YAVAŞ BİR HAFTA SONU İÇİN MUBI FİLM ÖNERİLERİ

Kış mevsimi evde geçirilen vakti daha kıymetli ve konforlu hissettiriyor. Evde yapılacak aktivitelerin sayısı yaz aylarından sonra sanki bir anda çoğalıyor. Film Ekimi, beyaz perdeye akın eden yeniler ve dizi sezonunun da başlamasıyla film izlemelere doyamama hali bizce kışın en keyifli yanı. Bu hafta sonunu sakin modda ama aynı zamanda da verimli geçireyim diyenler bahsettiğimiz sanat fimlerine göz atarak planlarına ekleyebilir. Mubi Film Önerileri yazımız, 5 içinizi ısıtacak film ile hafta sonunuza keyif katacak.

Koşturmalı geçen bir haftadan sonra yavaşlamak hem zihnimizin hem de bedenimizin en temel ihtiyacı. Soğuk havalar da iyice etkisini göstermişken koltuk battaniyeleri ve sıcak içeceklerle tarçın kokulu bir hafta sonu geçirmenin planları yapılsın deriz! Tam da bu sakinliğe eşlik ederek, size evinizde daha konforlu hissettirerek mümkünse izlerken size hiç yormayacak Mubi film önerileri ile geldik.  Filmlerin bir diğer özelliği ise sakinliğin verdiği huzurun yanı sıra duygularla temasa geçmesi. 

The Lunchbox

Mubi Film Önerileri yazımızın ilk önerisi Hindistan’dan. Bu film öyle sıcak öyle sıcak duygular hissettiriyor ve akışa öyle bir çekiyor ki, film bittiğinde buruk bir gülümseme ve haklı bir soru işareti ile baş başa kalıyorsunuz. Filmin bir diğer ilgi çekici kısmı ise günümüzde kullandığımız yemek kurye sisteminin atası olarak kabul edilen ve ilk olarak  Hindistan’da uygulanan 125 yıldır süre gelen dabbawalla ile tanıştırıyor bizleri. 2012 yılında Mumbai’de çekilen filmin baş karakterlerinden biri de artık yaşını almış Irrfan Khan. Filmin konusu ise, kocasının ilgisini çekmeye çalışan genç bir eş olan Ila’nın eşine her gün iş yerinde yemesi için lezzetli ev yemekleri yapması ve her gün ekstra bir efor harcaması ile daha iyisi için uğraştığı günler yaşar. Ancak bir gün işler değişir; Ila beslenme çantasını eşinin ofisine göndermeye çalıştığında, öğle yemeğini teslim edecek olan dabbawala sistemi karışır ve beslenme çantası yanlışlıkla Saajan Fernandes isimli başka birine gider. Ila, karışıklığı fark edince Saajan’a bu karışıklığı bildiren bir mektup yazar ve mektubu ertesi gün beslenme çantasına koyar. Saajan da bu mektuba karşılık verdikten sonra aralarında rutine dönen bir mesaj alışverişi başlar. Brbirleriyle duygularını ve hayatlarını paylaşmaları ile aralarında derin bir dostluk ilişkisi gelişir. Peki, ikisinin de derin yanlızlıklarını paylaştıkları bu bu uzaktan mesajlaşma arkadaşlığının sonu nereye varacaktır. 

https://mubi.com/tr/tr/films/the-lunchbox

After Sun 

2022’de çekilen ama bizi 90’ların Antalya’sında bir yaz mevsimine götüren bu film sinematografik açıdan son zamanların en çok ilgi gören filmlerinden biri oldu. 11 yaşındaki Sophie annesi ile babası ayrılmış bir çocuk. Boşanmadan evvel Edinburg’da yaşayan Colum daha sonra Londra’ya taşınıyor. Kızıyla uzak mesafe ilişkisi yaşayan Colum onunla güzel bir yaz tatili için baş başa bir Türkiye tatili planlıyor. Sophie bu tatilden oldukça keyif alıyor ve tatil sırasındaki anılarını kameraya kaydediyor. Mesleki ve mali açıdan sıkıntılar yaşayan Colum, tatil boyunca mutluluk maskesiyle Sophie’yle güzel vakit geçirmenin yollarını arıyor. Tatil boyunca her ne kadar depresif ruh halini saklamamak için uğraşsa da kimi zaman bu durumla baş edemeyecek anlar yaşamaktan kaçamıyor. Tatil bitiyor, baba kız zor olan, filmin belki de etkileyici bölümlerinden olan veda zamanı gelip çatıyor. Colum bu sahneyi de kameraya alarak hayatı boyunca ona en çok dokunacak, onda yıllar sonra farklu izler bırakacak anıların temelini oluşturduğunun farkında olmadan, çocukluğunun masumiyetiyle kameraya gülümsüyor. 

https://mubi.com/tr/tr/films/aftersun

Sevmek Zamanı 

Bu listeye çok yakışacak, Türkiye’den bir klasik eklemek söz konusu ise Sevmek Zamanı işte tam da öyle bir film. 1965 yılı bir Metin Erksan filmi olan bu klasikte hem Adalar hem de İstanbul nostaljisini fazlasıyla içinize çekeceksiniz. Sema Özcan ve Müşfik Kenter’in baş rollerini paylaştığı filmin konusu fakir bir boyacı ustasının, Prenses Adası’nda varlıklı bir ailenin villasını boyarken evin  duvarında asılı olan genç bir kadının fotoğrafı ile kurduğu derin bağ anlatılıyor. Halil bu fotoğraftan o kadar etkilenir ki, gerçek dünyasında tanımadığı ve görmediği bu kadına aşık olur. Her gün bu fotoğrafa bakarak hayallere dalar, yalnızlığını bu fotoğraf ile doldurur. Sonra her şey bir anda değişir. Halil bu fotoğraftaki güzel yüz ile gerçek hayatta karşılaşıp, onunla tanışana kadar her şey onun için daha kolaydır. Bu gizemli kadın hayalinde aşık olduğu kişi midir? Yoksa hiç sevmeyi tercih etmeyecek bir yabancı ile mi karşılaşmıştır. Sevmek Zamanı, Türk sinemasının farklı bakış açısıyla tanışacağınız, belleğinizde ve sizde derin duygular bırkacak romantik dram türünde bir baş yapıt. 

https://mubi.com/tr/tr/films/time-to-love

One Fine Morning 

Filmi izlerken sizi kimi zaman ılık Paris sokaklarında bir gezintiye götürecek sahnelere sahip bu hikayede, aile ve aşk ilişkilerindeki parametrelerde git geller yaşamak çok mümkün. Linn adında küçük bir kızı olan dul bir kadın olan Sandra Kienzler, Paris’te tercüman olarak çalışmaktadır. Sandra diğer yandan eski bir felsefe öğretmeni olan ve Benson sendromu adı verilen, bilişsel ve görme yeteneklerini etkileyen nörodejeneratif bir hastalık teşhisi konulan babası ile ilgilenmektedir. Sandra bir gün bir parkta, merhum kocasının arkadaşı ve  evli bir kimya kozmologu olan Clément ile karşılaşır. Akşam yemeği için plan yaparlar ve bir süre sonra da birbirlerine aşık olurlar. Sandra her geçen durumu kötüye giden babasıyla ilgilenirken, ona karşı duyduğu sevgi içini daha çok acıtır ve bu süreç onun için daha da ağır bir hal almaya başlar. Diğer yandan, Clément’in karısından gizli yaşadıkları ilişki de hem babasının hem de küçük kızı Lin’in sorumluluğu ile birlikte ağır gelmeye başlar. Bu duygu yoğunluğu ile baş edemeyeceğini düşünen Sandra, Clément ile ilişkisinde bir seçim yapmak zorunda kalır. 

https://mubi.com/tr/tr/films/one-fine-morning-2022

Paterson 

Mubi Film Önerileri yazımızın son filmi bir Adam Driver filmi olan Paterson. 2016 Fransa ve Almanya ortak yapımı olan bu film New Jersey’de geçiyor. Paterson, otobüs şöförlüğü yapan, her gün aynı güzargahta seyir eden, her gün benzer şeyler düşünen ve benzer şeyler yaşayan ve şiir yazmaya özel bir merakı olan bir adamdır. Otobüs yolculuğu boyunca yolcuları gözlemleyen, onların kendi aralarındaki sohbetlerini dinleyen, her akşam köpeğini aynı saatte gezdirmeye giden ve bu esnada aynı bara gidip aynı yüzlerle iletişim kurduğu bir monotonluğun içinde yaşar. Eşi Laura da kendi rutininde evle ve hobileriyle meşgul olan bir kadındır. Paterson şiirlerinde her gün yaşadıklarını, eşi Laura’yı betimler. Hayatın zorluklarını ve sıradanlığını yaşar ve yaşamını kelimelere dökerken, her gün daha iyisi için uğraşır; kendi kulvarında kendini görmek istediği hedefe odaklanır. Fakat bir gün hiç de beklemediği bir olay, planladığı akışta yeni bir karar vermesini gerektirecektir. Bu ağır kanlı gibi görünen ama duyguları size en yalın haliyle hissettirmeyi başaran filmin baş rollerini Adam Driver ve Gülşifte Ferahani paylaşıyor. 

https://mubi.com/tr/tr/films/paterson

Yolculuk Temalı Filmler: En İyi 4 Film” adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Sonbahar Mevsimini Hissettirecek 9 Film” adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN