Yeşil ve Bereketli Mutfağıyla Urla’nın Vegan Dostu Mekanları

Hayvansal ürünlerin tümünü reddeden, yerine bitkisel ürünleri benimseyen vegan beslenme alışkanlığı ‘veganlık’ ya da ‘veganizm’, popülerliği arttığından beri sosyal yaşamda da önemli bir yer edinmeyi başardı.

Vegan tüketimin artması ile market reyonlarında daha çok bitkisel bazlı yiyecek- içecek hatta veganlara hitap eden kasaplar bile var. Artık birçok gelişmiş şehirde ya da bölgede vegan restoran ya da kafe gibi alternatiflere ulaşmak mümkün. İzmir’de de Urla, topraklarından gelen bol yeşili ve gurme mutfağı ile veganlara beklediğinden çok daha fazlasını sunuyor.

Yeme içme alışkanlıklarımıza artık yeni bir terim ve bambaşka bir beslenme şekli merhaba dedi; ”veganlık”. Ve artık hatırı sayılır sayıda kişi bu beslenme şeklini kabul etti ya da bazılarımız bu alternatifi bir kenarda köşede bekletiyor. Vegan olmak için oldukça duyarlı nedenler var. Kimileri hayvansal üretimde gözetilmeyen hayvan haklarına bir başkaldırı olarak veganlığı seçiyor. Kimileri ise hayvansal üretim aşamalarını hava, toprak, su, biyolojik çeşitlilik ve iklim değişikliğine olumsuz etkileri ile ekolojik tahribatın farkındalığı olarak bu beslenme şeklini tercih ediyor. Bazıları ise veganlığın sadece bitkisel gıdaları tüketenlerin, et, süt, yumurta yiyenlerden daha sağlıklı olduklarına inandığı için bu beslenme şeklinde hem fikir olduğunu biliyoruz.

Çeşitlilik Avrupa ülkelerine kıyasla bir hayli az olsa da artan talepler Türkiye’de vegan alternatiflerinin çoğalmasını hızlandırdı. Özellikle büyük şehirlerde daha çok vegan mekân var. Bilindik üzere İzmir tarımsal çeşitliliğin en verimli olduğu gözde şehirlerimizden. İzmir Alaçatı Ot Festivali ve Urla Enginar Festivali gibi etkinlikler bu çeşitliliğin en renkli örnekleri. Bölgeye has bitkisel ürünler oldukça zengin ve değerli. Dolayısıyla bu avantajlar vegan tüketimine de oldukça olumlu cevap veriyor.

Urla da bu zenginlikten fazlasıyla nasibini alan İzmir ilçelerinden. Bölgenin önemli gastronomik karakteri de sebze meyvesinin en iyisi oluşundan geliyor. Çeşitli otlardan yapılan yemekler, hamur işi ürünleri ve bölgenin kaliteli zeytinyağlarıyla taçlandırılmış mezeleri ile Urla, veganları sevgiyle kucaklayan bir yer. Veganların Urla’yı ziyaret etmesi için birçok neden sunan Urla vegan yeme-içme mekânları ve özellikleri yazımız huzurlarınızda.

İşte Urla’da vegan gıda alternatifleri sunan mekanlar…

Bitkisel Mutfak

Bitkisel Mutfak, Urla’nın ilk %100 vegan işletmesi.  Vegan beslenme kültürünü tanıtmak ve yaygınlaştırmak üzere açılan bu mekan, vegan beslenenenlerin gözü kapalı tercih edebileceği bir işletme. Pandemi sürecinde, mekan üzerinden çalışmaya ara verse de vegan ürün üretimine ve başta Urla olmak üzere tüm Türkiye’ye ürünlerini göndermeye devam ediyor.

Mekânın menü çeşitliliği ise olabildiğince zengin. Sağlıklı beslenme ve hiçbir canlıya zarar vermeme mottosu ile seyrini sürdüren Bitkisel Mutfak’ta çvegan sucuk, sosis, burger köftesi, falafel, içli köfte, midye tava, rosto, vegan çikolata çeşitlerini bulabilirsiniz.

Urla içine servis, diğer il ve ilçelere kargo yapıyorlar. işletmeyi ve ürünlerini incelemek isterseniz instagram hesabına buradan göz atabilirsiniz. 

Noon Good Food

Noon Good Food | Urla

Bu yıl açılan Noon Good Food, Yenice Mahallesi’nde bulunan sanat galerilerinin sırasında yer alıyor. Glutensiz, rafine şekersiz, vegan ve temiz içerikli besin mottosu ile ilerleyen mekanın en büyük özelliği tüm ürünleri kendileri hazırlıyor olmaları. Peynirleri kendileri üretiyor, ekmekleri hazırlarken kullanılan unları dahi mekan sahibi Hande Hanım kendisi yapıyor. 

Detox suları, bitkisel sütler, kombucha çayları ile glutensiz simit, vegan tostları, salata ve yeşil bowl tabakları, lahana vegan rolls yanı sıra günlük hazırlanan ekmekleri, %100 fıstık ve fındık ezmeleri bulunuyor. Bizim önerimiz ise besin değerini zarar vermeden doğal yollarla 16 saat 50 derece sıcaklıkta kurutulan; zengin içeriğiyle hem sağlık hem doygunluk veren Granola’ları… 

İster iç mekanda isterseniz de keyifli bahçesinde bu sağlıklı lezzetleri tatma imkanı bulabilirsiniz. Ürünlere ve işletmeye göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Urla Köyce

Köyce Restoran | Urla

Keyifli bir manzarada zeytin ağaçlarının çevrelediği; Urla’da olduğunu fazlasıyla hissettiren Urla Köyce, bir başka vegan dostu mekân. Urla Köyce menüsünde hayvansal ürünleri olan bir restoran ama birbirinden nefis Ege otları ile hazırladığı tatlar ile vegan müşterileri de kazanmayı başarıyor. Menüsündeki zeytinyağlı çeşitleri ve birbirinden leziz meze seçenekleriyle yeşili bol bir alternatif sunuyor. Bahçesinde tavşanların ve ördeklerin misafirlerini karşıladığı mekân taze mezelerinden oluşan otantik ve yerel esintili Urla lezzetlerini tatmak isteyen vegan misafirlerini bekliyor.

Fırın Vourla 

Fırın Vourla | İskele, Urla

İskele sahilde bulunan Fırın Vourla, harika deniz manzarası ve nefis Ege lezzetleri ile hepimizin kalbine tahta kuran bir mekan. Her daim taze, yerel ve organik ürünler kullanan bu mekan aynı zamanda vegan beslenenler için de alternatif bir menu sunuyor.  

Hiç Lokanta ve Tadım Atölyesi

Hiç Lokanta | Sanat Sokağı, Urla

Urla Sanat Sokağı’nda bir başka Urla karakterini yansıtan mekan Hiç Lokanta. 160 yıllık tarihi taş binası, özenli ve incelikli dekorasyonu burayı diğer Urla restoranlarından ayırıyor. Burayı özel ve eşsiz kılan bir diğer özelliği de “Yenilebilir Orman” prensibi. İşletme, Hiç Zeytin Ormanı’ndan toplanan ve üretilen organik ürünlerle hazırlanan, yerel tatların yalın yöntemlerle hazırlandığı ‘Yeni Urla Mutfağı‘ olarak kendini tanımlamakta.

Mevsimsel ürünlerle menülerini yapılandıran Hiç Urla’da seçenekler sezonlara göre değişebiliyor. Yeşil alternatifi zengin olan mekân, mutfağında sadece kendi ormanının ürünlerini kullanarak, ekmeklerini, soslarını ve reçellerini kendi üretiyor. Gastronomik zenginliğini doğadan alan Hiç Lokanta Urla vegan deneyimler için keyifli bir alternatif.

Od Urla

Odurla | Urla

Her ay değişen menüsünde toprağın mahsullerinden ilham alarak ve yalnızca o dönem deneyimleyebileceğiniz tatlar yaratarak; hikâyelerini onlarla aktardığını dile getiren Od Urla, doğanın ritmine ayak uydurmayı seçen restoranlardan. Yerel üretimi destekleyerek reçetelerini oluşturan Od mutfağı, Urla toprağından fazlasıyla beslenen özel bir mekân.

Etrafı camlarla çevrili, yüksek tavanlı mimarisi ve bahçesindeki zeytin ağaçları ile bambaşka bir deneyim yaşatan OD Urla yine zeytin ağaçlarının yakınında bulunan tarlasından edindiği taze mahsulleri mutfağına dâhil ederek “tarladan sofraya” anlayışı ile hizmet sunuyor. Birçok tarifini odun ateşinde pişiren mekân, bahçesinin mahsulleri ile çeşnilendirilen kokteylleri ve vegan tercihler sunan diğer yeme-içme seçenekleri ile Urla’nın en sevilenleri arasında.

Yengeç Restaurant

Yengeç Restaurant | İskele, Urla

Urla sahilinde konumlanan Yengeç,  hem İzmirliler hem de diğer illerden gelen misafirleri tarafından çokça sevilen yıldız mekânlardan. İşte bu yüzden buraya rezervasyonsuz gitmek ve yer bulmak oldukça zor. Yengeç’i vegan müşterilerine sevdiren özelliği ise bir veganı yeterince mutlu edecek kadar çok mezesinin olması. Burada enginarlı tarifler, onlarca çeşitte zeytinyağlı Ege otları ve sebze odaklı meze çeşitleriyle keyifli bir deneyim yaşamak mümkün. Şevket-i bostan, kuru domates, tarla börülce, maydanoz salatası, ısırgan salatası, cevizli kabak kavurma gibi mezeleriyle mekân vegan misafirlerine renkli bir menü sunmayı başarıyor.

Ömre Bedel Yemekler

Urla Hayvan dostu mekânlar yazımızda da yer verdiğimiz Ömre Bedel Yemekler,  Urla mutfağından esintiler yaşatan, zeytinyağlı, bitkisel ve yeşil içerikli Ege tarifleri ile veganları mutlu eden Urla restoranlarından. Günlük taze mahsullerle hazırlanan ve geniş bir mutfak kültürüne sahip bu restoran, özellikle yemeklerinin lezzeti, işletmecilerinin nazik ve sıcak karşılamaları ve müşteri memnuniyeti ile popüler olmuş. Zeytinyağlı taze fasulyesi ve zeytinyağlı kabak çiçeği dolması gibi yemekleri ile veganların kalbini kazanan mekân daha birçok alternatifi ile misafirlerini bekliyor. 

Bu yazımız ilginizi çektiyse ”Gezmek ve Seyahat Etmek Onların da Hakkı: Urla Hayvan Dostu Mekanlar ve Oteller” yazımızı buradan okuyabilirsiniz. 

Ayrıca ”Urla’da Gastronomi Adına Bir Adım Atıldı: Urla Gastronomi Rotası” yazımızı da buradan okuyabilirsiniz. 

Farklı bir öneri olarak ”Gastronomi Dünyasından Türkçe Podcast Önerileri” yazımızı buradan okuyabilirsiniz. 

 

Nisa Tosyali

Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümünden mezun olduktan sonra, çeşitli dergilerde ve farklı platformlarda hayatın her alanı ile ilgili yazma fırsatı buldu. Kültür seyahatlerini, gastronomiyi ve doğa sporlarını seven, hayattan çok keyif alan ve okudukça büyüdüğüne inanan biri.

4 Comments

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN