Yolculuk Temalı Filmler: En İyi 4 Film

yolculuk temalı filmler

“Yolculuk temalı filmler, izleyicileri farklı coğrafyalara, duygusal keşiflere ve karakterlerin kişisel evrimine götüren büyüleyici hikayeleriyle sinema dünyasında önemli bir yer tutmaktadır.”

Yolda olmak’, bilgi, bilim, sanat ve edebiyat dolayısıyla kültür ve medeniyet üretmek demektir. Bu açıdan yol, öncelikle insanı, kültürü, medeniyeti, sözü temsil etmektedir. Yolda olmak ruhî, fikrî ve fizikî değişimdir, gelişimdir. Ruhen ve madden yenilenmedir. 

Amerika yapımlı yolculuk temalı filmler oldukça fazla ilgi görmektedir. Bunun sebebi yolculuğun bir araç olarak değil amaç olarak benimsenmesidir. Yolculuk temalı filmler genellikle karakterlerin fiziksel veya duygusal bir yolculuğa çıkmasını ve bu süreçte yaşadıkları deneyimleri ele alır. Yolda olmak, yolculuğa çıkmak demek aslında yeni deneyimler getiren bir çeşit özgürlük olarak da görülür. Yola çıkan bir kişinin yolculuk sonrası artık aynı kişi olmadığı, yaşadığı deneyimler, öğrendiği bilgiler ve tanıştığı kişiler vasıtasıyla farklı bir bakış açısı edindiği ve değişime uğradığı öne sürülür. Gelin birlikte yol temalı filmleri ve karakterlerini bu açıdan inceleyelim: 

Thelma and Louise – 1991

IMDb 7.6

Thelma ve Louise adlı iki kadın karakterin Arkansas’ta evlerinden kaçarak başlarına gelen olayları konu alan bu film, bir yolculuk sırasında yaşadıkları maceraları ve deneyimleri anlatır. Thelma bir ev hanımı, genellikle evde zaman geçiren ve mutsuz bir evliliği olan bir karakter. Louise ise çalışma hayatı ve problemli ilişkisinden bunalmış bir karakter. İki kadın bir gün sıradan buldukları hayatlarından kurtulmak ve nefes almak için bir hafta sonu kaçamağı yapmak üzere yola çıkar. Yolculukları süresince başlarına talihsiz olaylar gelir, farklı insanlarla tanışırlar ve edindikleri bu hayat deneyimleri ile artık yolculuğun başında tanıştığımız iki karakterden çok daha farklıdırlar: yolculuk onları özgürleştirir.   

Little Miss Sunshine (Küçük Gün Işığım) – 2006

IMDb 7.8

Film oldukça sıradan görünen bir Amerikan ailesi, Hoover ailesinin, 7 yaşındaki kızları Olive’in hayalini gerçekleştirmek için ülkenin diğer bir ucunda düzenlenecek olan güzellik yarışmasına katılmak üzere yola çıkmasını konu alır. Olive, biraz kilolu ve dış görünüşüne pek önem vermeyen bir çocuktur, ancak ailesi onu desteklemek ve hayalini gerçekleştirmek ister. Tamamen zıt karakterlerden oluşan aile, eski bir araca atlayıp bu uzun yolculuğa çıkarlar. Yolculuk boyunca her biri kendi sorunları ile uğraşan aile fertleri arasında komik olaylar gerçekleşir. Aile heyecanla yarışmayı beklerken birbirlerine olan bağları da kuvvetlenir, birbirlerini daha iyi anlamaya başlarlar. Birbirlerine olan sevgi ve destek her şeyden daha fazla önem kazanır. Film, güzellik ve estetik kavramları hakkında izleyicilerini düşünmeye teşvik ediyor.  

Wild (Yaban) – 2014

IMDb 7.1

Amerikalı yazar Cheryl Strayed’in yaşadığı anılarından senaryolaştırılan filmde hayatındaki üst üste yaşadığı kötü olaylar ve yanlış seçimlerden sonra, yaralarını sarmak ve acılarını üzere bir kadının çıktığı 1100 mil uzunluğundaki doğa yürüyüşü deneyimi anlatılıyor. Aile içi kayıplar, kötü bir evlilik ve yaptığı hatalar sebebiyle kendini herkesten uzaklaştırır. Büyük bir pişmanlığa kapılır. Kaybettiği annesi ile yakınlığı ona cesaret verir ve annesinin öğüdünü dinleyerek; ‘en iyi halini bulmak ve ona sarılmak’ üzere yola çıkar. Daha önce böyle bir yürüyüş için hiçbir tecrübesi olmayan bu kadın, çıktığı bu yolculuk sayesinde iyileşmeye başlar. Hatalarıyla yüzleşir, kendi ile barışır ve yolculuk sonunda benliğini olduğu gibi kabul eder. Hayatı oluruna bırakma kararı alır. 

Rain Man (Yağmur Adam) – 1988

IMDb 8.0

Bencil ve paragöz Charlie Babbitt, babasının ölümünün ardından bıraktığı yüklü mirası öğrenir. Ancak babası mirasının çoğunluğunu otistik ve özel yeteneklere sahip olan abisi Raymond’a bırakmıştır. Charlie, mirasın bir kısmını alabilmek için abisi ile bir yolculuğa çıkar. İki kardeş arasındaki ilişki başlangıçta zorlu ve gergindir, ancak yolculuk boyunca birbirlerini daha iyi anlamaya başlarlar. Raymond’ın özel yetenekleri, matematik konularında üstün yetenekleri olduğunu ve “Rain Man” olarak anıldığını keşfederler. Bu yolculuk boyunca Charlie, kardeşi Raymond’ı kabullenmeye başlar ve aralarındaki aile bağı kuvvetlenir. Film insan ilişkileri, aile bağları ve empati konuları hakkında izleyicileri düşündürüyor.

Bu filmler farklı alt temalara ve hikayelere sahip olsa da, hepsi karakterlerin bir şekilde yolculuk etmeleri ve bu yolculuklar sırasında kendi özlerini keşfetmeleri veya dönüşmeleri konularını ele almaktadır.

Yazar: Bizdegeziyoruz

3 Comments

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN