Nitelikli Kahve’nin Urla Adresleri

Son yıllarda kahve, günümüzün olmazsa olmazı. Artık çok kaliteli çekirdekler, farklı demleme yöntemleri ve birçok marka alternatifi ile kahve ulaşılabilir ve kaliteli bir ürün haline geldi. Biz de sizin için; halk dilinde 3.dalga ya da yeni nesil olarak adlandırılan aslında ‘nitelikli kahve’ olarak tanımlayabileceğimiz Urla’nın iyi ve kaliteli kahve adreslerini derledik. 

Öncelikle Neden 3.Dalga Deniyor? 

Bunu ancak ilk iki dalgayı belirterek açıklayabiliriz. İlki, bazı varsayımlarla ilk olarak Yemen’den Osmanlı’ya gelen ve buradan tüm dünyaya yayılan Türk kahvesi gibi ya da Nescafe gibi suda çözünen ve hızla içilebilen kahvelerdir. İkinci dalga ise espresso bazlı içeceklerdir. Starbucks gibi endsütriyel olarak işleyen, bölgesel çekirdekler satan kahve zincirleri de bu gruba girer. Latte, mocha, frappucino, cappucino gibi içecekler bu gruba dahildir. 

Üçüncü dalga yani nitelikli kahve ise belirli özellikleri bulunan, farklı bir işlenme ve demlenme yöntemleri bulunan kahve ve kahve çekirdekleridir diyebiliriz kısaca. 

Peki 3.Dalga yani Nitelikli Kahve Nedir? 
Fotoğraf : boxxcoffee.com

Nitelikli kahve (specialty coffee) en kaba anlamıyla teknik bakımdan Q Graderlar tarafından 100 üzerinden 80 ve üzeri puan almış olan, kahvenin yetiştiği toprak, rakım gibi “terroire” özelliklerinin yanı sıra üretici, hasat, işlenmesi gibi birçok başka bilgiye de erişilebilen, künyesi olan, “c” market denilen endüstriyel-ticari kahveden farklı olarak üreticilerle doğrudan ilişki kurarak ve borsa fiyatlarının çok üzerinde bir ödeme yapılarak elde edilen kahvedir. Kaynakça: probadorcolectiva.com

Fotoğraf : boxxcoffee.com

Nitelikli Kahve, yüksek rakımlı volkanik topraklı arazilerde, geleneksel tarım, hasat ve kurutma yöntemleri ile elde edilen, arabica ailesine mensup varyetelerdeki nitelikli çekirdeklerin, nitelikli kahve kavurma yöntemlerine uygun olarak kavrulmasından sonra, tercih edilen demleme yönteminin doğru uygulanması ile elde edilen müthiş bir içecektir. Nitelikli kahvelerde lezzet ve aroma gibi potansiyeller belirgin hissedilir. Kaynakça: beanofme.com 

Bugün 1 Ekim Dünya Kahve Günü. Bize de kahveye dair bir yazı paylaşmak yakışırdı diyerek sizin için Urla’da nitelikli kahve için 10 adresi listeledik. 

Urla’da Nitelikli Kahve’nin Adresleri 

1- Baristocrat Cafe & Roastry

2- RU Coffee House

3- Celsius Coffee Roastry & Brewery

4- Dokuz Urla

5- Coffeeco Urla 

6- Cafe Merci

7- Coffee de Madrid

8- Hayati Cavide

9- Lief Urla

10- Leone Urla

11- Şaşula Çerez ve Kahve

Bonus : Kahvenin topraktan bardağa olan hikayesini daha detaylı incelemek ve farklı demleme yöntemleri hakkında bilgi almak isterseniz Boxx Coffee’nin blog’unu buradan inceleyebilirsiniz. 

Bu yazımız ilginizi çektiyse ”Dünya’nın Alarm Veren Gündemi Artık İklim Değişikliği” yazımızı da buradan okuyabilirsiniz. 

Farklı bir öneri olarak ”Nasıl Bir Tüketici Olduğumuzu ‘Sürdürülebilirlik’ İlkesini Gözeterek Seçebilmek” yazımızı buradan okuyabilirsiniz. 

 

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN