Evden Çalışanlar İçin Motivasyon Arttırıcı Tavsiyeler

Modern iş hayatının getirilerinden biri olan evde çalışma sistemi, artık birçok beyaz yakalı için son 8 aylık süreçte bir alternatif haline geldi. Pandemi süreci dolayısıyla; insanlar artık evlerinden işlerini yürütmeye başladılar.

Bankacılar, mühendisler, öğretmenler vs bu süreçte hizmetlerin aksamaması için evden çalışmak zorunda kaldılar. Bu belki kulağa ilk başta rahat ve hep hayali kurulan bir durum gibi gelse de, bazı dezavantajları olduğu aşikâr. Çalışanlar, işe konsantre olmada zorluk, dikkat eksikliği, isteksizlik, bilgi alışverişinde gecikmeler gibi sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu da her ne kadar evden çalışılsa bile, işe karşı bir soğuma ve işi yük olarak görme hissi oluşturuyor. Eğer siz de evden çalışıyor ve bu durumları yaşıyorsanız, bu yazımızda sizler için motivasyon arttırıcı tavsiyelerimiz olacak.

1. Ev Ortamında Çalışmanın Keyfini Yaşayın

Birçok çalışan için işe gidip gelmek çok büyük emek ve zaman meselesi. Siz, evde ve bildiğiniz bir ortamda çalışma fırsatınızı yakalayan insanlardasınız, fırsatı değerlendirmeye çalışın! Evinizde, üzerinizde sizi sürekli izleyen bir göz ve her an için hata yapma korkusu yaşamadan çalışabilmenin keyfini yaşayın ve bu avantajı kullanarak işi daha verimli hale getirmeye çalışın.

2. Rahat Kıyafetler Giymeyi Tercih Edin

Evde çalışırken ofis kıyafeti giymeniz işe odaklanmayı daha çok kolaylaştırır. Eğer çalışırken pijama, eşofman gibi kıyafetler giyerseniz, bir süre sonra işe odaklanmayı zorlaştıracağı gibi, uykunuzun gelmesi ve işi savsaklamanıza neden olacaktır. Bu da iş verimini düşürür.

3. Yemek Saatlerinizi Düzene Koymayı Unutmayın

Evden çalışılmayan zamanlarda, düzenli bir yemek saati olduğu için çalışanlar bu saatler aralığında yemeklerini yese de, evden çalışanlar için mutfak her an ellerinin altında olduğu için istediği zaman yemek yemek, içecek bir şeyler almak için iş başından kalkmak işe odaklanmayı zorlaştıracağı gibi, bir süre sonra kilo alınmasına neden olacağından sağlığı olumsuz etkiler. Bunu önlemek için çalışmaya başlamadan önce yanınıza içeceğinizi alabilir, kahvenizi veya çayınızı yudumlarken işinizi de halledebilirsiniz.

4. Çalışılan Alanı Havalandırmaya Özen Gösterin

Temiz bir çalışma ortamı iş verimini arttıracağı gibi, istenilen dokümanlara kolaylıkla ulaşmayı da sağladığı için hem zaman kaybını önler hem de işe konsantrasyonu arttırır. Çalışılan ortamın havalandırılması, alanın cama yakın olması, çalışma masasının temiz tutulması beyninize daha fazla oksijen gitmesine yardımcı olur bu da veriminizi arttırmaya yardımcı olur.

5. Hareketli Olmaya Çalışın

Sürekli oturarak bilgisayar başında çalışmak bir süre sonra ortopedik sorunlara neden olabilir. Evden çalışırken iş yetişeceği için bazen saatlerce masa başında olmamız, oturuş bozukluklarına ve bacaklarda ağrılara yol açar. Çalışırken kendimize molalar oluşturarak, ev içinde açma-germe hareketleri veya kısa yürüyüşler yapabiliriz.

6. Kendinize Alan Yaratın

Her ne kadar ev konforunda çalışılsa da, çalışmak için kişilerin kendine bir alan yaratması şarttır. Koltukta, yatağa uzanarak veya mutfak masasının üzeri çalışmak için pek de sağlıklı tercihler değil. Çalışırken düzenli bir ortam seçilmeli ve kişinin iş ile ilgili tüm ekipmanları bu alanda tutması gerekmektedir.

7. Müzik Dinleyin

Ev ortamının, ofisten en büyük avantajı herhalde istediğiniz gibi bir ortam yaratabilecek olmanız. Eğer siz de ofislerde sürekli kulaklık ile çalışanlardansanız ev ortamı sizin için ideal bir müzik dinleme imkanı sunacaktır. Sabah, öğle ve akşam saatlerine göre farklı müzikler açabilir, modunuza göre melodiler dinleyebilirsiniz hem de ister kısık sesle ister yüksek sesle!

8. Başkalarından Yardım İstemekten Çekinmeyin

Evden çalışanlar için belki de en büyük sorun bilgiye geç ulaşmaktır. Ofis ortamında aklınıza takılan bir konuda anında yardım alabilirken, ev ortamında bu pek mümkün olmuyor. Kişiler işleri tek başına halletmeye çalışmak zorunda gibi hissediyor ve paylarından daha fazla sorumluluk alabiliyorlar bazen. Oysa evden çalışırken; iş arkadaşlarından ya da farklı mecralardan yardım alarak işi daha kolay ve hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Kişiler yardım istemeyi acizlik ve zaman kaybı olarak gördüğü için, işleri kendileri halletmeye çalışırken sonuçta bazı aksiliklerin ortaya çıkması da çok muhtemel olabiliyor..

Birçok çalışan için işe gidip gelmek çok büyük emek ve zaman meselesi. Siz, evde ve bildiğiniz bir ortamda çalışma fırsatınızı yakalayan insanlardasınız, fırsatı değerlendirmeye çalışın! Evinizde, üzerinizde sizi sürekli izleyen bir göz ve her an için hata yapma korkusu yaşamadan çalışabilmenin keyfini yaşayın ve bu avantajı kullanarak işi daha verimli hale getirmeye çalışın.

9. Gruplar Oluşturun

Yukarıdaki madde ile ilintili olarak; evden çalışırken karşılaşılabilecek herhangi bir aksaklığa karşı, çalışanlar kendi içlerinde gruplar kurarak bilgi akışını sağlamalı ve sorun üzerinde adeta bir beyin fırtınası oluşturmalıdırlar.  Sosyal medya ya da daha kişisel yollarla oluşturulan bu gruplar, hem iş yükünü azaltır hem de çalışanlar arasında ilişkiyi kuvvetlendirmeye neden olur.

10. Sosyal Hayatınızı İhmal Etmeyin

İş yetiştirme, işi kendine görev edinme, iş tanımından fazla görev yüklenme, belirli bir çalışma saatinin olmaması gibi nedenler, evden çalışan bazı insanların işi, hayatının merkezine koymasına ve işkolik olmasına yol açar. Herhangi bir sosyal hayatı olmayan kişiler kendilerini daha fazla iş yükü altına sokmaya çalışabilir. Oysa işle beraber kişi sosyal hayatını da devam ettirmeli, kendini hayattan soyutlamamalıdır. Böylece enerjisini yenileyerek işten soğumaması sağlanabilir.

11. Gece Yatmadan Önce İş Planı Yapın

Yatmadan önce yapılan iş planı sayesinde, kişi bir sonraki gün yapacağı işleri belirli bir düzene sokabilir, iş yetiştirememe sorunu ile karşılaşmaz ve arda kalan zamanı kaliteli bir şekilde kendine ayırabilir. Planlı çalışma yöntemi ile, işlerin sürdürülebilirliği sağlanırken, çalışanın bir sonraki adımda karşısına çıkabilecek sorunlara karşı önceden hazırlıklı olması sağlanır.

12. Kendinizi Ödüllendirin

Evde yalnız çalışma ortamı, ofis ortamının aksine çoğu zaman motivasyonunuzu düşürebilir. Bu nedenle kendinizi motive etmenin çeşitli yollarını bulmanız tamamen size bağlıdır. Örneğin kendinize bir ödüllendirme yöntemi uygulayabilirsiniz. Evde çalışırken verimli geçirdiğiniz hergün için izlemeyi hedeflediğiniz bir film ile gün sonunda kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Eğer ki o günün verimli geçmediğini düşünüyorsanız izlemek istediğiniz filmi bir sonraki güne erteleyebilirsiniz. Garip bir yöntem gibi gelebilir ama inanın çok etkili, özellikle de tam heyecanla beklediğiniz dizinin yeni bölümünü seyredecekken!

Ebru Buyukkaya

1990 yılında Istanbulda doğdu. Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Küçük yaştan beri yazmaya ve okumaya büyük bir merak ve ilgi duyması nedeniyle kendini bu alanda geliştirmeye yöneldi . Halen digital platformlara ve dergilere yazmanın yanı sıra, kendini geliştirmeye de devam etmektedir.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN