Ruhunuzu Doyuracak Yemek Temalı Filmler

Yemek yemek kadar yapmak da kimileri için büyük bir mutluluk. Kimi zaman bu deneyimi filmlerle buluşturmak ise bambaşka bir tutku halini alıyor. Sinema ise, yemekle ilgili bu derin duyguları ve anlamları en iyi yansıtan sanat dallarından biri. Yemek temalı filmler, bizlere bir yandan lezzetli yemeklerin tadını çıkarırken, diğer yandan unutulmaz hikayeler ve karakterler sunuyor. Karakterlerin gastronomik dünyasına giriş yaptığımız bu filmlerde, aynı zamanda yaşamlarına da tanıklık etmiş oluyor ve bu tatlara beraber eşlik ediyoruz. Sizler için, yemek temasını merkeze alan 5 filmi seçtik. Bu filmler, hem mideyi hem de kalbi doyuracak, hayatın anlamına ve insan ilişkilerine dair güçlü mesajlar içerecek duygularla baş başa bırakıyor. Öyleyse, yemek tutkunlarının bayılacağı birbirinden leziz 5 filmi keşfetmeye başlayalım!

Julie & Julia

Yönetmenliğini Nore Ephron’un üstlendiği 2009 yapımı olan biyografik komedi-drama filmi Julie&Julia mutlaka izlemeniz gereken yemek temalı filmler listemizin başında geliyor. Gerçek hikayeye dayanan filmde Julie Powell isimli genç bir kadının Julia Child’ın “Mastering the Art of French Cooking” kitabındaki yemekleri bir yıl içinde yaparak bloğunda yayınlamaya başlamasıyla değişen hayatını, hayallerini ve kendini keşfetmeye başlamasını gösteriyor. Film, iki kadının hikayesini paralel olarak anlatarak, yemek pişirme, hayallerinin peşinden gitme ve kendini keşfetme temasını işliyor.

Toast

S.J Clarkson tarafından 2010 yılında yayınlanan Toast filmi, sizleri aşçılık yazarı Nigel Slater’ın otobiyografik anılarına yönlendiriyor. Film aynı zamanda Freddie Highmore, Helena Bonham Cartter, Ken Stott ve Oscar Kennedy gibi birçok ünlü ismi de de içinde barındırıyor. Nigel’in yemeğe olan tutkusunu keşfetmesiyle birlikte olaylar örgüsü gelişmeye başlıyor. Ailesinin boşanma sürecine girmesiyle birlikte yemeğe olan ilgisi engellense de Nigel, yemek yapmaya olan tutkusunu sürdürürken, ailesi arasındaki gerginliklerle de mücadele etmek zorunda kalıyor. Film, Nigel’in yemek yapma konusunda kendini bulma ve ailesinin boşanma sürecindeki etkisi üzerine odaklanıyor.

Eat Pray Love

Eat Pray Love, bir kadının kendini keşfetme yolculuğunu bizlere sunuyor. Liz Gilbert, evliliğindeki sorunlar ve kişisel krizleri nedeniyle hayatındaki her şeyi geride bırakıp, dünyayı dolaşmaya karar veriyor. İlk önce İtalya, sonra Hindistan daha sonra Bali’ye doğru çizdiği bu rotasyonda Liz; birçok yemeğe hayran kalacak, birçok insanla tanışacak ve birçok kültüre tanıklık edecek. Film, Liz’in kendini keşfetme, hayatta ne istediğini anlama ve kendisiyle barışma yolculuğunu anlatıyor. Başrolde Julia Roberts’ın olduğu filmin yönetmen koltuğunda ise Ryan Murphy yer alıyor.

Chocolate

Chocolate, Vianne Rocher adlı bir kadının, küçük bir Fransız kasabasında açtığı çikolata dükkanı ile kasaba halkının hayatlarını değiştirmesini anlatan bir film. Vianne, kasabaya gelir ve dükkanını açar. Ancak, burada yaşayanların geleneksel değerleri ve Katolik kilisesi tarafından tepki görür. Bununla birlikte, çikolata yapımındaki ustalığı ve samimiyeti sayesinde, kasaba halkının güvenini kazanır. Film, Vianne’in insanlar arasındaki bağları güçlendiren ve hayatlarını değiştiren çikolata sayesinde, kasaba halkının kalplerini açma sürecini anlatıyor. Lasse Halsström’ün yönetmenliğini yaptığı 2001 yapımı filmde ise başrollerde ünlü oyuncu Juliette Binoche ve Johnny Depp yer alıyor.

Sideways

2005 yapımı olan ve yönetmenliğini Alexander Payne’in üstlendiği filmin ana karakterlerinde Paul Giamatti ve Thomas Haden Church yer alıyor. Film, Miles ve Jack isimli iki yakın arkadaşın hayatlarında yeni bir sayfa açma kararlarıyla birlikte çıktıkları yolculukları anlatıyor. Miles, yazarlık hayalleri olan ancak hayal kırıklığına uğramış bir öğretmendir ve Jack ise kendisini aktörlük kariyerine adamıştır. Kaliforniya’nın şarap üretim bölgelerini ziyaret ederek şarap tadımı yolculuğuna çıkmalarıyla birlikte denedikleri yemekler ve tanıştıkları kadınlarla hayatlarının akışı tamamen değişmeye başlayacaktır. Film, arkadaşlığın, hayal kırıklıklarının, aşkın ve yaşamın keyfini çıkarmanın konu edildiği duygusal bir yolculuk sunuyor.

Yazar: Nisa TOSYALI

2 Comments

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN