Tadına Doyamayacağınız, Urla Bağlarında Üretilen Şaraplar

Son yıllarda ivme kazanan gelişimiyle Fransa’nın Bordeaux’sünü,  İtalya’nın Toskana’sını, Kaliforniya’nın Napa Vadisi’ni aratmayan bir kaliteye sahip olan Urla bağları, yerel üretim olan şaraplarıyla yıldızlaşmış durumda. Urla’nın birbirinden berrak koyları, sevimli sokakları, şeflerin birbirleriyle yarıştığı restoranlarının cazibesine bir de leziz şaraplar ekleniyor. Üstelik bu leziz şaraplar, çevreye saygı duyan, yerli üretimin gücünden destek alan “iyi tarım” anlayışıyla yapılıyor.

Urla Bağ Yolu’nda ziyaret edebileceğiniz şaraphaneleri masaya yatırdığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi sıra geldi o şaraphanelerde üretilen güzelim şarapları biraz daha yakından incelemeye…

Urla Şarapçılık’ta üretilen şaraplar

Urla Şarapçılık, kendilerine ait 550 dönümlük bağlarında yıllık 300 bin litreye yakın yüksek kaliteli butik şarap üretiyor. Bağlarında ürettikleri üzüm çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz; Cabernet Sauvignon, Syrah, Nero d’Avola, Cabernet Franc, Merlot, Pinot Noir, Sangiovese, Petit Verdot, Boğazkere, Bornova Misketi, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Narince, Kalecik Karası, Viognier, Grenache ve Mourvedre.

Bu üzüm çeşitlerinin yanı sıra, bölgenin kaybolan çeşitleri arasında bulunan Urla Karası ve Gaydura üzümlerini de yeniden hayata döndürerek önemli ödüller kazanmış bir üretici Urla Şarapçılık.

Urla Şarapçılık’ın menüsünde toplam on farklı şarap bulunuyor. Urla Nero d’Avola & Urla Karası ve Urla Symposium çok sevilen şarapları arasında. Urla Şarapçılık’ın şarap menüsüne buradan ulabilirsiniz.

Urlice Şarapçılık’ta üretilen şaraplar

Urlice Şarapçılık, şarabın üzüm bağlarından sofraya gelene kadarki tüm aşamalarını küçük bir aile şirketi olarak yönetiyor. Urlice’de uluslararası pazarda kabul gören üzüm çeşitlerine ufak müdahaleler yapılarak şarap üretiliyor. Burada üretilen kırmızı şaraplar Fransız meşe fıçılarda en az iki yıl, şişede de en az on sekiz ay bekletilip öyle satışa sunuluyor.

Urlice Şarapçılık’ta tadabileceğiniz lezzetli pizzalar ile uyum içinde olan altı farklı şarap çeşidi var. Bu şaraplar Chardonnay, Rose, Cabarnet Sauvignon & Merlot, Cabarnet Sauvignon Reserve, Cabarnet Sauvignon & Syrah Reserve ve Syrah olarak sıralanabilir. Urlice Şarapçılık’ın şarap menüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

USCA Şarapçılık’ta üretilen şaraplar

USCA Şarapçılık, şarap üretimi yolculuğuna 2003 yılında Urla Kocadağ’daki bağları ile başlayıp 2012 yılında Kuşçular Köyü’nde devam eden bir işletme. Geleneksel yöntemlere saygı duyarken teknolojiden de geri kalmayan tesislerinde yıllık 30 bin litre şarap üretimi yapıyorlar. Şaraplarını, William Shakespeare’nin sonelerinden ilham alarak Sonnet ismiyle üretiyor, her şarabın üzerine onu ifade eden bir de sone etiketliyorlar.

USCA Şarapçılık’ta tadabileceğiniz on bir çeşit şarap var ve şarapları Cabarnet Sauvignon, Merlot, Chardonnay ve Syrah gibi yabancı üzümlerin yanı sıra Bornova Misketi ve Foça Karası gibi yerli üzümlerden oluşuyor. USCA Şarapçılık’ın şarap seçkisine buradan ulaşabilirsiniz.

Mozaik Şarapçılık’ta üretilen şaraplar

Mozaik Şarapçılık, 2006 yılında İtalyan bir ziraatçinin önderliğinde üretime başlayan bir aile işletmesi. Kuşçular Köyü’ndeki bağlarında, kendi tabirleriyle “doğanın kanunlarını çiğnemeden” ürettikleri dokuz farklı çeşit üzümleri bulunuyor. Mozaik Şarapçılık’ın hedefi, Mahrem adıyla tüketiciye sunulan şaraplarını gelecek nesillere taşımak. Bağlarında ürettikleri dokuz çeşit üzüm cinsi arasında henüz dünyada piyasaya yeni sürülmüş olanlar da var.

Mozaik Şarapçılık, hibrit üzümler olan Ekigaina ve Rebo dışında Marselan, Şiraz, Petit Verdot, Tannat, Syrah, Corinto Nero ve Sangiovese gibi tanınmışın dışında üzümler de üretiyor. Mozaik Şarapçılık’ın ürettiği şarapların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

MMG Şarapçılık’ta Üretilen Şaraplar

MMG Şarapçılık, 50 dekarlık arazilerinde üzüm üretimi yapan bir aile işletmesi. Senede yaklaşık olarak 20 bin şişe butik şarap üretiyorlar. Bağlarında bulunan üzümleri gece hasadı yöntemiyle topluyor,  şişelemeden etiketlemeye ve paketlemeye kadar insan gücüyle üretim yapıyorlar.

MMG Şarapçılık bağlarında üretilen üzüm çeşitleri Bornova Misket, Kara Misketi, Mourvedre, Syrah , Cabernet Sauvignon ve Merlot. Özellikle Bornova Misketi’nden üretilen beyaz sek şarapları beğeniliyor. MMG Şarapçılık’ın şarap severlere sunduğu sekiz çeşit şarap var. Şarap listesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Ece Cabuk

Sinemayı, iyi yemeği, kedileri, estetik görünen her şeyi sever. Taze mezun bir medya çalışanı olarak iş hayatına girdiği 2014 yılından beri yazar; kültür sanat yazar, hayvanlar hakkında yazar, başka hiçbir şey bulamazsa rastgele fikirlerini yazar. Şimdi de Dergi Urla okurları için yazıyor.

5 Comments

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN