Sonbaharda Netflix İzlemek Başkadır: Eylül Ayında Netflix’de Neler Var Biliyor musunuz?

Her Şeyden Biraz Biraz Ama Tam…

  Dünyanın en çok tercih edilen dijital platformu olan Netflix, her ay birbirinden kaliteli yerli ve yabancı dizi ve filmleri, tarihi, biyografik, öğretici belgeselleri, çocuk izleyicileri için çizgi filmleri ile kullanıcılarına alternatifler sunuyor. Eylül ayı içinde de çeşitli dizi, film ve belgeselleri var Netflix’in! Sizler için bunlardan birkaçını kaleme aldım. Umarım içlerinde size hitap eden, sevebilecekleriniz vardır.

Şimdiden iyi seyirler dilerim.

  1. Dağları Deviren Baba ( Tata Mata Muntii)

Yönetmen koltuğunda oturan Daniel Sandu’nun senaryosunu da kaleme aldığı Dağları Deviren BabaRomanya ve İsveç ortak yapımı bir dram filmi. Oyuncu kadrosunda; Adrian Titieni, Elena Purea, Judith State, Valeriu Andriuta, Virgil Aioanei ve Radu Botar gibi isimlerin yer aldığı filmin orijinal adı Tata Mata Muntii, uluslar arası sinema sektöründe ise The Father Who Moves Mountains ismiyle biliniyor.

Filmin Konusu; bir baba-oğul hikayesine dayanıyor özünde. Emekli bir istihbarat yetkilisi olan bir babanın, oğlunun dağda kaybından sonra, günlerce süren aramalara rağmen oğlundan haber alamamasıyla başlayan hikayesi, babanın oğlunu kurtarabilmek için gösterdiği çaba ve aldığı riskler üzerine kurulu bir şekilde devam ediyor.

2.  Book Club

Yönetmen koltuğunda Bill Holderman’ın yer aldığı, senaryosunda da Holderman ve Erin Simms imzası bulunan Amerikan yapımı komedi filmi 2018 yılında vizyona girdi. Oyuncu kadrosunda; Diane Keaton, Jane Fonda, Candice Bergen ve Mery Steenburger yer alıyor.Alışık olduğumuz Hollywood aşk filmlerinin aksine, 65 yaş üzeri kişilerin ilişki dünyasına misafir oluyoruz bu filmde.

Filmin Konusu; uzun yıllardır arkadaşlık eden yaşları ilerlemiş dört arkadaş, hayatlarını biraz renklendirmek ve heyecan kazandırmak için sansanyonel bir kitap olan Grinin Elli Tonu’nu okumaya karar vermesiyle başlayan olaylar sarmalı temellidir. Kitabı okuduktan sonra her birinin aşk hayatı hareket kazanıp, eski aşkların tekrardan gün yüzüne çıkmasıyla, hayatları daha da renkli bir hale gelir ve arkadaşlıkları birbirlerini desteklemeleri ve ilham vermeleri ile daha da güçlenir.

3. Downton Abbey

Yönetmen koltuğunda Julian Fellowes’in oturduğu 2010-2015 seneleri arasında yayınlanan İngiliz tarihi drama dizisidir. Bir İngiliz kraliyet ailesine odaklanan dizi, 20.yüzyılın başlarında Downton Malikanesi’nde yaşayan Crawley Ailesi ve malikanenin çalışanlarının hayatını konu alıyor.

Dizinin Konusu; 1912’lerden 1920’lere doğru mutlu bir hayat süren aile, 1915 yılında Titanik’in batması ve iki aile üyesini kaybetmesiyle adeta köklerinden sarsılır ve artık hiçbir şey eskisi gibi olmamasıyla gelişen olaylar ve değişen dünyalarını ele alınıyor. Dizi içerisinde Titanik’in batması, 1.Dünya Savaşı’nın ortaya çıkması, Beer Hall Darbesi v.s gibi tarihin akışını değiştiren olayları da görebilirsiniz.

Tarihi, kitaplardan okumak yerine dizi izleyerek öğrenmek isteyenler için mükemmel bir seçim Downton Abbey.

4. Ev Baskını

Yönetmen koltuğunda Adam Salky’nin yer aldığı, senaryosunu da Chris Sparling’in kaleme aldığı 2021 yapımı orijinal adı Intrusion olan Amerikan dram filmidir. Oyuncu kadrosunda; Logan Marshall-Green, Freida Pinto, Robert John Burke, Hayes Hargrove, Mark Sivertsen, Yvette Fazio-Delaney, Megan Elisabeth Kelly, Clint Obenchain, David DeLao, Brandon Root, Bonita King, Josh Horton yer alıyor.

Filmin Konusu; evli bir çiftin hayallerindeki eve taşınmak için küçük bir kasabaya yerleşmesiyle ilklerde güzel giden hayatlarının yaşadıkları haneye tecavüz olayından sonra adeta bir travma geçiren kadının, gerçeğin peşinden koşarken etrafındaki kimsenin göründüğü gibi olmadığına karar verip, aklındaki sorulara cevap ararken asıl soruların yeni başladığının farkına varması ile gelişen olaylar anlatılmasıdır.

5. The Stronghold

Yönetmen koltuğunda Cedric Jimenez, senaryosunda Audrey Diwan ve Cedric Jimenez’in yer aldığı 2020 Fransız yapımı polisiye-gerilim filmidir. Oyuncu kadrosunda; Gilles Lellouche, Karim Leklou ve François Civil yer alıyor. Fransızların polisiye filmlerde kendini ispatı bu film.

Filmin Konusu; gerçek bir hayat hikayesine dayalıdır. Buna rağmen karakterler ve olaylar kurgusal bir zemin üzerine oturtulmuş. Marsilya’nın suçla mücadele eden üç dedektifi, büyük bir uyuşturucu şebekesini çökertmeye uğraşırken ahlaki ve mesleki sınırlarını zorluyor. Bakalım bu üç dedektif bu çeteyi çökertebilmek için sınırları ne kadar zorlayacak?

6. The Starling

Theodore Melfi’nin yönetmen koltuğunda oturduğu filmin senaryosunu Matt Harris kaleme almıştır. Başrollerinde Melissa McCarthy ve Chris O’Dowd yer aldığı dram filmi, güçlü oyuncu kadrosuyla kendini seyrettiriyor.  17 Eylül’de yurtdışında sinemalarda gösterime giren film, Netflix’de 24 Eylül’de gösterilecek.

Filmin Konusu, evli bir çiftin çocuklarını kaybetmesi ile yaşadıkları ruhsal durumlar üzerine gelişen olaylar üzerine kuruludur. Jack’in olaylardan ve evden uzaklaşarak kendini soyutlamayı tercih ettiği bu yolda, Lilly evde kalarak kendi kendini sorgular. Lily’nin bu süreçte bir de misafiri vardır: Arka bahçesindeki ağaçlara konan sığırcık. Bu sığırcığı adeta bir takıntı haline getirip, onu öldürmeyi bir görev edinen Lily için hayat yavaş yavaş değişmeye başlar…

7. Schumacher

Eğer siz de benim gibi önemli kişilerin belgesellerini izlemeyi seviyorsanız bu Schumacher belgeseli tam size göre… Formula 1’in efsanevi rallicisi Schumacher’in hayatının anlatıldığı bu belgeselde sporcunun kariyerini, yükselişini, sakatlığını ve iyileşmesini izleyebilirsiniz.

Formula 1’de yedi kez Dünya Şampiyonluğu kazanan Schumacher belgeselinde, sadece Schumacher’in sporcu yönünü değil; aile hayatını, eşine olan aşkını, kişiliğini, olaylara yaklaşımını görebilirsiniz. Belgeselde sadece yarış görüntülerine yer verilmiyor, arşiv görüntüleri, özel röportajlar da yer alıyor. Schumacher’in Ferrari pilotluğuna başlarken “Benden kahraman yaratmayın.” demesine rağmen, nasıl zamanla bir kahramana evrildiğini ve pek çok sporcuya örnek olduğunu göreceksiniz bu belgeselde.

8. Squid Game

Senaryosunu ve yönetmenliğini aynı kişinin yaptığı (Hwang Dong-hyuk) Güney Kore yapımı bir televizyon dizisidir.9 bölümden oluşan dizinin başrollerinde; Lee Jung-jae, Park Hae-soo, Wi Ha-joon ve Lee Ji-ha yer alıyor.

Dizinin Konusu; 45,6 milyar yen ödüllü gizemli bir hayatta kalma oyununda hayatlarını riske atan bir grup insanın hikayeleri üzerinde kurulmuştur. Maddi sıkıntılar çeken 456 kişi bu oyunu oynamak için davet edilir. Oynayacakları oyun çocuk oyunudur ancak; oyunun ölümcül riskleri vardır ve kazanan bir kişi bu oyunun sonunda 40 milyon ABD doları kazanacak. Bakalım yarışı kim kazanacak?

9. The World’s Most Amazing Vacation Rentals 

Megan Batoon, Jo Franco ve Luis D.Ortiz sizler için dünyanın çeşitli yerlerindeki tatil beldelerini dolaşıyor, her bütçeye ve her seyahat tarzına göre tatil yapabilme seçeneklerini sunuyor. Bu 3 arkadaşın tatil yaparken aradığı kriterlerin birbirinden farklı olması da daha fazla alternatife sahip olmanıza neden oluyor.

Gerçekten tatile çıkmış hissi yaşayabileceğiniz bu programda, yeni yerler ve kültürler de keşfedebilirsiniz. Bilgilendirici bir yönü de olan bu program ilk sezonuyla Netflix’in Top 10 listesinde yer aldı. Şimdi de 2. sezonuyla sizleri farklı ülkeler ve kültürlerin buluştuğu tatil rotalarına davet ediyor.

Bu yazımız ilginizi çektiyse ”Dünya’nın Alarm Veren Gündemi Artık İklim Değişikliği” yazımızı da buradan okuyabilirsiniz. 

Farklı bir öneri olarak ”Nasıl Bir Tüketici Olduğumuzu ‘Sürdürülebilirlik’ İlkesini Gözeterek Seçebilmek” yazımızı buradan okuyabilirsiniz. 

 

Ebru Buyukkaya

1990 yılında Istanbulda doğdu. Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Küçük yaştan beri yazmaya ve okumaya büyük bir merak ve ilgi duyması nedeniyle kendini bu alanda geliştirmeye yöneldi . Halen digital platformlara ve dergilere yazmanın yanı sıra, kendini geliştirmeye de devam etmektedir.

1 Comment

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN