Urla Bağ Yolu Şarap Üreticileri

Dört yanı yeşilliklerle çevrili bağ yolları arasında gezerken az sonra tadacağınız lezzetli şarapları ve geceyi huzurla geçirebileceğiniz sakin bir otel odasını düşünmek tatlı bir rüya gibi geliyor değil mi? Urla Bağ Yolu işte tam olarak böyle bir yer; yerel üreticilerin binlerce yıldır dünyaya nam salmış kaliteli üzümlerle yaptıkları şarapları yudumlayabileceğiniz, Urla’yı bir gastronomi yıldızı haline getiren birbirinden şık restoranlarda yemek yiyebileceğiniz ve dilerseniz konaklama seçeneklerinizin de olduğu bir cennet.

Urla Bağ Yolu, şarap üreticilerinin hepsini dilerseniz bir günde tamamlayabileceğiniz bir rotaya sahip. Mozaik Şarapçılık, Urlice Şarapçılık, MMG Şarapçılık, Urla Şarapçılık ve USCA Şarapçılık, Urla Bağ Yolu’nda ziyaret edebileceğiniz adresler. Ayrıca bu tesislerin bazılarında restoran bölümü ya da konaklama imkanı da mevcut.

Urlice Şarapçılık

urlice şarapçılık bağcılık

Urla’nın ilk butik şarap üreticileri olan Urlice Şarapçılık, 2006 yılına tarihlenen kuruluşuyla Urla Bağ Yolu’nun aynı zamanda ilk şaraphanelerinden. Bilge Bengisu Öğünlü ve Reha Öğünlü çiftinin işlettiği Urlice Şarapçılık, yerel kalkınmaya önem veren, organik tarım ve yavaş yemek değerleriyle kurulmuş ve günümüzde de böyle devam ediyor.

Urlice’nin lezzetli şaraplarını tatmak isterseniz hafta içi 11.00 – 17.00 arası, hafta sonu ise 11.00 – 13.00 arası gelmeniz gerekiyor. Urlice şarapları eşliğinde güzel bir yemek isterseniz Vineyard Cafe isminde bir restoran seçeneği de mevcut, ancak hem tadım hem restoran için rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Urlice Şarapçılık’ta konaklama imkanı ise bulunmuyor.

Urlice Şarapçılık adres: İçmeler Mahallesi ​1168 Sokak No: 7 Urla , İzmir

Urla Şarapçılık

urla şarapçılık

2000’li yılların başında yola çıkan Urla Şarapçılık, şarap üretimi ve bağcılık alanlarında yöresel gelişimi, bölgenin şarap kültürünü yeniden canlandırmayı ve Urla’nın geçmişini geleceğe taşımayı hedefliyor. Bu hedeflerini, 550 dönüm arazi üzerindeki bağlardan elde ettikleri üzümlerle, yılda 200-250 bin civarında yüksek kaliteli butik şarap üretimi yaparak gerçekleştiriyorlar.

Urla Şarapçılık’ın tesisinde ve bağlarında gezerken işlerini büyük bir özenle yaptıklarına şahit oluyorsunuz. Dilerseniz ücretsiz şarap tadımı yapabilir, yalnızca iki odaya sahip olan otellerinde konaklayabilir ve restoranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Urla Şarapçılık adres: Kuşçular Mahallesi 8028 Sokak No: 12 Urla, İzmir

Şarap her yemeği bir özel, her masayı daha zarif, her günü daha medeni kılar.

MMG Şarapçılık

mmg şarapçılık üzüm

İsmini tarihte ilk üretilen alkollü içki Met’ten (bal şarabı) alan MMG Şarapçılık, 50 dekarlık arazilerinde bulunan üzümlerden, geleneksel yöntemlerle butik şarap üretimi yapıyor. Gece hasadı ile toplanan üzümler yer çekimiyle aktarma, manuel presleme gibi aşamalardan geçirilerek yılda yaklaşık 20 bin şişe üretim gerçekleştiriliyor.

MMG Şarapçılık şaraplarından ücret karşılığı tadım yapabilir, bünyesinde bulunan ve yemekli organizasyonlar veya özel davetler de gerçekleştirilebilen Şato Inn isimli restoranlarında yemek yiyebilirsiniz.

MMG Şarapçılık adres: Gödence Yolu 40 Bademler Mahallesi, Urla, İzmir

USCA Şarapçılık

usca sarapcilik

İsmini Klozomeniali filozof Anaksagoras’ın ‘US’ felsefesinden alan USCA Şarapçılık, 2012 yılından bu yana Kuşçular Köyü’ndeki tesisinde ziyaretçilerini ağırlıyor. USCA Şarapçılık’ta teknoloji ve geleneksel yöntemlerin bir araya geldiği bir üretim söz konusu. Bağlarında, sadece kendilerinde bulunan Foça Karası isminde bir antik üzüm türü de yetişiyor. Foça Karası 2600 yıllık bir geçmişi olan, Avrupa’daki şarap üzümlerinin genetik atası olarak kabul edilen bir üzüm türü.

USCA Şarapçılık’ta ücret karşılığı tadım yapabilir, dilerseniz mahzenlerini gezebilirsiniz. USCA’da restoran veya konaklama imkanıysa bulunmuyor.

USCA Şarapçılık adres: Kuşçular Mahallesi 8033 Sokak No: 1 Urla, İzmir

Mozaik Şarapçılık

mozaik şarapçılık

2006 yılında başlatılan bir proje olan Mozaik Şarapçılık, Urla’nın köklü tarihinden gelen bağcılık ve şarapçılık geleneklerine sadık kalarak şarap üretimi yapıyor. Dokuz çeşit kırmızı üzümden yaptıkları şaraplarını, Mahrem markasıyla satışa sunuyorlar. Bu üzümlerin bazıları yeni geliştirilen türler olduğu için başka yerlerde bulmak pek kolay değil.

Mozaik Şarapçılık’ın şaraphanesinde ücret karşılığı tadım yapabilir, işletmenin içinde bulunan at çiftliğini de gezebilirsiniz.

Mozaik Şarapçılık adres: Kuşçular Mahallesi 8015 / 2 Sokak No: 6 Urla, İzmir

Urla ve şaraba dair bu yazımızı da sevebilirsiniz.

Ece Cabuk

Sinemayı, iyi yemeği, kedileri, estetik görünen her şeyi sever. Taze mezun bir medya çalışanı olarak iş hayatına girdiği 2014 yılından beri yazar; kültür sanat yazar, hayvanlar hakkında yazar, başka hiçbir şey bulamazsa rastgele fikirlerini yazar. Şimdi de Dergi Urla okurları için yazıyor.

7 Comments

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN