Aralık Ayında İzleyebileceğiniz İzmir Tiyatro Oyunları

“Tiyatro aşka benzer. İnsanı hazin hazin ağlatır. Ama verdiği acının gücünde bir başka tat bulunur. Tiyatro evrene benzer. İnsanı doya doya güldürür. Ama yansıttığı tuhaflıklar, gülerken ağlamak için istekler doğurur.” der Namık Kemal. Aralık ayı içerisinde İzmir’de sahnelenecek olan tiyatro oyunlarından bir seçki oluşturduk sizler için. İzmir tiyatro oyunları arasından seveceğiniz bir veya birden fazla tiyatro için hemen yerinizi ayırtın. Sene bitmeden önce şehrinize gelen bu birbirinden değerli oyunları kaçırmayın.

Şimdiden herkese iyi seyirler dileriz.

Şifa Niyetine

Altan Erkekli ve Veysel Diker’in beraber sahnelediği Şifa Niyetine, söz ve müziğin iç içe geçtiği bir tiyatro oyunu. Orkestranın sahnede oyunculara eşlik ettiği bu oyunda, Altan Erkekli’nin hayatından önemli kesitleri görürken, Veysel Diker, Anadolu türkülerinin batıya uyarlanmış halini kendi sesiyle izleyiciye iletiyor.

Erkekli’nin otobiyografisi niteliğindeki bu oyun, müziğin ve sözlerin harmanlanması ile izleyici değişik duygu durumlarına sevk ediyor.  Altan Erkekli’nin hayatından kesitler sayesinde Yakın Türkiye özel tiyatro hayatı ve Cumhuriyetin sanatla ilişkisine ışık tutulurken, Veysel Diker’in sesinde can bulan türkülerle de kentleşme sonucu kendine yabancılaşan insanı, kendimizi sahnede görebiliyoruz.

Yaklaşık 2 saat süren bu şahane tiyatro gösterisini 4 Aralık 2023 de saat 20:30’da Narlıdere AKM’ de izleyebilirsiniz. 

Biletler için  https://www.biletix.com/performance/2FDMF/001/TURKIYE/tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kuyu

Victor ve Mari’nin aşkını izlerken büyük bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Tesadüfen parkta tanışan Victor ve Mari birbirlerine aşık olurlar. İlk zamanlar güzel giden ilişkileri, Victor’un hasta olmasının ortaya çıkması ile zor zamanlardan geçer. Victor’un ikilemleri, Mari’nin sevdiği adam için hiçbir şey yapamadığından kendini kapana kısılmış gibi hissetmesi… Aralarındaki büyük aşk acaba her sorunu halletmeye yetecek mi?

“Bak! Daha yakından bak! Keşfet. Anla. Ve gör! Aşkı, doğruları, yanlışları, sırları, sınırları anlamak için yaklaş, yakınlaş. Çünkü bu Kuyu seni içine çekecek. Sen istemesen de içine hapsedecek.” sloganıyla izleyiciyi tiyatro sahnesine davet eden bu oyunda kendi içsel yolculuğunuza çıkmaya hazır olun.

Kuyu’yu izlemek isterseniz, 6 Aralık 2023’te saat 20:00’da Sahne Tozu Tiyatrosu Fehmi İşgören Sahnesi’nde izleyicisini bekliyor olacak. 

Biletler için https://www.biletix.com/performance/2ZN17/001/TURKIYE/tr adresini ziyaret edin.

Haybeden Gerçeküstü Aşk

Yılmaz Erdoğan’ın kaleme aldığı “Haybeden Gerçeküstü Konuşmalar” adlı kitabından uyarlanan bu iki kişilik tiyatro oyunu kadın- erkek ilişkisini trajikomik bir şekilde izleyiciye aktarıyor.

Kadın ve erkek ilişkisinin başlangıcından bitişine kadar evrimsel bir süreçte anlatıldığı bu oyunda, gözlemlerinizle kendinizden bir parça bulmamanız hiç de kolay değil. Kadın- erkek ilişkisini mizahi bir dille anlatan oyunda, günümüz ilişkilerine de atıfta bulunuluyor bol bol. Sahnede izlediğiniz aslında herkesin ilişkisi, yani yalnız değilsin

Haybeden Gerçeküstü Aşk’ı izlemek isterseniz, 8 Aralık 2023’te saat 20:00’da Boyoz Akademi Sanat Merkezi’nde izleyicisini bekliyor olacak.

Biletler için https://www.biletix.com/performance/2KYN1/001/TURKIYE/tr adresini ziyaret etmeniz yeterli olacak.

Yaşamaya Dair

Usta tiyatrocu Genco Erkal’ın Nazım Hikmet tutkusundan yola çıkarak uyarlayıp kaleme aldığı Yaşamaya Dair, Nazım Hikmet’in ölümünün 60.yıl dönümüne ithaf edilmiştir.

Ağırlıkla Nazım Hikmet’in Bursa cezaevindeki yılları, karısı Piraye’ye olan aşkı, sürgün yılları ve vatan hasretine vurgu yapılan oyunda, piyano ve viyolonsel eşliğinde Fazıl Say, Zülfü Livaneli, Cem Karaca, Tarık Öcal, Edip Akbayram, Tolga Çebi, Nadir Göktürk ve Timur Selçuk imzalı Nazım şarkıları seslendiriliyor. Genco Erkal’a Tülay Günal’ın eşlik ettiği bu oyunda, iki usta sanatçı adeta devleşiyor sahnede. 

Nazım’ın hikayesini Genco Erkal’dan izlemek isteyenler için Yaşamaya Dair 11 Aralık 2023’te saat 20:30’daBostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’nda.

Biletler için https://www.biletix.com/performance/23643/001/TURKIYE/tr adresini ziyaret edin.

Korkuyu Beklerken

“… Bütün huyları taklit esasına dayandığı için, başka hayvanların yemek yediklerini görmezlerse, acıktıklarını anlamazlar. İçgüdüleri tam gelişmemiştir. Kendilerini korumayı bilmezler. Fakat -gene taklitçikleri nedeniyle- başka hayvanların dövüşmesine özenerek kavgaya girdikleri olur. Şimdiye kadar hiçbir tutunamayanın bir kavgada başka bir hayvanı yendiği görülmemiştir.”

Oğuz Atay’ın aynı adlı eserinden uyarlanan Korkuyu Beklerken, bu defa kitap sayfalarında değil, sahnede.  Belki de bizi ayakta tutanın korku olduğunu ve bu korkular yüzünden savaşma gücünü içimizde bulduğumuzu anlatan,  korkularından başka silahı olmayan bir adamın, son ana kadar ettiği mücadeleyi anlatıyor oyun. Aslında, oyun Oğuz Atay’ın bir başka çok ünlü kitabı “ Tutunamayan”ın öyküsü denilebilir.

Doğukan Uludağ’ın hem oynayıp hem de yönettiği bu oyunu, 12 Aralık 2023’te saat 20:00’da Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde izleyebilirsiniz.

Bilet satın almak için https://www.biletix.com/performance/2EKUH/001/TURKIYE/tr adresine gidin.

Ben Türkan Saylan

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına özel kaleme alınan bu oyunda, Türkan Saylan’a başarılı oyuncu Şenay Gürler hayat veriyor. Şenay Gürler’in samimi ve çarpıcı yorumlamasıyla, Cumhuriyetin aydın kadınlarından biri olan Türkan Saylan’ı izleyici daha iyi tanıyor.

Oyun aslında biyografik değil, Saylan’ın küçüklüğünden beri Türkiye tarihinde meydana gelen olayları onun üzerinden çarpıcı bir dille anlatıyor. 6 bölümden oluşan oyunda Türkan Saylan’ın çocukluğu, gençliği, öğrencilik yılları, deri hastalıkları uzmanı olması, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin kurulması için verdiği emek ve hastalık süreci anlatılıyor. Eleştirel bir yorumla anlatılan oyunda, zaman zaman komik, zaman zaman da hüzünlü olaylar zincirini peş peşe izleme fırsatınız var. Ayrıca oyun içinde Mert Fırat, Berna Laçin, Levent Üzümcü, Uğur Dündar, Ayşe Yüksel, Yetkin Dikinciler ve Revna Sarıkoç dış ses olarak oyunda.

Ben Türkan Saylan’ı izlemek isteyen tiyatroseverler için oyun 14 Aralık 2023’te saat 20:30’da Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’nda.

Bilet için https://www.biletix.com/performance/2KUNA/001/TURKIYE/tr adresine gidin.

Bernarda

  

Sözlükteki anlamı “ güçlü ve bir ayı kadar cesur” olan Bernarda, Federico Garcia Lorca’nın ünlü eseri “Bernarda Alba’nın Evi” adlı oyunundan yola çıkarılarak yazılmış tek kişilik bir oyun.

Bernarda, ev içinde yas ilan ederek kurduğu otorite ile bildiğimiz tüm baskıcı rejimlerin küçük bir modelini oluşturuyor. “Otorite”nin kadın kimliği üzerindeki baskısına karşı çıkan ve bunu sahnede 5 ayrı kadın kimliği ile anlatan oyunda Özge Arslan’ın etkileyici performansını izleyebilirsiniz. Oyunda canlı söylenen fandangos ve flamenko örnekleri ile anlatılmak istenen daha etkileyici bir hal alıyor. 

Bernarda’yı izlemek isterseniz, 18 Aralık 2023’te saat 20:00’da İzmir Sanat Kültürpark’ta.

Biletler için  https://www.biletix.com/etkinlik/2LMR8/TURKIYE/tr adresini ziyaret edin.

Canavar

İmza günü için Anadolu’nun bir şehrine gelen roman yazarı, geldiği şehirdeki iki kadın kuzeni ile buluşmak ister; ancak onların bundan haberi yoktur.  Yıllar sonra gelen bu davetsiz misafire karşı hazırlıksız yakalanan kardeşler, kuzenlerinin de önerisiyle aile sofralarının meşhur bir yemeğini yapmaya karar verir. 

Yapması yemesinden daha zor olan bu yemekte, kuzenler bir masanın etrafında toplanır ve kendilerini geçmişle yüzleşirken ve suçlu ararken bulurlar; ancak suçlayacak kimseyi bulamayınca parmakları birbirini gösterir…

Tülin Özen, Gülçin Kültür Şahin ve Hakan Emre Ünal’ın oynadığı Canavar, 22 Aralık 2023’te saat 20:30’daBostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’nda.

Bilet için  https://www.biletix.com/etkinlik/2LMR5/TURKIYE/tr adresini ziyaret edin.

Ahududu

Melek Baykal’ı 8 sene sonra tiyatroya döndüren Ahududu, Nedim Saban imzasıyla sahnede. Dünyanın en çok oynanan komedilerinden biri olan ve Türkiye’de de daha önce Suna Pekuysal, Vasfi Rıza Zobu, Ani İpekkaya gibi ustaların sahnelediği oyunda bu kez, Melek Baykal, Suna Keskin, Cem Güler, Nedim Saban, Ender Gülçiçek, Birol Engeler, Özgür Yetkinoğlu ve Bülent Seyran var.

1940lı yıllarda geçen oyunda, iki yaşlı kadının yeğenleri ile birlikte yaşadığı konakta yaşadıkları anlatılıyor. Birbirine zıt karakterlerin diyalogları ve bu iki kadının herkesten sır gibi sakladıkları; ancak sadece tek bir kişinin bildiği, işledikleri cinayet, aslında komedi malzemesi olarak önümüze çıkıyor. Bu iki kadının yalnız bir amacı vardır: İnsanları yalnızlıktan kurtarmak, onları huzura kavuşturmak. Bunun için de bir formülleri vardır; ama ne kadar işe yarar onu izleyince göreceksiniz.

Güçlü kadrosu ile Ahududu, 20 Aralık 2023’te saat 20:30’da Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’nda.

Bilet için  https://www.biletix.com/etkinlik/2RC61/TURKIYE/tr adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Ağaçlar Ayakta Ölür

Nevra Serezli’yi 11 yıl sonra tiyatroya döndüren ve 7 ödül kazandıran Ağaçlar Ayakta Ölür Alejandro Casana tarafından kaleme alınmış, Nedim Saban tarafından da uyarlanıp, yönetiliyor. Ülkemizde daha önce ilk defa Macide Tanır tarafından tiyatro sahnelerinde izlediğimiz oyunun film uyarlamasında da usta sanatçı Yıldız Kenter rol almıştı.

Casana’nın İspanya İç Savaşı sonrasında kaleme aldığı bu oyunda, yalan bile olsa insanın bir iyiliğe sığınmasının gerekliliği ana fikir. Oyunda,  ebeveyn- torun ilişkisi işleniyor. Çocuklarını uçak kazasında kaybeden bir kadının elinde tek kalan torunlarıdır; ancak torunlarından birinin hırsızlık yapmasından dolayı dede bağları koparır. Yıllar geçtikten sonra torunlarını görmek isteyen büyükanneye yalancı bir torun bulur dede. Büyükanne her ne kadar torunun gerçek torunu olmadığını bilse de, bu oyunun içinde yaşamayı yeğler. Aradan kısa bir zaman geçtikten sonra gerçek torun da ortaya çıkar…

Ağaçlar Ayakta Ölür, 21 Aralık 2023’te saat 20:30’da Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’nda.

Biletler için, https://www.biletix.com/etkinlik/2RC62/TURKIYE/tr adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

.

Yolculuk Temalı Filmler: En İyi 4 Film” adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Sonbahar Mevsimini Hissettirecek 9 Film” adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ebru Buyukkaya

1990 yılında Istanbulda doğdu. Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Küçük yaştan beri yazmaya ve okumaya büyük bir merak ve ilgi duyması nedeniyle kendini bu alanda geliştirmeye yöneldi . Halen digital platformlara ve dergilere yazmanın yanı sıra, kendini geliştirmeye de devam etmektedir.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN