Sonbahar Mevsimini Hissettirecek 9 Film

Düşen sarı yapraklar, havada romantizm kokusu ve doğanın tüm sarı ve kırmızı tonlarını görebileceğiniz bir mevsim sonbahar. Soğuk havaların başlangıcı sayılan bu mevsimde dışarıda geçirilen zaman azaldığı için daha çok evde oluruz. Peki, ev ortamında sonbaharı nasıl hissederiz? Tabii ki; birbirinden güzel filmlerle. Sizler için sonbaharı iliklerinize kadar hissederken, pek çok duyguyu da beraberinde yaşayabileceğiniz filmler derledik. İşte “Sonbahar Mevsimini Hissettirecek 9 Film”. Battaniyeniz, çayınız/ kahveniz hazırsa iyi seyirler.

When Harry Met Sally (1989) – IMDb: 7.6

Nora Elphon’un kaleminden çıkan, yönetmenliğini Rob Reiner’ın yaptığı bu Amerikan romantik komedi filminin başrollerini Hollywood’un usta oyuncuları Meg Ryan ve Billy Crystal paylaşıyor. Aynı okuldan mezun olmalarına rağmen birbirlerinden haberdar olmayan Harry ve Sally, yaptıkları bir yolculuk sırasında tanışırlar. Bu yolculuk sırasındaki uzun sohbet konularından biri de, kadın ve erkeğin arkadaş olup olamayacağıdır. İkisi de bunun mümkün olamayacağına emindir! New York’a vardıklarında bir daha karşılaşmayacaklarına emindirler ancak; kaderin onlar için farklı bir planı vardır… Manhattan’ın meşhur yapılarını ve sokaklarını göreceğiniz, adeta New York sonbaharınızı yaşayacağınız bu eğlenceli ve romantik film, romantik komedi filmlerinin yapısını değiştirmesi ve Hollywood’un kültleri arasında yer alması ile izlenilmesi gereken yapımlardan.

New York’ta Sonbahar (2000) – IMDb: 5.6

Adından da anlaşılacağı üzere tam bir sonbahar filmi. New York sokaklarına dökülen sarı yapraklar, kurumaya yüz tutan ağaçlar ve bohem bir havayla kaplı bu filmin yönetmenliğini Joan Chen yaparken, başrollerini Richard Gere ve Winona Ryder paylaşıyor. Romantik yapımlardan hoşlananların ilgisini çekmeyi başaracak bu filmde 50li yaşlarda çapkın bir adam ve 20lerin başındaki genç bir kızın aşkı anlatılır. Başlangıçta kısa süreli sürecek bir ilişki olarak düşünseler de, bazı durumlar onları birbirine daha da yakınlaştırır… Dünyanın en ünlü mega kentlerinden biri olan New York’ta sonbaharın muhteşem ambiyansının filmde bol bol seyirciye yaşatıldığı film, romantizm sevenler için listenin üst sıralarında yer alacak.

Sonbahar (2008) – IMDb: 7.7

Listenin üçüncü sırasında bir Türk yapımı yer alıyor. Özcan Alper’in senaryosunu yazıp yönetmen koltuğunda da oturduğu film, Türkçe, Gürcüce, Lazca ve Hemşince dillerinin kullanıldığı ilk Türk filmi. Başrollerinde Onur Saylak, Megi Kobaladze, Raife Yenigül ve Serkan Keskin yer alıyor. Film, 22 yaşında siyasi mahkum olarak hapishaneye giren bir gencin 10 yıllık mahkumiyetten sonra sağlık sorunları sebebiyle serbest bırakılması sonrasındaki hayatını işliyor. Çamlıhemşin’de yaşayan annesinin yanına dönen Yusuf, köyün günlük yaşantısı içinde süren hayatı, köydeki çocukluk arkadaşı Mikail’in onu bir gün ilçenin meyhanesine gitmeye ikna etmesiyle değişir. Yusuf, meyhanedeki Gürcü kızına aşık olur ancak; hastalığının da farkındadır. Yusuf, kalbi ve aklı arasında kalır. Acaba hangisini seçecektir Karadeniz’in muhteşem doğası, bir annenin oğluna olan karşılıksız sevgisi, melankolik Karadeniz havası ve kişinin iç dünyasındaki çatışmaların ustalıkla yansıtıldığı bu film, unutulmaya yüz tutan dillerinde bol bol kullanılmasıyla sonbahar ruhunu en iyi yansıtan Türk yapımlarından.

Ölü Ozanlar Derneği (1989) – IMDb: 8.1

İşte “Sonbahar Mevsimini Hissettirecek 9 Film” isimli yazımızın en kült filmi. Sonbahar sizin için de okula dönmek ise Ölü Ozanlar Derneği tam sizlik. Robin Williams’ın adeta devleştiği filmin yönetmen koltuğunda Peter Weir oturuyor. “Sevgili öğrencilerim, kendinizi düşünmeyi yeniden öğreneceksiniz. Kelimelerin ve dilin lezzetine varmayı öğreneceksiniz. Kim ne derse desin, dünyayı kelimeler ve fikirler değiştirir.” Tutucu ve Ortodoks anlayışla idare edilen bir liseye tüm kuralları yıkan, okula ve öğrencilerine yeni bir bakış açısı kazandıran ve hayatı dolu dolu yaşamayı öğrencilerine aşılayan bir öğretmen- öğrenci ilişkisi filmi Ölü Ozanlar Derneği. “Carpe Diem” anlayışını film içinde bol bol görüldüğü bu film, bir öğretmen-öğrenci ilişkisi temelli gibi görünse de aslında tüm yaş gruplarına hitap ediyor. Şiir sevmeyenlere bile şiiri sevdiren, pek çok dalda ödüller alan Ölü Ozanlar Derneği sonbahar mevsiminde bile içinizde çiçekler açtıracak bir film.

Can Dostum (1997) – IMDb: 8.7

Efsanevi oyuncu Robin Williams’a “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” Oscar’ını kazandıran klasikler arasına giren ve oyunculukları ile Matt Damon ve Robin Williams’ın rüştünü ispat ettiren bir film Can Dostum. Yönetmenliğini Gus Van Sant’ın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Matt Damon ve Robin Williams’ın yanı sıra Ben Affleck, Stellan Skarsgard, Casey Affleck, Mini Driver gibi oyuncular da yer alıyor. Üniversitede hademe olarak çalışan bir genç, tahtadaki hiç kimsenin çözemediği bir matematik problemini çözmesiyle profesörün dikkatini çeker ancak; gencin bu yeteneğinin üstüne gitme gibi isteği olmaz. Bir gün mahallede arkadaşlarıyla ettiği bir kavga sonunda hapishaneye girme tehlikesiyle karşı karşıya kalan genç ile profesörün yolları yeniden ve kopmaz bağlarla kesişir… Boston’un şahane sonbahar manzarasını, dostluğu ve arkadaşlığı bol bol görebileceğiniz bu film, sonbaharda kalbinize yaz sıcaklığını hissettirecek.

Amelie (2001) – IMDb: 8.3

Fransa’nın bohem sonbahar havasını salonunuzda hissetmeye ne dersiniz? Yönetmen koltuğunda Jean-Pierre Jeunet’nin oturduğu bu romantik filmin başrollerini Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz ve Rufus paylaşıyor. Paris’te garsonluk yaparak hayatını idame ettirmeye çalışan Amelie, sancılı bir çocukluk ve gençlik dönemi geçirmiştir. Kendini etrafındaki insanları mutlu etmeye adayan, kendine sevimli ancak; boş alışkanlıklar edinen Amelie, aslında hayatının hiç de eğlenceli olmadığının farkındadır; ama bir gün Amelie’nin evinin banyosunda bulduğu saklanmış bir kutunun sahibini bulma arzusu hayatını hiç de beklemediği yönde heyecanlı ve eğlenceli bir hale sokacaktır… Fransa’nın ikonik yapımlarından biri olan Paris’in idealize halinin dev ekrana yansıtıldığı bu film, hem Paris’te sonbaharı merak edenlere hem de kendi iç muhasebesini yapmak isteyenler için tam bir battaniye- kahve ikilisi eşliğinde izlenecek türden.

İkna (2022) – IMDb: 5.8

Dönem filmi sevenler için bu seçenek tam size göre baştan söyleyeyim. Ünlü İngiliz yazar Jane Austen’ın aynı adlı romanından uyarlanan “İkna” bir Netflix yapımı. Yönetmen koltuğunda  Carrie Cracknell otururken, oyuncu kadrosunda “Gri’nin Elli Tonu”ndan tanıdığımız Dakota Johnson’ın yanı sıra Cosmo Jarvis, Henry Golding, Richard E. Grant, Nikki Amuka-Bird, Mia McKenna-Bruce, Edward Blueel gibi oyuncular yer alıyor. İngiltere’nin Bath kentinde geçen bu filmde, sevdiği adamın yeterince zengin olmaması sebebiyle ailesi tarafından evliliğinin onaylamadığı Anne sevdiği adamdan ayrılmak zorunda bırakılır. Anne’in, aradan geçen 8 yılın sonunda geçmişten gelen davetsiz bir misafiri olur ve kalbinde bu misafire çok öncelerden beri hep bir yer vardır. Acaba Anne, geçmişi ardında mı bırakacak yoksa kalbinin sesini mi dinleyecek? Romantik kırsal sonbahar manzaraları, dönem kıyafetleri ve saf aşkın karşısındaki ne olursa olsun karşı konulamaz mahcubiyet ve kabullenişi tüm güzellikleriyle izleyebileceğiniz bu filmi mutlaka listenize almalısınız.

Ekim Düşü (2001) – IMDb: 8.0

Ailenizle birlikte izlemek için en uygun alternatif filmlerden biri Ekim Düşü. Yönetmenliğini Joe Johnston’ın üstlendiği filmin başrollerini Jake Gyllenhaal, Chris Cooper, Laura Dern paylaşıyor. Biyografi türündeki en iyi filmlerden biri olan Ekim Düşü, küçük bir kasabada yaşayan gencin baba mesleği olan madencilik yerine, 1957’de uzaya fırlatılan Sputnik’ten etkilenerek roketlere ilgi duyması, ancak öğretmeni hariç başta babası olmak üzere kasabadaki kimsenin ona inanmaması üzerine yaşadığı zorluklara rağmen hiç de hayal edemeyeceği bir konuma gelmesini işler. Bazen tek ihtiyacımız olanın kendimize inanmak olduğu ve hayallerimizin peşinden gitmenin en doğru yol olduğunun işlendiği bu film, sonbaharda ailecek izleyebileceklerinizden biri.

Fantastik Mr. Fox (2009) – IMDb: 7.8

Listenin son sırasında animasyon sevenler için bir önerim olacak. Ünlü oyuncular George Clooney ve Merly Streep’in seslendirdiği animasyon, Ronald Dahl’ın aynı adlı kitabından uyarlanmış, yönetmen koltuğunda ise filmin aynı zamanda senaristi de olan Wes Anderson oturuyor. Ailesinin karnını doyurmak için çiftliklerden tavuk çalan Mr. Fox ve çiftlik sahipleri arasındaki mücadelenin anlatıldığı animasyon filmi sizi sanki sonsuza kadar sonbahar mevsimi içinde yaşıyormuşsunuz gibi hissettirecek. Sonbahar mevsiminde yaşanan tuhaf maceralarla dolu filmde, alabildiğine geniş turuncu bir gökyüzü, sararmış otlarla dolu düzlükler ve yaprakları sararıp dökülmeye yüz tutan ağaçları bol bol göreceksiniz. Ailenizle birlikte animasyon izlemek isterseniz sonbahar için bundan daha uygun bir animasyon
bulamazsınız…

Sonbahar Mevsimini Hissettirecek 9 Film

Ruhunuzu doyuracak yemek temalı filmler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ebru Buyukkaya

1990 yılında Istanbulda doğdu. Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Küçük yaştan beri yazmaya ve okumaya büyük bir merak ve ilgi duyması nedeniyle kendini bu alanda geliştirmeye yöneldi . Halen digital platformlara ve dergilere yazmanın yanı sıra, kendini geliştirmeye de devam etmektedir.

6 Comments

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN