Urla Bağ Yolu Şarapları Dünya Gündeminde

Çin resmi haber ajansı Xinhua Urla Bağ Yolu Şarapları ve Üreticileri hakkında bir haber yayınladı. 

Ege’nin en popüler şarap destinasyonlarından biri Urla ilçesidir. İzmir’in güneyine kısa bir sürüş mesafesinde yer alan Urla, gelişen bir şarap endüstrisine ve canlı bir şarap turizmine ev sahipliği yapmaktadır.

Urla, içtenlikle gelişen bir şarap endüstrisiyle ve canlı şarap turizmi atmosferiyle öne çıkmaktadır. Bölgenin bağlarının göz alıcı manzarası eşliğinde keşfedilen Urla Bağ Yolu, bölgenin zengin şarap kültürünü hissetmek isteyenlere hitap ediyor. 

Burak Akıncı’nın hazırladığı röportaja Urla’da şarap imalathanesi sahibi ve Urla Bağ Yolu’nun kurucusu Can Ortabaş ve Ankara’da yaşayan şarap tutkunu ve butik üretici Umay Çeviker konuk oldu. 

Can Ortabaş, “Şarap tutkunu bir turist, sıradan bir turiste göre ortalama 10 kat daha fazla para harcıyor” diyerek, uluslararası turizm merkezi olan Türkiye’ye yüksek gelirli gezginleri çekmenin önemini vurguladı. Fransa’daki Bordeaux ve İtalya’daki Toskana gibi meşhur şarap rotalarını akla getiren bu güzergahı, dünya şarap atlasında önemli bir rakip olarak değerlendiriyor. 

Günümüzde, özellikle Ege Bölgesi olmak üzere ülke çapındaki Türk şarap üreticileri, yerel ve yabancı üzüm türlerinin yetiştirilmesi ve üretiminde büyük başarılar elde ediyor. Prestijli ödüller kazanıyor ve küresel pazarda kendine özgü bir iz bırakıyor.

Ege iklimi, alt enlem konumundan dolayı Türk bağcılığına gerçek bir beşik sağlıyor. Bu bize hem uluslararası üzüm çeşitlerinden hem de yerel hazinelerden yararlanarak şarapların küratörlüğünü yapmak için tuval sağlıyor.” diyen Umay Çeviker ise, Türkiye’deki şarap sektörünün önündeki zorluklara ve engellere vurgu yapıyor. Bu zorluklar sebebiyle üreticilerin gözlerini Çin ve diğer dış pazarlara diktiğinden bahsediyor.

Can Ortabaş, Kasım ayında Şangay’da düzenlenecek 2023 Çin Uluslararası İthalat Fuarı‘nda ilk kez bir grup Türk şarap üreticisinin stant açacağını anlatıyor ve şu sözleri ekliyor: “Çok heyecanlıyız, bu bizim için bir ilk olacak.” Halihazırda şarap üretiminde 30. Sırada yer alan ülkemiz, şarap üretiminde uluslararası alanda tanınırlığını arttırma yönünde emin adımlarla ilerlemektedir. 

Kaynak: https://xhnewsapi.xinhuaxmt.com/share/news_pc?id=859338401050624&showType=3002&utdId=f6e93e0f59aa47c6abd0e94260c783c8&version=3.1.4

Röportaj: Burak AKINCI

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN