Baharat Kokan Bollywood Filmleri İzlemeye Hazır mısınız?

Salgın sürecinin belki de en yoğun olduğu şu dönemde yasakların artması, kış mevsiminin iyice yüzünü göstermesi ile birlikte artık daha çok evde zaman geçirmeye başladık. Biz de sizler için, evdeyken içinde baharat kokusunun, dramın, komedinin, gerilimin en güzel örneklerinin sergilendiği birkaç Bollywood yapımı filmi derledik. Eğer sizde Bollywood kültürü hakkında bir fikre sahip değilseniz, tavsiyelerimizin size ışık tutabileceğine inanıyoruz. Şimdiden iyi seyirler dileriz.

PK (2014)

Başrollerinde Hint sinemasının usta ismi Aamir Khan ve genç yetenek Anuskha Sharma’nın rol aldığı romantik- komedi film 2014 yılında vizyona girmiş ve IMBD’den 82lik yüksek bir puan almıştır. Filmde, olaylar başka bir gezegenden gelen PK’nin (Aamir Khan) geri dönmesi için gereken uzay gemisinin ve kolyesinin kaybetmesiyle başlar. Herkese nasıl geri dönebileceğini soran PK ‘Sana ancak Tanrı yardım edebilir.’ denilmesi üzerine, bütün tanrılara geri dönmesi için gereken ritüelleri yerine getirir. Bazen bir Hindu tapınağında, bazen bir camide, bazen başka bir tapınakta Tanrılara yalvarır geri dönmek için. Her seferinde dileği yerine gelmediğinde ‘yanlış numara’ diyerek başka bir Tanrıya adak adayıp geri döndürmesi için yalvarır. Etrafında deli diye anılır bir süre sonra.  Yolları gazeteci Jaggu (Anuskha Sharma) ile kesişir ve Jaggu ona yardım edebileceğini düşünür ve olaylar daha sonra devam eder. Film, bir din eleştirisi üzerine kuruludur. İnsanların inançlarının sömürülmesi ve kendi elleriyle oluşturdukları simgelere inanması ve ondan bir şeyler istemesi filmde eleştirilen başlıklardandır.

BARFİ (2012)

Başrollerinde Ranbir Kapoor, Priyanka Chopra ve  Ileana D’Cruz’un rol aldığı romantik – komedi filmi 2012 yılında vizyona girmiştir ve 8.1lik yüksek bir IMBD puanına sahiptir. Film sağır ve dilsiz olan Barfi( Ranbir Kapoor ) ve otizmli Jhilmil’in(Priyanka Chopra) hikayesi üzerine kuruludur.

Barfi küçük yaşta annesini kaybetmiş, babası ile yaşamını devam ettirmektedir. Tabiri caizse avare bir hayatı vardır, , babası geçimlerini sağlamaktadır.  Shruti (Ileana D’Cruz) adlı bir kıza aşık olur ancak; fakir, sağır ve dilsiz olduğu için aile tarafından istenmez. İnsanlara kolay kolay güvenmez ve onları güven testine tabi tutar. Bir gün babası rahatsızlanır ve hastaneye kaldırılır. Babasının hastane masrafları için, ünlü bir iş adamının kızı olan Jhilmil ‘i kaçırır ve onlardan fidye ister. İstediği fidyeyi alsa da babasını kurtaramaz. Üstüne bir de Jhilmil’den de kurtulamaz çünkü; Jhilmil gördüğü saf sevgi karşısında ona bağlanmıştır.  Daha sonra hayatlarını beraber sürdürmeye devam ederler ancak olaylar sonrasında farklı gelişir ve sonunda hepimize saf sevginin, gerçek aşkın varlığını bir kez daha hatırlatır. Film ‘Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur.’ sloganı ile beyaz perdede yerini almıştır. İzlenmesi gereken muhteşem bir film.

BEYOND THE CLOUDS (2017)

Başrollerini genç ve yetenekli oyuncular  Ishaan Khatter ve Malavika Mohanan’ın rol aldığı dram filmi 2017 yılında vizyona girmiş ve IMDB’den 7.0 almıştır. Gerçek bir hayat hikayesi temellidir. Filmin yönetmen koltuğunda İran sinemasının usta ismi Majid Majidi oturmaktadır. Film, Hindistan’ın gizli kalmış kültürünü, kirli arka sokaklarında yaşananları, aile bağlarını, cesareti, fedakarlığı seyirciye anlatıyor. Film, uyuşturucu satıcısı Amir (Ishaan Khatter) ve kız kardeşi Tara’nın (Malavika Mohanan) hikayeleri üzerine kurulmuştur. Çaresizliğin, aile bağlarının kuvvetinin, vicdanın ve yoksulluğun filmi izlerken sizleri etkisi altına alacağı ve zamanın nasıl geçtiğini ve bittikten sonra uzun süre etkisinden kurtulamayacağınız bir film. Film, Hindistan’da ve uluslar arası birçok festivalde ödüle layık görülmüştür. İstanbul Boğaziçi Film Festivalinde de Uluslar arası Uzun Metraj Film Yarışmasından ödülle dönmüştür.

GUZAARİSH (2010)

Başrollerinde Hindistan’ın Dünya Güzeli Aishwarya Rai Bachchan ve yakışıklı ve başarılı oyuncu Hrithik Roshan’ın rol aldığı dram filmi 2010 yılında vizyona girmiş ve IMBD’den 7.4 almıştır. Filmde, başarılı bir sihirbaz olan Ethan’ın (Hrithik Roshan)  geçirdiği talihsiz bir kaza sonucunda,  boynundan aşağısının tutmayıp, yatağa mahkum olması sonucunda, hastabakıcı olan Sofia’nın (Aishwarya Rai Bachchan) yollarının kesişmesiyle hikaye başlar.  Prensipleri olan, katı ve soğuk görünüşlü biri olan Ethan’ın, aslında hayatı ve yaşamayı sevdiği ’Hayat her şeye rağmen güzeldir.’ mottosunun seyirciye geçirilmek istendiği bir film. Muhteşem bir görsel şölen ve uyumun yanı sıra, Aishwarya Rai’nin sizi adeta büyüleyen dans performansı filmin zenginliklerinden.

ARTICLE 15 (2019)

Başrolünü Ayushmann Khurrana’nın suç- gerilim filmi 2019 yılında vizyona girmiş ve IMBD’den 8.2 puan almıştır.  Gerçek bir hayat hikayesine dayanmaktadır. Filmde, Hindistan’daki kast sistemi, toplumsal yozlaşma, insanların birbirinden uzaklaşması ve adli olayları bile normalleştirmesi eleştirilmektedir. Film, bir bölgede tecavüze uğradıktan sonra cesetleri ağaçlara bağlanan iki kızın bulunması ile başlar. Bölgeye yeni atanan müdür Ayan (Ayushmann Khurrana) olayı çözmeye çalışsa da, sürekli önüne engeller getirilmek istenmektedir. Ancak belki de aradığı sorumlular çok da uzağında değildir! Hindistan Kanunlarından madde 15’e ithafen , kanunların herkes eşit olduğu, Hindistan’da halen birçok bölgede geçerliliğini koruyan kast sisteminin eleştirisi yapılmaktadır.

LION (2016)

Başrollerinde Dev Patel, Nicole Kidman, Rooney Maara, Sunny Pawar gibi başarılı oyuncuların yer aldığı  dram filmi 2016 yılında vizyonda yer bulmuş ve IMBD’den 8.2 puan almıştır. Gerçek bir hayat hikayesine dayanan film Hindistan ve Avustralya ortak yapımıdır. Hindistan’da çok fakir bir ailede yaşamını sürdüren bir çocuğun, abisiyle tren istasyonunda oynarken yanlış bir trene binmesi sonucunda hayatı hiç beklemediği şekilde değişir. Dilini, kültürünü hiç bilmediği bir ülkede-Avustralya- kendini bulan Saroo, (Dev Patel) bir aile tarafından evlat edinilir. Ancak; daha sonra büyüdükçe farkına varır kendi kimliğinin ve ailesini aramaya koyulur. Film uluslar arası alanda birçok ödüle layık görülmüştür. Başarılı ve usta oyuncuların yanı sıra, özellikle küçük oyuncuların sergilediği performans göz doldurmaktadır.

TAARE ZAMEEN PAR (2017)

Başrollerini usta oyuncu Aamir Khan ve yetenekli oyuncu Darsheel Safary ‘nin paylaştığı  dram-müzikal filmi 2007 yılında vizyona girmiş ve IMBD’den 8.5 puan almıştır. Filmde disleksi hastalığı nedeniyle geç öğrenme ve algılama sorunu yaşayan Ishaan’ın (Darsheel Safary) yaşadıkları anlatılmaktadır. Disleksi nedeni ile babası tarafından istenmeyen ve bir utanç kaynağı olarak görülen çocuk, yatılı okula verilmiş, burada da rahatsızlığından ötürü, sınıfındaki öğrencilerden daha geriden gelmektedir. Bu da öğretmenlerinin gözünde onu ‘lüzumsuz ve tembel’ olarak göstermektedir. Ancak Ishaan’ın kimsenin fark edemediği çok özel yetenekleri vardır. Bu yetenekleri de resim öğretmeni Ram (Aamir Khan) fark eder, sonrasında olaylar gelişir. Toplumsal konulara değinilen bu filmde, herkeste gizli bir yetenek olabileceği ve her çocuğun özel olduğu, seyirciye anlatılmaya çalışılmıştır.

HİNDİ MEDİUM (2017)

Başrollerini Irfaan Khan ve Saba Qamar ‘ın paylaştığı komedi- drama filmi 2017 yılında vizyona girmiş ve IMBD’den 7.8 puan almıştır. Film, Hindistandaki eğitim sistemini eleştirmektedir. Raj (Irfaan Khan) ve Meeta (Saba Qamar) zengin bir çifttir. Kızları Pia’nın en iyi okullarda okumasını istemektedirler ancak karşılarına birçok sorun çıkmaktadır. Kızlarının okula kabul edilmesi için her yolu deneyen çift, son kişi için kalan kontenjanın fakir bir ailenin çocuğuna burs olarak verileceğini öğrenince, fakir bir semtte yaşamaya ve yoksulmuş gibi davranmaya başlarlar. Amaçları kızlarını bu yolla okula sokmaktadır. Yoksul mahallede karşılaştıkları yardımseverlik, paylaşım, bir olma hissiyatı onları derinden etkiler. Bu mahalledeki bir çiftin daha çocuğu daha o okula kayıt yaptırmak istemektedir. Sonrasında olaylar gelişir. Eleştirel bir dile sahip bu filmde, fırsat eşitliği vurgusu yapılmaktadır.

PSYCHO RAMAN (2016)

Başrollerinde Nawazuddin Siddiqui, Vicky Kaushal ve  Sobhita Dhulipala’nın yer aldığı suç- gerilim filmi 2016  yılında vizyona girmiş ve IMBD’den 7.9 puan almıştır.Film 60lı yıllarda Mumbai’de 41 kişinin ölümüne neden olan Raman Raghavdan esinlenmiştir. Seri katil Raman’ı (Nawazuddin Siddiqui) yakalamaya çalışan polis memuru Raghavan’ın (Vicky Kaushal )ise ondan arda kalan bir yanı yoktur. Birçok olayı görmezden gelen, kadın düşkünü, uyuşturucu bağımlısı polis memurunun tek derdi bu seri katili yakalamaktır. Raman ise her an Raghavan’ın peşindedir aslında! Filmi izlerken olayların birbiri ile bağlantısı, gerçek bir hikayeye dayanması ve oyuncuların muhteşem performansları ile  kendinizi adeta Raman’ın peşindeymiş gibi hissedebilirsiniz.Film, birçok uluslar arası başarıya da imza atmıştır.

Ebru Buyukkaya

1990 yılında Istanbulda doğdu. Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Küçük yaştan beri yazmaya ve okumaya büyük bir merak ve ilgi duyması nedeniyle kendini bu alanda geliştirmeye yöneldi . Halen digital platformlara ve dergilere yazmanın yanı sıra, kendini geliştirmeye de devam etmektedir.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN