Urla’nın Ev Sahipliği Yaptığı Dizi ve Filmler

İzmir’in güzel ilçesi Urla, her ne kadar yerlisi olmayanların tatil için tercih edecekleri yerler arasında olsa da kültürü, havası, insanları ve doğasıyla aslında Türkiye’nin saklı cennetlerindendir. Deniz kıyısında yer alması, yeşille iç içe olması, geleneklerini ve kültürünü yaşatmaya kararlı insanlarıyla Urla, sakinliğin ve huzurun adresi diyebiliriz. Bu özellikleri sebebiyle de birçok kez sinema ve dizi sektörüne ev sahipliği yapmıştır. Hatta öyle ki sırf Urla’daki sorunları konu alan bir film bile çekilmiştir. Bu yazımızda arşivlerinde Urla’nın sokaklarını, şirin evlerini, sahilini, insanlarını görebileceğiniz film ve dizileri sizler için derledik.

1. Susuz Yaz (1963)

Yönetmen koltuğunda Metin Erksan’ın oturduğu 1963 yapımı filmin başrollerinde Hülya Koçyiğit, Ulvi Doğan ve Erol Taş yer almaktadır. Necati Cumalı’nın ‘Susuz Yaz’ kitabından uyarlanan film, Urla’ya bağlı Bademler Köyü’nde çekilmiştir. Filmde köyün halkı da yer almıştır. Cumalı, avukatlık yaptığı dönemde edindiği toplumsal ve psikolojik gözlemlere dayanarak yazmıştır romanı. Filmin çekim süresi 9 ay sürmüştür. Filmde, susuzluk ve kadın temaları işlenmiştir. Dönemine göre içinde siyasi eleştirilerin ve politik içeriklerin yer aldığı nadir filmlerdendir. 1963 yapımı film, Türkiye’de sansüre maruz kalmış, 1964 senesinde gösterime girmiştir. Türk sinema tarihinde büyük bir başarıya imza atan film, Berlin Film Festivali’nden Altın Ayı Ödülü ile dönmüştür.

2. Sivri Akıllılar (1977)

Yönetmen koltuğuna usta oyuncu Zeki Alasya’nın oturduğu 1977 yapımı filmin oyuncu kadrosunda; Zeki Alasya, Metin Akpınar, Perran Kutman, Hulusi Kentmen gibi başarılı oyuncular yer almaktadır. Filmde, eski Urla’ya dair izler bulabilir, belki filmin bir sahnesinde kendi sokağınızı görebilirsiniz.  Konu olarak, klasik Metin- Zeki filmleri gibi romantik komedi olsa da içinde barındırdığı inceden sosyal ve toplumsal mesajlarla aslında didaktik bir yapıya da sahiptir. Eskinin saflığını, naifliğini görebileceğiniz, ailecek izleyebileceğiniz bu filmi tavsiye ediyorum.

3. Kavak Yelleri (2007)

Yapımcılığını Timur Savcı’nın üstlendiği, yönetmen koltuğunda farklı yönetmenlerin yer aldığı dizi 2007 yılında Seferihisar ve Urla gibi İzmir’in çeşitli ilçelerinde çekimlerine başlayarak ekran macerasına adımını atmıştır. Sonrasında çoğunlukla İstanbul üzerinden gitse de zaman zaman bu mekânlarda da devam etmiştir. Oyuncu kadrosunda; Aslı Enver, Pelin Karahan, Dağhan Küleğeç, İbrahim Kendirci gibi genç ve yetenekli oyuncuların yanı sıra birçok usta isim de yer almıştır. Dizi bir gençlik dizisi olarak başlasa da içinde barındırdığı farklı hikâyelerle de aslında toplumsal konulara parmak basmıştır. Türk dizi tarihinde uzun sayılabilecek bir ekran macerası olmuş ve tam 170 bölüm devam etmiştir. Dizinin hala bazı kanallarda tekrarlarına denk gelmeniz mümkün.

4. Kalbim Ege’ Kaldı (2015)

Oyuncu kadrosunda Alper Saldıran, Oya Unustası, Eren Hacısalihoğlu gibi oyuncuların yer aldığı dizi 2015 yılında Urla’da çekilmiştir. Bir yaz dizisi olarak ekran hayatına başlayan dizi, sonrasında da devam etmiştir. Dizide Urla’nın çeşitli mekânlarını, sokaklarını, güzel evlerini, sahilini ve daha birçok mekânını görebilme imkânınız olacaktır. Eğer Urla’da yaşamıyorsanız, bu diziyi izledikten sonra fikrinizin değişme ihtimali hayli yüksek.

5. Kardeşim Benim (2016)

Yönetmen koltuğunda Mert Baykal’ın yer aldığı, yapımcılığını Burak Özçivit’in üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Burak Özçivit, Murat Boz, Aslı Enver’in yanı sıra birçok başarılı oyuncu da yer almaktadır. Film, birbirine tamamen zıt iki kardeşin ortak bir sebeple bir araya gelerek başlarından geçen bir yol hikâyesi üzerine kurulu. İstanbul’da başlayan hikâyeleri Urla’ya kadar devam eder. Filmde Urla’ya dair pek çok ize rastlamak mümkün. Urla’da birçok farklı mekânda yapılan çekimler sayesinde adeta kısa bir Urla turu yapabilirsiniz.

6. Bitmeyen Şarkı (2010)

Yönetmen koltuğunda Sadullah Celen ve Deniz Barut’un oturduğu dizinin oyuncu kadrosunda Bergüzar Korel, Bülent İnal gibi başarılı oyuncuların yanı sıra güçlü bir ekip de yer almaktadır. 2010-2011 yılları arasında ekranlarda yer alan dizi bir dram dizisi olup, konu olarak da çocuğu için mücadele eden bir pavyon şarkıcısı annenin başından geçenleri ve etrafında gelişen olayları ele almaktadır.

7. Karantina XIII (2018)

Can Varol’un yönetmen koltuğunda oturduğu, senaryosunu Murat Barutçu’nun kaleme aldığı Karantina XII filminin oyuncu kadrosunda Berna Üçkaleler, Umut Demirdelen, Şevket Süha Tezel, Anıl Can Yılar, Cansu Şahin, Barış Efe gibi isimler yer alıyor.  Staj yapmak için terk edilmiş bir adaya giden bir grup öğrencinin başından geçen olayların anlatıldığı film, tür olarak korku türünde olup, çekimlerinin pek çoğu Urla’da gerçekleşmiştir.

8. Fatmagül’ün Suçu Ne? (2010)

Yönetmen koltuğunda başarılı yönetmen Hilal Saral’ın oturduğu dizinin oyuncu kadrosunda Beren Saat, Engin Akyürek, Fırat Çelik, Kaan Taşaner, Engin Öztürk gibi başarılı ve yetenekli genç oyuncuların yanı sıra pek çok usta isim de yer almaktadır. Çekimlerine Urla’da başlanan dizi, senaryo gereği İstanbul’da devam etse de pek çok kez Urla’da devam eden sahneleri olmuştur. Dizi Vedat Türkali’nin 1986 yılında aynı adlı dizi için yazdığı senaryoya dayanmaktadır. Urla’da yaşamını sürdüren Fatmagül’ün uğradığı tecavüzden sonra başından geçenler ve gösterdiği mücadele üzerine kuruludur konusu. Dizi, ülkemizde kadına şiddete ve tecavüze karşı farkındalık yaratması açısından büyük öneme sahiptir. Pek çok ülkeye pazarlanan dizi sayesinde oyuncular da dünyaca tanınır hale gelmiştir.

9. Filozof Anaksagoras (2020)

Yönetmen koltuğunda Uğur Pişmanlık’ın oturduğu belgesel filmin kadrosunda, Feridun Hamarat, Sevinç Öztürk, Gültekin Çavga gibi oyuncular yer almaktadır. Felsefe tarihinin önemli düşünürlerinden olan Urlalı filozof Anaksagoras ‘ın hayatının ve fikirlerinin anlatıldığı belgesel filmin çekimleri Urla’da tamamlanmış ve gösterime gireceği tarihi beklemektedir.

Tarihi, kültürü, doğası, gelenekleri, eskiye olan saygısı ile yaşamaya devam eden Urla, umarız ki daha pek çok dizi ve filmde yer alarak, kendini öncelikle Türkiye’de sonrasında ise dünyada gösterme şansına sahip olur.

Ebru Buyukkaya

1990 yılında Istanbulda doğdu. Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Küçük yaştan beri yazmaya ve okumaya büyük bir merak ve ilgi duyması nedeniyle kendini bu alanda geliştirmeye yöneldi . Halen digital platformlara ve dergilere yazmanın yanı sıra, kendini geliştirmeye de devam etmektedir.

1 Comment
  1. Yaklaşık 3 aydır çalışma yapmaktalar dizinin ismini hasat mevsimi olarak öğrendiğim Star’da başlayacak dizi film hiçbir yerde adını sanını duyamıyorum biraz kafam karıştı

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN