Urla’da Gastronomi Adına Yepyeni Bir Adım Atıldı: ‘‘Urla Gastronomi Rotası’’

Urla, Türkiye’nin gastronomik açıdan cazibe noktası olmuş durumda. Buralarda yaşayanlar için ‘şef restoranı’; restorancılıkta ‘sıfır atık mutfak’ ya da ‘tarladan sofraya’ kavramları hiç de yabancı değil. Urla’da son birkaç yıl içinde açılan Odurla, Vino Locale gibi şef restoranları önderliğinde ilerleyen bu gastronomik açılım yavaş yavaş talebin de artması ile beraber Yılın Şefi seçilen Osman Sezener’in başkanlık yaptığı bir birlik olma yoluna girdi. Bunun sonucunda da Urla’nın ilk restoranlar birliği diyebileceğimiz oluşum olan ‘’Urla Gastronomi Rotası’’ (Urla Gastronomy Route) ortaya çıktı.

Urla Gastronomi Rotası’nın websitesinde yer alan anlatımıyla size bu oluşumu aktarmak isteriz…

Urla’nın gastronomik açıdan büyük hedefleri var, ülkemizin en iyi gastronomi destinasyonlarından biri olmayı hedefliyor.

Fotoğraf : urlagastronomyroute.com

2019 yılında Urla’daki 7 farklı restoranın bir araya gelerek, ortak bir dil oluşturmayı amaçlamasıyla Urla Gastronomi Rotası oluşturulmuştur. Bu restoranlar Urla’nın coğrafyasını, kendilerine özgü atmosferleri ve menüleriyle, rotanın tüm kaşiflerine sunmak üzere yola çıkmıştır.

Neden Urla?

  • Ege Bölgesi’nin benzersiz dokusunu en sakin şekilde yaşayabileceğiniz yer hiç şüphesiz ki Urla’dır.
  • Eski bir liman kenti olmasının yarattığı atmosferiyle, zamanın durduğu hissini size verir.
  • Denizin ve yeşilin birbirini takdir ettiği doğası ise kaçınılmaz bir huzurun habercisidir.

Peki ne amaçlanıyor?

Urla Gastronomi Rotası, size vadedeceği onlarca farklı unutulmaz öyküyü içinde barındıran bir keşif rotasıdır. Zamanın akışına kapılmayı, gidilecek noktaları, verilecek molaları belirlemeyi sizin insiyatifinize bırakır. Size yalnızca, cezbedici bir coğrafyada unutulmaz tatlar sunacağının garantisini verir. 

Harika bir coğrafyada konumlanan Urla Gastronomi Rotası, aslında size kendi içinde Urla’nın tüm güzellikleriyle bir menü sunar: Ege otlarındaki çeşitlilikten, şarap bağlarına kadar görülecek onlarca şey…

Rotanın çeşitli yerlerine dağılmış bu oluşumdaki restoranlar ise, Urla’daki yerel üretimi onurlandıran menüleriyle keşiflerinizin unutulmaz noktaları olmayı vadeder.

Bu Oluşumda Hangi Mekanlar Yer Alıyor?

Beğendik Abi

Beğendik Abi | Fotoğraf: urlagastronomyroute.com

Babaanne zeytinyağlılarıyla ot kültürünün, anne hamur işleriyle et yemeklerinin sizi aile sıcaklığıyla sarıp sarmaladığı durak. Çocukluk anılarıyla biriken ilk lezzetlerin zamanla ustalıkla yoğrulup masalarda zevkle sunulduğu meşhur Beğendik Abi.

Restoran Türü  : Yerel

Şef                      : Handan Kaygusuz

Konum               : Camiatik, Urla

Lief Urla

Lief Urla | Fotoğraf: urlagastronomyroute.com

Lief Urla, minimal bir patiseri ve çiçek butiği. Felemenkçe’de, sevimli, şirin, tatlı gibi anlamlar içeren Lief’in menüsü, adının ifade ettiği gibi, her biri el yapımı ve yerel malzemelerle üretilen, özgün Fransız pastalarından oluşuyor.

Restoran Türü : Patiseri

Şef                      : Oylum Erkuş & Dilek Yıldırmaz

Konum               : Yelaltı, Urla

Od Urla

Odurla | Fotoğraf: urlagastronomyroute.com

Ateş hep buradaydı; fakat her şey onu nasıl kontrol ettiğimizle başladı. Ateşin başında toplanmak, bize bir arada olmayı; ondan korkmamak, bize “pişirmeyi” öğretti. En sade haliyle yaşam, ateş sayesinde artık daha uzundu. OD; ismini de ilhamını da ateşe borçlu.

Restoran Türü : Modern Ege

Şef                     : Osman Sezener

Konum              : Sütpınarı, Urla

Seyhan Et

Seyhan Et | Fotoğraf: urlagastronomyroute.com

1999’dan bu yana yerli besiciliği önemseyerek hala faaliyette bulunan Urla Merkez’deki kasap dükkanından sonra, 2015 yılından beri siz değerli konuklarımızın beğenisiyle; ünü Ege sınırlarını aşan, hem yemek yiyebileceğiniz, hem de et reyonundan alışveriş yapabileceğiniz Kasap&Restaurant olarak faaliyet göstermektedir.

Restoran Türü : Et Lokantası

Şef                      : Harun Seyhan

Konum               : Yelaltı, Urla

Teruar Urla

Teruar Urla | Fotoğraf: urlagastronomyroute.com

Kurucu şef Osman Serdaroğlu’nun Urla’nın ve bölgelerin lokal üreticilerinden topladığı mahsüller, Teruar mutfağının başlangıç noktası. Teruar’ın mutfağı ise yöresine sadık ürünlerle geliştirilen özel reçeteler ile Teruar odalarını birleştiren ortak nokta. Mutfağın doğayı ve insanı bir araya getiren enerjisi, Teruar Urla’nın yaratılış sürecini başlattı.

Restoran Türü : Akdeniz

Şef                     : Osman Serdaroğlu

Konum              : Kuşçular, Urla

Vino Locale

Vino Locale | Fotoğraf: urlagastronomyroute.com

Urla Kuşcular Köyü’nde; yörenin doğasına zarar vermeme duyarlılığı ve bu toprakların tarihine, kendine özgü eski mimarisine uygun sıfırdan inşa edilen Urla Vino Locale; 2018 Nisan ayından bu yana bölgenin ilk şef restoranı olarak konuklarını ağırlıyor.

Restoran Türü : Modern Ege

Şef                     : Ozan Kumbasar

Konum              : Kuşçular, Urla

Yengeç

Yengeç Restoran | Fotoğraf: urlagastronomyroute.com

Bizim için yıllardır bir hayal olan işletmemizi, 2008 yılında Urla İskele’de 1860’dan kalma taş bir binada hayata geçirerek zor ama bir o kadar keyifli, kaliteyi sunma yolculuğumuz başladı.

Restoran Türü : Deniz Ürünleri

Şef                     : Oğuz Özer – Aylin Özer

Konum              : İskele, Urla

Urla’ya yolu düşen tüm lezzet severleri bu rotayı izlemeye davet ediyoruz. 

Bu makale ilginizi çektiyse;  ”Gastronominin Yükselen Yıldızı Urla’da Deneyimlemeniz Gereken Restoranlar” yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Urla’da üretilen şarapları merak ediyorsanız ”Urla Bağ Yolu Şarap Üreticileri” yazımızı buradan, ”Tadına Doyamayacağınız, Urla’da Bağları’nda Üretilen Şaraplar” yazımızı buradan   okuyabilirsiniz. 

7 Comments

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN