Gastronominin Yükselen Yıldızı Urla’da Deneyimlemeniz Gereken Restaurantlar

Her bir köşesi ayrı güzelliğe sahip olan Ege’de son yılların yükselen yıldızının Urla olduğunu söylesek pek de yanılmış olmayız sanırız. Göz alıcı güzellikteki sahilleri, Avrupa ülkelerinde turistlerin şarap tadımı için uğrak yeri haline getirdiği kasabaları aratmayan bağları, artan popülaritesine rağmen hala kafa dinlemek için ideal bir yer olması ve bölgeyi daha da tadından yenmez hale getiren restoranlarıyla Urla, hiç kendini yormadan kalbinizi çalabilir.

Urla’nın yıldızını iyiden iyiye parlatan, mideleri doldururken gözlere de şenlik sunmayı eksik etmeyen restoranları, bu küçük tatil beldesinin bir gastronomi merkezi haline gelmesini sağlamış durumda. Dolayısıyla gastronomiyle ilgilinen biri olsanız da olmasanız da, Urla’nın farklı deneyimler sunan bu restoranlarını denemenizi gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz.

OD Urla

Etrafı tavana kadar uzanan yüksek camlarla çevrili bu şık restoranda, dilerseniz yemeğinizin yapım aşamalarını izleyebileceğiniz şefin masasında oturabiliyor, dilerseniz zeytin ağaçlarıyla çevrili ferah bahçesinde bir masa tercih edebiliyorsunuz. OD Urla’nın kendi tarlalarında yetiştirilen malzemeler, yerel üreticilerin mahsülleriyle birleşiyor ve odun ateşinde pişirilerek servis ediliyor. Oldukça şık sunumlarla masanıza gelen ve mevsime göre değişen lezzetleri tadarken Ege’nin huzur dolu atmosferini iliklerinizde hissediyorsunuz.

Teruar Urla

“Lokale saygılı tariflerin gücü” mottosu ile bu yaz açılan Teruar Urla çok şık bir butik otelin içinde yer almaktadır. Kurucu şef Osman Serdaroğlu’nun Urla’nın lokal üreticilerinden temin ettiği mahsülleri ile yöresine sadık özel reçetelerle hazırladığı leziz yemekleri mutlaka deneyimlemenizi öneriyoruz.

Manej Urla

manej restaurant

Bağ yollarının arasında, doğayla iç içe bir atmosfere sahip olan Manej, koşuşturmacaya sakin bir ara vermek istediğinizde yardımınıza koşuyor. Kuşçular köyünde elli dönümlük bir araziye yayılan, hayvan ve çevre dostu Manej’de masanıza gelen birbirinden lezzetli yiyecekler, tarladan sofraya felsefesiyle emin ellerde pişiriliyor.

Vino Locale

vino locale restaurant

Bağ yolunda deneyimlemek isteyeceğiniz bir başka gastronomi durağı, Urla severlerin favorilerinden biri haline gelen Vino Locale. Burası, yemyeşil bir bahçenin içinde konumlanan eski bir Urla eviyken restorana dönüştürülmüş. Ege’nin bereketli topraklarından beslenen, Akdeniz mutfağından ilham alan Vino Locale’de mevsimsel lezzetler ve onlara eşlik eden yerel şaraplar yer alıyor. Otuz kişiyle sınırlı sayıda misafir kabul eden bu şık ve samimi restoranda kalabalıklardan uzak biçimde sevdiklerinizle vakit geçirebilirsiniz.

Levan Urla

lokanta levan

Kuşçular köyünde yer alan Levan, gastronominin yükselen yıldızı Urla’da görülecekler listenize eklemeniz gereken duraklardan biri kesinlikle. Geniş bir bahçe içinde sıralanmış olan masaları, akşam saatleri geldiğinde loş bir ışık aydınlatıyor; sizi sürekli değişen bir dinamiğe sahip olan leziz menüsüyle huzur dolu bir atmosfere davet ediyor.

Hiç Urla

hiç restaurant

Urla’nın gastronomi rotasında kısa sürede popülerleşen Hiç Urla, 160 yıllık eski bir taş evden dönüştürülmüş yenilikçi bir restoran. Hem bahçesi hem terasıyla geniş bir alana sahip olan yapının tarihi dokusunu hissettiren taş duvarlar, modern bir tasarımla birleştirilmiş. Hiç Urla’nın leziz yemeklerinin sırrı, 60 bin zeytin ağacının oluşturduğu Hiç Zeytin Ormanından geliyor. Ayrıca kendi üretimleri olan zeytinyağlarını satın alabiliyorsunuz. Urla’da bir gastronomi turuna çıkacaksanız, Sanat Sokağı’nda yer alan bu restoranı kesinlikle rotanıza eklemelisiniz.

Ece Cabuk

Sinemayı, iyi yemeği, kedileri, estetik görünen her şeyi sever. Taze mezun bir medya çalışanı olarak iş hayatına girdiği 2014 yılından beri yazar; kültür sanat yazar, hayvanlar hakkında yazar, başka hiçbir şey bulamazsa rastgele fikirlerini yazar. Şimdi de Dergi Urla okurları için yazıyor.

1 Comment

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN