Mezopotamya’dan Dünyaya Yayılan Bir Gelenek; Evlerdeki Yeni Yıl Ruhu

Yılbaşı gecesi yaklaştıkça yeni umutlar ve beklentiler yeni yıl ruhunu canlandırmaya başladı bile. Enerjisi ile güzel hayallere, mutlu anlara, sevinçlere, renklere kucak açan, tazeliğin, yeniliğin, başlangıçların günü olarak kabul edilen yeni yıl, ilk adımlarını evlerimizde atmaya başlıyor.

Yeni heyecanlarımızı ve umutlarımızı karşılamaya önce evlerimizi hazırlayarak başlıyoruz. Güzel başlangıçları tasvir eden yeni yıl, evlerimizi ışıl ışıl ve rengârenk bir ahenk ile neşelendiren çok keyifli bir dönem. Yeni yıl temasıyla evleri süsleyen ilk ikon ise hiç şüphesiz yeni yıl ağacı. Çam ağacının evlerinin salonlarının bir köşesinden evlerimizi aydınlatan resmi, birçoğumuz için içimizi ısıtan sımsıcak bir görüntü. Özellikle Batı dünyasındaki popülerleşme ile tüm dünyaya yayılan bu gelenek, yeni yıl arifesinde birçok evi renkler ve ışıltılar ile adeta bir karnaval alanına dönüştürüyor. 

Peki, nereden ve neden geliyor bu çam ağacı süsleme âdeti? Hristiyanlıkta Noel olarak kabul edilen tarihin başlangıcı, Mezopotamya coğrafyasında, İslamiyet öncesi Türklerinin günün uzamasını kutladıkları bir gelenekle başlıyor. 22 Aralık tarihinden itibaren günlerin uzaması ile günün geceyi yenmesi olarak kabul edilmesi, güneşi kutsal sayan Türklerin bu günü kutlaması ile bir geleneğe dönüşüyor.  Türkistan’da bulunan akçam isimli ağacın evlere getirilerek, Tanrı’nın o sene verdiği güzelliklere binaen, O’na armağan edilen hediyelerin ağacın altına konması, bir sonraki sene için de Tanrı’dan bekledikleri güzellikleri temsilen süslemelerin bu ağaca asılması, günümüzdeki yılbaşı ağacı süslemelerinin doğum hikâyesini anlatıyor. Bu geleneğin Avrupa’ya yayılması ise imparator Konstantin’in Türklerin bu geleneğini İsa’nın doğuşu olarak kabul etmesi ile Hristiyanlığa geçmesi ile başlıyor. Günümüzdeki Noel ağacının temelleri ise Almanya’nın batısında, Ortaçağ’da Âdem ve Havva’nın canlandırıldığı bir oyunda, cennet bahçesi temalı, üzerinde elmaların bulunduğu bir çam ağacı dekorunun kullanılması ile atılıyor. Almanların evlerine böyle ağaçlar koyarak, bu ağaçları kutsanmış ekmek parçaları ve İsa’yı temsil eden mumlarla süslemelerinin yaygınlaşması ve 17. yüzyılda, Kuzey Amerika’ya göç eden Almanların bu geleneği de yanlarında götürmeleri ile Noel ağacı Amerika coğrafyasında 19. yüzyıla doğru moda olmaya başlıyor.

Farklı inanışları bir araya getirerek şekillendiren yeni yıl ruhu, günümüzde tüm dünyada popüler olan yeni yıl ağacı ve yeni yıl süslemeleri özünde aslında hep aynı duyguları paylaşıyor. Evleri neşeli hale getiren, güzel başlangıçlar için yeni umutları aydınlatan bu renkli ve bol ışıklı geleneği evlerinizde ya da iş yerlerinizde yorumlayabileceğiniz farklı dekorasyon önerileri ile bu yazımızda huzurlarınızdayız.

Klasiklerden Vazgeçmeyenler İçin Yılbaşı Ağacı

Yılbaşı ağaçları yeni yılın adeta ilk ikonası. Uzun ömürlü olması ve yapraklarını hiçbir mevsimde dökmemesinden ötürü ölümsüzlüğü temsil eden çam ağaçları, çeşitli süslemeler ve ışıklandırmalar ile evlerin en güzel köşelerinde yerlerini alıyor. Yılbaşı ağaçları bu rolü ile yeni yıl arifesinde evlerin primadonnası görevini fazlasıyla üstleniyor. Çoğunlukla yılbaşı ağaçlarının canlı ya da plastik gibi materyallerden yapılmış olan alternatifleri tercih ediliyor olsa da artık bu klasiklerin yerini farklı formda yılbaşı ağaçları almaya başladı. Yılbaşı ağacı yerine yılbaşı ağacı temalı dekorasyon öğeleri yaratarak, kendi yılbaşı ağacı tarzını yaratmak hiç de zor değil. Örneğin; ormanda yere düşen ağaç dallarını halat ip ya da doğal malzemelerle birbirlerine bağlayarak ve onu yılbaşı ağacı şekline büründürerek rustik tarzda bir yılbaşı ağacı elde edebilirsiniz. Satın almadan dönüştürülebilir malzemelerle kendi el emeğinizle yaptığınız yeni yıl ağacı iskeletinizi, evinizde sevdiğiniz bir köşedeki duvara astıktan sonra, yine renkli kâğıtlardan yaptığınız çeşitli şekillerdeki süslerle ve kozalaklarla süsleyip bir de ışık zinciri ile etrafını dolayıp, sıcak ve eğlenceli bir dekor yaratabilirsiniz.

Mumların Eğlenceli Partisi ile Sıcak Ambiyanslar

Evlerde yeni yıl kuşatması için bir başka bir dekorasyon önerisi de aydınlatmalar. Burada da hayal gücünüzün sınırlarını açıp, evinizde sayısız aydınlatma ve ışıklandırma seçenekleri ile sımsıcak bir ortam yaratabilirsiniz. Ortamı ısıtıp, ışığı ile sakinleştirici etki yaratan mumları, evinizin çeşitli köşelerinde farklı varyasyonlarla kullanabilirsiniz. 

Örneğin; çam ağacının dikensi yapraklarını sade ve çeşitli ebatlardaki mumlarınızın üzerine yapıştırarak ya da hasır iplerle bağlayarak, mumlarınızla küçük bir çam ormanı görüntüsü yaratabilirsiniz. Rengârenk mumlarınızı, yılbaşı temalı renklere ya da desenlerle boyadığınız cam objeleriniz ya da kavanozlarınızda sergileyebilirsiniz. Çam yaprakları ile süslediğiniz mumlarınızı çeşitli renklere boyadığınız kozalaklarla bir araya getirerek, sehpalarınızı ya da raflarınızı adeta bir ışık geçidine dönüştürebilirsiniz.

Işıklandırmalar İle Hem Huzurlu Hem De Hareketli Odalar

Aydınlatma zincirlerini evin çeşitli yerlerine farklı açılarla yerleştirildiğinde yılbaşı romantizmini sonuna kadar yaşamak mümkün.  Pencerelerde sarkıt şeklinde kullandığınız aydınlatma zincirleri ile evinize hem içeriden hem de dışarıdan hareket ve sıcaklık katabilirsiniz. 

Odaların enerjisini pozitife çeviren bu aydınlatmaları büyük cam bir vazo ya da bir sepetin içinde kozalakların arasından dolaştırarak yerleştirdiğinizde, son derece basit ama eğlenceli bir dekor oluşturabilirsiniz. Bu aydınlatma zincirlerini duvarlarınızdaki tabloların etrafını dolayarak ya kapı girişlerine asarak sıcak ışık detaylarıyla hareketli ama aynı zamanda huzurlu aydınlatma köşeleri hazırlayabilirsiniz.

Önce Kalplere Dokunan Renkli Yılbaşı Sofraları

Yeni yılı güzel yapan en önemli detaylardan biri de yılbaşı sofraları. Sevdiklerimizle bir araya gelip ya da kendimizle baş başa kalıp, güzel yemeklerle ve hoş sofralarla bir şölen haline gelen yılbaşı sofraları hiç şüphesiz en keyifli yeni yıl aktivitesi.  Yeni yıl ruhunu rafine bir şekilde sofralarımıza entegre ederek, sofra dekorasyonunuzda fark yaratmak için yine doğal malzemeleri yılbaşı ikonları ile bir araya getirebilirsiniz.  

Kurutulmuş portakal, limon, greyfurt dilimlerini çeşitli kurutulmuş bitkilerle aranjman haline getirip sofralarınızda sergileyebilirsiniz. Dilerseniz bu malzemelerle peçeteliklerinizi süsleyebilir, renkli ve samimi bir görüntü yaratabilirsiniz. Yılbaşı sofralarının başkarakteri kırmızılar. Kırmızı ekoseli ya da puantiyeli runner ya da masa örtüleri ile yılbaşı temasını daha da güçlendirebilirsiniz. Bu masaların olmazsa olmazı tabi ki yine mumlar.  Sofranızdaki renklere ya da desenlere uyum sağlayacak mumları, masanızın tam ortasında sergileyerek güzel yemeklere eşlik edecek, hem sıcak hem de renkli bir yılbaşı sofrası hazırlayabilirsiniz.

Çelenklerle duvarlarda yılbaşı şenliklerini başlatmak

Yılbaşı çelenkleri de yine doğal malzemelerle, satın almanıza gerek kalmadan, hayal gücünüzle süsleyebileceğiniz dekoratif alternatiflerinden.  Bir mukavva, karton ya da makasla şekil vereceğiniz sağlam bir materyali daire şeklinde keserek ve ortasını da yine daire şeklinde keserek ve zemin bir halka oluşturarak işe başlayabilirsiniz. Ortasındaki delikten dairenin çevresini sicim ipi, çam ağacı ya da göknar, ladin, sedir gibi çam ağacı gibi dikensi yaprakları olan bitkilerle dolayarak çerçeveleyebilirsiniz. Bu çelenklere renk veren bu işin bonusu ise kırmızı kurdele ya da fiyonklar. Yine ışık zincirlerini bu çelenk etrafında gezdirerek hem hareket hem de renk kattığınız çelenklerinize tarçın çubukları,  yılbaşı ağacı süsleri, kozalaklar, kurutulmuş bitkiler ekleyerek eğlencenin dozunu daha da arttırabilirsiniz.

 

Bu yazımız ilginizi çektiyse benzer bir öneri olarak  ”Yılbaşı’na Özel 5 İç Mekan Bitkisi” yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Yine benzer bir öneri olarak  ”Yaratıclığınızı Ortaya Çıkaracak 9 Kendin Yap Yeni Yıl Kartı Fikri” yazımızı da buradan okuyabilirsiniz. 

 

 

Nisa Tosyali

Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümünden mezun olduktan sonra, çeşitli dergilerde ve farklı platformlarda hayatın her alanı ile ilgili yazma fırsatı buldu. Kültür seyahatlerini, gastronomiyi ve doğa sporlarını seven, hayattan çok keyif alan ve okudukça büyüdüğüne inanan biri.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN