Urla’da Bambaşka Bir Dünyaya Geçmenizi Sağlayan Yemyeşil Bir Cennet : Uzbaş Arboretumu

Uzbaş Arboretumu’na ulaşmak için geçilen yemyeşil daracık yollar harika bir yere gelmek üzere olduğunuzun sadece kısa bir önizlemesi. Kapısından girdiğiniz andan itibaren sizi karşılayan uçsuz bucaksız palmiyeleri ve yeşiliyle, insanın aklını başından alıyor desem hiç de yanlış olmaz. Uzbaş Arboretumu’nun sloganı ise: “Yeşil dünyalar yaratır.” Burası için daha iyi bir slogan düşünemiyorum. Urla’da saklı bir vadi içerisine kurulu bu bambaşka bitki çiftiği size böyle dünyaların gerçekten bizim ülkemizde, hem de çok yakınımızda da yaratılabileceğinin en güçlü ispatı.

1996 yılından beri hizmet veren Uzbaş Arboretumu aynı zamanda Avrupa’nın en büyük palmiye yetiştiricisi ünvanına da sahip. 800 yıllık zeytin ağaçlarından, tarçın ağaçlarına, begonvillere, büyük, küçük kaktüslere ve sukulentlere kadar her türlü bitkinin yetiştirildiği, tam 2000 dönüm üzerine kurulu inanılmaz bir yer. Hiç bu kadar fazla ve farklı türde palmiyeyi bir arada görmemiş olabilirsiniz. Başta palmiye olmak üzere bir çok farklı çeşitteki bitkinin üretimi, ithalatı ve satışı yapılıyor. Ülkemiz için gerçekten de oldukça gurur verici. 

Uzbaş Bitki Çifliği’nde işinde son derece bilgili, güleryüzlü ve genç peyzaj mimarları çalışıyor. Gelen misafirleri karşılıyor, dilerseniz de gezdiriyor. Biz burada çalışan peyzaj mimari ile beraber gezdiğimiz için tek tek farklı ağaçlar ve bin bir türdeki kaktüsler, sukulent bitkileri hakkında çok güzel bilgiler öğrendik. Gezinizin sonunda dilerseniz kendi üretimleri olan zeytinyağı, keçiboynuzu pekmezi, zeytin gibi doğal ürünlerinden edinebilir, ayrıca tadımını yapabilirsiniz. El yapımı birbirinden güzel saksılarıyla beraber, güzel bitkiler seçip evinizi şımartabilirsiniz. 

Uzbaş Arboretumu aynı zamanda Urla’da şarapçılığa gönül verenlerin gözdesi Urla Şarapçılık’ın hikayesinin de başladığı yer. Bitki çiftliğinin 300 dönümlük kısmı bu özel üzüm bağlarına ayrılmış. Urla Şarapçılık’ın birbirinden güzel şaraplarının üzümleri işte burada yetiştiriliyor, konum olarak Urla Şarapçılık’ın sadece birkaç km ilerisinde yer alıyor. 

İtalya’nın Toskana’sı İtalyanlar için ne ise; onu hiç de aratmayacak canım Urla, yemyeşil yolları, tertemiz havası ve gastronomi dolu rotalarıyla Türkiye için de o olmalı. Uzbaş Arboretumu ise bu tanımlamayı adeta taçlandıran, Urla’ya bahşedilmiş bir hediye. Daha önce hiç bire birde görmediğiniz bir çok bitki türüyle tanışmak, uçsuz bucaksız yeşilin huzurunu sonuna kadar hissetmek için rotanızı bir gün Uzbaş Arboretumu’na çevirmeyi unutmayın. 

Önemli bir not olarak; pandemi dolayısı ile Ekim ayından itibaren haftasonları kapalı olan Uzbaş Arboretumu şuanda randevulu misafir kabul etmektedir. 

Matrushkalar

1991 yılında İzmir’de doğdu. Seyahat etmeyi, araştırmayı, yeni yerler keşfetmeyi ve fotoğraf çekmeyi çok seviyor. İsim olarak ilham aldığı matruşkaların içinden çıkan farklı matruşkalar gibi, paylaşımlarında da seyahat, yemek, sinema, yaşam tarzı gibi çok yönlü konulardan bahsediyor.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN