İzmir’de Atmosferi ile Sizi Adeta Büyüleyen ve Huzur Dolu 5 Kitap Kafe

Son yılların kitap kafe konsepti oldukça trend haline geldi. Çayınızı kahvenizi yudumlarken ev konforunda kitap okuyabileceğiniz, çalışabileceğiniz mekanlar olan kitap kafeler, pek çok gencin de sosyalleşmesine yardımcı oluyor. Kişilerin kitaba ilgisini arttıran, grup çalışmaları için uygun ortamlar yaratan, makul fiyatlı menüsü ile öğrenci dostu olan kitap kafeler, gençlerin ilk tercihi.

İzmir’de de pek çok gencin tercihi kitap kafeler. İzmir’in neredeyse her ilçesinde bulunan ve sayılarının her geçen gün artması için çalışmaların yapıldığı kitap kafelerden 5 tanesini sizler için seçtim. Kitapseverler için uygun olabileceğini düşündüğümüz bu kafeler, size bir kitap kafeden fazlasını vaat ediyor…

Be Water Coffee & Book Cafe

Zihnini boşalt. Günlük koşuşturmalarını, yapman gerekenleri, olman beklenen rolleri bırak. İçinde olduğun kişiyi saklayan ve engelleyen duvarları, köşeleri ve kenarları aş. Şekilsiz ol. Akışkan ol. Su gibi ol. Su gibi esnek, güçlü, devamlı ve hayat dolu…” İşte bu sözlerle karşılanıyorsunuz bu kafede. İzmir Alsancak’ta bulunan kafe, hem çalışmak hem de bir şeyler yiyip içmek gibi uğranılacak en doğru adres.

Bir anne- kız ortaklığı ile doğan kafe, sessiz, huzurlu ve her türlü kitap arayışınıza cevap verebilecek türden. Kafeye girer girmez, kahve kokusunun kitap kokusuna karıştığını hissedebileceğiniz Be Water’da, ev konforunu yakalayabilirsiniz. İster bir şeyler çalışmak, ister kitap okumak ister yiyip içmek için tercih edebileceğiniz Be Water, Alsancak’ta yaşayanların favori mekanı desek yanlış olmaz. Sosyal sorumluluk projelerine de önem veren kafede, Koruncuk Derneği’ne destek veriliyor. Okuduğunuz eski kitaplarınızı ya da yeni aldıklarınızı bu kafeye getirerek, Anadolu’daki pek çok köy okulunun kütüphanesini zenginleştirebilme fırsatı sunuyor Be Water. Kafede, yazar- okur buluşmaları, imza günleri düzenleniyor. Ayrıca, alanından uzman kişilerin düzenlediği semineler, kafenin her ay bir kitabı tartıştığı bir kitap kulübü, yine her ay düzenlenen bibliyoterapi atölyeleri oluyor. Anlayacağınız, bir kitap kafeden beklenilenden çok fazlasını burada bulabilirsiniz. Kafede 3 saat sınırı olduğunu belirtmekte fayda var.  Yolunuz düşerse ruhunuzu ısıtırken kişisel gelişiminize de fayda sağlayan, kitap- kahve eşlikçilerinin muhteşem uyumunun en zirvede hissettirildiği kafeye mutlaka uğrayın deriz. Çeşme’deki ikinci şubesinin de en az Alsancak şubesi kadar güzel olduğunun da altını çizelim.

Instagram adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Rüzgargülü Kitap & Cafe

Urla Meydan Avm içerisinde yer alan Rüzgargülü Kitap & Cafe,  Urlalılar için çayının/ kahvesinin yanında kitap okuyabileceği küçük ama nezih mekanlardan biri.

Urla’da kitap alabileceğiniz mekanlardan biri olan Rüzgargülü’nde kitap sayısı sınırlı ancak; almak istediğiniz kitabı sipariş verebilme şansınız var. Kafe içerisindeki kitaplardan dilediğinizi satın alabileceğiniz gibi, sadece orada okumak için de kullanabiliyorsunuz kitapları. Aynı zamanda bilgisayarınızı alıp çalışabileceğiniz bu mekanı, çocuklu aileler daha sıklıkla tercih ediyor. Çocuklar için şirin bir kitap okuma bölümü ayrılmış burada. Kafenin düzenlediği çeşitli atölyelerin yanı sıra, pek çok yazar da burada imza etkinliği düzenliyor. Ayrıca, kafeden küçük hediyelik eşyalar veya süs eşyaları da satın alabilirsiniz. 

Rüzgargülü’nün sıcacık bir ortamı var ve insanı adeta büyülüyor. Urlalılar için kahve / çay eşliğinde kitap okuyup, çalışabilme durağı olan Rüzgargülü, sizi eski zamanlardaki kitapçılarda hissettirecek.

Instagram adresine buradan ulaşabilirsiniz.

İZELMAN Buca Kitap Kafe

Bir İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi olan İZELMAN A.Ş tarafından İzmirli gençleri kitapla buluşturma projesi olarak hayata geçirilen,  açılan kitap kafelerden en sonuncusu. İZELMAN’ın yaptığı 7.nci şube olan Buca Kitap Kafe, hem ders çalışmak hem de uygun fiyatlı kahve/ çay içmek üzerine tasarlanmış.

22 Aralık Cuma günü hizmete giren kafe, gençlerin sosyalleşirken çalışabileceği bir mekan. İki katlı kafenin zemin katında bahçe ve kafe olarak kullanılıyor. Diğer katı ise kütüphane ve ders çalışma alanı. Toplam 120 kişiye hizmet verecek şekilde dizayn edilen kafe, merkezi bir noktada olduğundan başka ilçelerden gelecek olanlar için kolaylık sağlıyor. 7 gün 24 saat açık olan kitap kafe, bu anlamda kentteki ilk olma özelliğine sahip. İzmirli gençlerin sağlıklı bir ortamda ders çalışmasını hedefleyen proje kapsamında başka ilçelerde de kitap kafelerin açılacağının müjdesini vererek bitirirken, İzmir’de hayata geçirilen bu projenin diğer illere de örnek olmasını dilerim.

Pan Kitabevi

Karşıyaka’da Tiyatro Sokağı içerisinde bulunan Pan Kitabevi, kalabalıktan kaçıp sakin bir zaman geçirmek isteyenler için en doğru adreslerden biri. Hem yemeğimi yiyip kahvemi içeyim hem de kitapçı gezeyim derseniz Pan Kitabevi tam sizlik.

Alışagelmiş kitap kafelerden farklı olarak bu kafede her şey bir arada. Hafif bir müzik eşliğinde bir şeyler çalışabilir, kitabınızı okuyabilir, ders çalışabilir hatta toplantılar yapabilirsiniz. 3 katlı kafenin zemin katında kitap, dergi satışı yapılıp, ders çalışılabilirken, üst 2 kat kafe ve teras olarak kullanılıyor. Çalışırken karnınız acıkırsa, kafenin birbirinden lezzetli yiyeceklerden oluşan bir de menüsü var. Ayrıca kahve menüsü deneyimlenmesi gereken bir tecrübe. Kafenin içinde bir de Biletix gişesi var, İzmir’de gerçekleşen etkinlikler için buradan bilet alabilirsiniz. Dönem dönem atölye çalışmaları da yapılan bu kafede, aradığınız kitabı bulma konusunda yardımcı olan güleryüzlü bir çalışan ekibi de olduğunu belirteyim.  

Farklı ama içine çeken bir havası olan Pan’a uğramalısınız.

Instagram adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Sihirli Kitap Kahve Konukevi

Listenin son sırasında Urla’nın adeta masallardan fırlamış bir kitap kafesi var. Hem kafe hem masal evi hem de 2 odasıyla konukevi olarak dizayn edilen mekan, 2017 yılında Urla’nın tarihi taş evlerinin birinin restorasyonu ile hizmete açılmış.

5000 kitaplık bir kütüphanesi olan bu mekanda, kahvenizi içerken tadına doyulmaz bir deniz manzarası size eşlik ediyor. Kitap kokusunun kahve kokusuna karıştığı yerler diye bir tanım varsa burası tam olarak o tanıma uyuyor. Burada, birçok yazarın ölümsüz eserini bulabilirken, çocuklarla geldiğinizde de asla sıkılmazsınız. Sihirli’de çocuklar için düzenlenen aktiviteler düzenleniyor. Her gün, büyüklerin de ilgisini çekecek masallar anlatılıyor. Burada hem çocuklar hem de yetişkinler için atölyeler, sergi ve toplantı etkinlikleri, piyano dersleri, özel günler için organizasyonlar düzenleniyor. Sihirli, “Bir Varmış” ve “Bir Yokmuş” adlı iki odası ile gelen konuklarını adeta masallarda hissettiriyor. Burada yapılan tüm etkinlikler Ege Çağdaş Eğitim Vakfı yararına yapılıyor, yani sosyal sorumluluk projeleri de var. Aynı zamanda hijyen konusunda ne kadar başarılı olduğunu, aldıkları “Turuncu Çember” sertifikası ile ispatlıyor.

İster çocuklarla ister kendiniz gidebileceğiniz,  gerçek kitapseverler için çok özel bir mekan olan ve düzenlediği etkinlikler ile pek çok Urlalının uğrak yeri olan Sihirli Kitap Kahve Konukevi, masal tadında kaliteli zamanlar sunuyor size. Ziyaret etmeyi unutmayın…

Instagram adresine buradan ulaşabilirsiniz.

.

Yolculuk Temalı Filmler: En İyi 4 Film” adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Sonbahar Mevsimini Hissettirecek 9 Film” adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ebru Buyukkaya

1990 yılında Istanbulda doğdu. Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Küçük yaştan beri yazmaya ve okumaya büyük bir merak ve ilgi duyması nedeniyle kendini bu alanda geliştirmeye yöneldi . Halen digital platformlara ve dergilere yazmanın yanı sıra, kendini geliştirmeye de devam etmektedir.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN