AHMET DUT – AHŞAP KOLAJ RESİM SERGİSİ

AHMET DUT
AHŞAP KOLAJ RESİM SERGİSİ

16 Kasım – 6 Aralık 2023

“Gördüğümüz her şey kendi ideasının yansımasıdır. ‘’
(Platon)

Sanatçımızın bu sergisinde resimlerine şiir ve müzik de kolaj olarak eşlik ediyor. Böylece güçlenen yansılar izleyicinin kendinde çıkacağı içsel yolculuğu desteklerken; yapılacak olan “Bu Bir Resim Değildir” adlı felsefi sohbet bizleri daha da derinlere götürecek.

Söyleşi: 18 Kasım 2023 saat: 15.00 Hüseyin Kaplan “Bu Bir Resim Değildir

Sergi manifestosundan;

Sanatçı Ahmet Dut “ YANSILAR” adlı sergisinde bizleri çıkaracağı yolculuğu şöyle anlatıyor; “Eşsiz objektif gözlerimizle bakarız dış âleme ve beynimizle görürüz. Baktığımız aynı şeydir belki ama gördüğümüz aynı mıdır beynimizde?” Ruhumuz, bilincimiz, bilinç dışı algılarımız, personalarımız kısaca yaşam serüvenimizde damıttıklarımız farklıdır. Bu farklılığı soyuttan somuta dönüştürme sürecini, kendi tekilliğimizde gerçekleştiririz. Şeylerin yansımaları kendi içrekliğimizde aşkınlık haline geldiğinde dışa çıkmak ister ve renk olur, şekil olur resim olur anlatır kendini.

İzleyici resme baktığında da kendi yolculuğundaki edinimleriyle seyreder resmi. Bu kez de onun bakışımı girer devreye duygu olur, söz olur, şiir olur. İçinin sesi kulaklarında yansır melodi müzik olur. Hepsi birlikte aşk olur, sanat olur.

Ahmet Dut’un Yansılar isimli sergisi 16 Kasım’da Urla Dam Sergi Salonunda ziyarete açılacak; ahşap kolaj resimlere bu sergide şiirler ve müzik de eşlik ediyor. Serginin küratörlüğünü atölyeah! ve Hazal Dut Şeref üstlenirken, 18 Kasım saat 15:00’de de Hüseyin Kaplan’ın moderatörlüğünü yapacağı “Bu Bir Resim Değildir” söyleşisi de katılımcılarını bekliyor olacak. Sergi 6 Aralık’a kadar tüm sanat severlerin ziyaretine açık.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN