İçinde Hayatlar, Fikirler ve Ümitler Barındıran Bir Proje: Dolaşan Kitap Projesi

Amerikalı ünlü romancı ve denemeci ne de güzel anlatmış kitap okumanın bize kattıklarını:’İyi bir kitap size çokça deneyim bırakır ve bittiğinde yorgun hissettirir, çünkü okurken birden fazla hayatı yaşarsınız.’ Bu yaşanmışlık bazen roman kahramanlarının birinin yerine kendinizi koyarak,  bazen de sararmış sayfaları, ilk sahibinin kitabı okurken bıraktığı bir kahve lekesi ile hissedilebilir.

Ülke olarak kitap okuma alışkanlığına maalesef çok da sahip olduğumuzu söyleyemeyiz. TÜİK ‘in son yaptığı araştırmaya göre Türk insanı için ihtiyaç sıralamasında  kitap okumak 235.sırada. Günde 3 saat televizyon izleyen,7 saat internete giren Türk insanının kitap okumak için ayırdığı vakit ise sadece 1 dakika. Ülkemizde kişi başına düşen ortalama kitap sayısı 7 iken, okuma oranı yüzdesi ise binde bir.  Elde edilen tüm verileri dikkate alırsak ülke olarak ya imkanlarımız elvermediği için ya da kitap okumayı çok da gerekli bir aktivite olarak görmediğimiz muhakkak.

İşte tüm olumsuz istatistikleri bir adım daha iyileştirebilmek için 2018 yılında Urla Kent Konseyi Eğitim, Kültür ve Sanat Komisyonu  Dolaşan Kitap Projesini başlatmıştır. Projede amaç, daha önce okumuş olduğunuz veya bir daha okunmayacak olan kitapların toplanarak başkaları tarafından okunmasını sağlamak. Bu yöntemle kitap elden ele bir nevi boomerang etkisi oluşturuyor.

2019 yılında ise bu projeye CHP Çeşme Kadın Kolları da destek vermiş ve onlarda projenin diğer bir ayağı olmuş, kalabalık mekanlardaki masalara Dolaşan Kitap Projesi temin ettikleri kitapları bırakmaya başlamıştır.

Proje 2018 yılından beri devam eden projede şimdiye kadar 1768 dolaşan kitap yeni okuyucularıyla buluşmuştur. Kitaplar pandemi sürecinde olduğumuz için artık poşet içinde okuyucularını bekliyor.  Kitapların üzerinde ‘Bu Bir Dolaşan Kitaptır ve Ücretsizdir. Yeni Okurlarla Buluşabilmesi İçin Buraya Bırakıldı! Kitabı ALIN, Evinizde rahatça OKUYUN ve Yeni Okurlar Bulabileceği Bir Yere BIRAKIN!…’ yazmakta ve kitabın amacının sahiplenilmek değil, döngüyü devam ettirmek olduğu okuyucuya iletilmiştir.

Kitapları ilçenin her yerinde görmeniz mümkün. Bazen bir kafede, bazen bir çay ocağında, bazen bir ayakkabıcıda… Proje kapsamında  çeşitli etkinlikler de yapılmaktadır. ‘Gelin Birlikte Okuyalım’ bunlardan biri. Etkinlikte her okur kitabı alıp belirlenen yere geliyor ve 1 saat boyunca sadece kitap okuyor. Kim bilir; belki de bu etkinliklerde yanınızda kitap okuyan kişinin elindeki kitap sizin bağışladığınız kitap bile olabilir!

Eğer yolunuz bir gün Urla’ya düşer ve bir bankın üstünde, bir ağacın dibinde Dolaşan Kitap etiketiyle bir kitabın size gülümsediğini görürseniz, hiç çekinmeden alabilir ve kitabın sayfalarındaki yaşanmışlık kokusunu içinize çekerek kitabı doyasıya okuyabilirsiniz.

Ebru Buyukkaya

1990 yılında Istanbulda doğdu. Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Küçük yaştan beri yazmaya ve okumaya büyük bir merak ve ilgi duyması nedeniyle kendini bu alanda geliştirmeye yöneldi . Halen digital platformlara ve dergilere yazmanın yanı sıra, kendini geliştirmeye de devam etmektedir.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN