ülke olan Meksika’ya gitmek isterseniz, havayolu ile giriş yapmak şartıyla online vize alarak 30 günlüğüne seyahat etme imkanınız var.

Dünyadaki diğer birçok ülke gibi Meksika’da da yeni yıl coşku ile kutlanıyor. Yeni yıl öncesinde Meksikalıların yaşattığı bazı gelenekleri var. Örneğin; yeni yıldan o sene için ne bekliyorsanız, evinizin dışını o renge boyuyorsunuz. Her rengin bir anlamı var: Kırmızı aşk, sarı iş, yeşil para. O yüzden Meksika’ya gittiğinizde evleri rengarenk görebilme ihtimaliniz hayli yüksek. Yılbaşı öncesinde kiliseler özel olarak hazırlanıp süsleniyor bu ülkede. Yılbaşı gecesi ise, çılgın partiler, havai fişek gösterileri ve sabaha kadar süren bir eğlence sizi bekliyor.

Meksika’yı ziyaret etmek isterseniz mutlaka görmeniz gereken yerler ise şöyle: Chichén Itzá, Tulum Maya Harabeleri, Teotihuacan, Chapultepec Kalesi, Puerto Vallarta Tahta Kaldırımı, Coba Harabeleri, Monte Alban, Coyoacan…

Feliz Año Nuevo…

Japonya

Yılbaşında vizesiz seyahat edebileceğiniz 10 ülke yazımızın son sırasında belki de sizi çok şaşırtacak bir ülke var: Japonya. Japonya da Türk vatandaşlarına vizesiz 90 gün boyunca seyahat imkanı sunan ülkeler arasında yer alıyor. Kendinizi adeta geleceğe ışınlanmış gibi hissedeceğiniz bir ülkede yeni yıla girmek hiç de fena olmaz, ne dersiniz?

Japonya’da nüfusun büyük bir bölümünü Budistlerin oluşturuyor olmasına rağmen, süregelen bazı yeni yıl alışkanlıkları mevcut. Örneğin; yeni yılı karşılayacağınız gece saatler 12’yi vurmaya yakın neredeyse her yerden yükselen çan seslerini duymanız mümkün. İnsanın 108 dünyevi 108 arzusuna işaret eden bu çan seslerinden 107 tanesi seneyi bitirmeden sonuncusu ise yeni yıla girdikten sonra vuruluyor ki; tamamen arınmış olarak girin. Sokaklarda 3 gün boyunca herkesin birbirine “mutlu yıllar” dilediğini görebilirsiniz.

Yeni yılı karşılamak isterseniz en çok ışıklandırılması yapılan yerlerden biri neresi derseniz; hiç şüphesiz ki akla ilk olarak Japonya’nın başkenti Tokyo geliyor. Yılbaşı kutlamalarının ağırlıklı olarak burada yapıldığı şehirde, gelenekseli ve modern kutlamaları harmanlıyor. Tapınaklardan yükselen ayin seslerine, sokaklardan yükselen müzik ve ışık gösterileri karışıyor burada. Işıklandırma açısından en önemli merkezleri Ginza, Shibuya ve Shinjuku. Tokyo Kule ve Tokyo Skytree gibi yüksek noktalardan şehri seyretmek, yılbaşı gecesi için muhteşem bir seçenek. Şehir her ne kadar kalabalık olsa da, zengin metro altyapısı ile tatilinizde size zamandan da kazandıracak.

Tokyo’da elbette ki gezip görülecek çok yer var; ancak buraları görmeden gelmeyin derim: Meiji Jingu Tapınağı, İmparatorluk Sarayı Yayoi Kusama Müzesi, Tokyo Ulusal Müzesi, Tokyo Modern Sanat Müzesi, Shibuya Crossing, Memory Lane, Shinjuku Bölgesi, Ginza…

Akemashite Omedetō Gozaımasu…

.

İşte yılbaşında vizesiz seyahat edebileceğiniz 10 ülke.

.

Urla Gastronomi Rotası” adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yolculuk Temalı Filmler: En İyi 4 Film” adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Sonbahar Mevsimini Hissettirecek 9 Film” adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ebru Buyukkaya

1990 yılında Istanbulda doğdu. Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Küçük yaştan beri yazmaya ve okumaya büyük bir merak ve ilgi duyması nedeniyle kendini bu alanda geliştirmeye yöneldi . Halen digital platformlara ve dergilere yazmanın yanı sıra, kendini geliştirmeye de devam etmektedir.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN