Latife Tekin Urla’da Sevenleri ile Buluşuyor

Ünlü yazar Latife Tekin, 29 Eylül Perşembe günü Urla Tasarım Kütüphanesi‘nin davetlisi olarak Urla’da bulunan Ayşe Hanım Konağı’nda sevenleri ile buluşuyor. 

Dergi Urla ve Urla Etkinlikleri‘nin basın ve organizasyon sponsoru olduğu bu özel etkinlik Ayşe Hanım Konağı’nın ev sahipliğinde 29 Eylül Perşembe günü saat 13:00’te gerçekleşecek. Etkinliğe katılımın ücretsiz olduğu bu günde aynı zamanda Latife Tekin kitaplarını da satınalma imkanı olacak. 

Latife Tekin kırk yıldır, romanlarıyla insanı insana anlatıyor ama adının geçtiği her yerde, unutulmaz ilk romanı Sevgili Arsız Ölüm de anılıyor hâlâ.

Yazım sürecini, “Gövdemden bir ateş geçti ve ben Sevgili Arsız Ölüm’ü yazdım” diye anlattığı bu roman, 1983’te yayınlandığında edebiyat dünyasını sarstı. Eşsiz masalsı dili, ezberleri bozan yapısı ile hem büyülü bir masal, hem de en sarsıcı gerçekti.

İlk romanından sonra da dil ve biçim arayışlarıyla sürekli romanını yenileyen Latife Tekin’in belki de değişmeyen tek yanı, doğayı kirleten, yoksulları ezen zalimlere başkaldıran sesi…

Aynı mahallenin kente alışmaya çalışan insanlarını anlatan Berci Kristin Çöp Masalları,

Sol mücadele içerisinden “artık çıplağız” diye seslenen Gece Dersleri,

Kahramanlarını “pılık pırtık adamlar” olarak tanımladığı Buzdan Kılıçlar,

Yeni dönem romanlarının habercisi olan Aşk İşaretleri,

Zalimin boyunduruğunun sadece yoksulları değil, kadını ve doğayı da nesneleştirmesini anlattığı Ormanda Ölüm Yokmuş,

Alegorik bir anlatı olan Unutma Bahçesi,

Bedenden bedene geçerek binlerce yıldır yaşayan bilge bir kocakarıyla söyleştiği Muinar,

Rüyaların dili ve kurgusuyla yazdığı, ekolojik yıkıma, yoksullaşan dile, başkaldıran ebedi metni Rüyalar ve Uyanışlar Defteri,

Gitgide yoksullaşan insanları, yok edilen doğayı, katledilen kadınları, acımasız holdingleri anlattığı ve birbirini tamamlayan Manves City ile Sürüklenme,

Ve zamansız, zeminsiz, tanımsız ve insan varoluşunun ötesinde her türden dönüşüme, başkalaşıma açık kadim bir aşk duygusunun izinden gittiği son romanı Zamansız

İlk romanından bugüne, hem bu ülkeye hem de insanın evrensel haline dair olanı bize büyülü kelimeleriyle anlatan Latife Tekin’i Urla Tasarım Kütüphanesi’nde ağırlamaktan onur duyuyoruz.

Tarih: 29 Eylül 2022 Perşembe

Saat: 13:00

Yer: Ayşe Hanım Konağı

Organizasyon : Urla Tasarım Kütüphanesi

Mekan Sponsoru : Ayşe Hanım Konağı, Urla

Konaklama Sponsoru : Ferush Otel, Çeşmealtı

Basın ve Etkinlik Sponsoru : Dergi Urla ve Urla Etkinlikleri

Not: Söyleşi ücretsizdir. Tüm sevenlerini bekliyoruz.

 

Bu yazımız ilginizi çektiyse ”Lütfen Çöpünü Doğaya Bırakma” yazımızı buradan ; ”Tarihin ve Sanatın Penceresinden: Zeytin Ağacı” yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Daha fazlası için Dergi Urla Ana Sayfa‘ya dönebilirsiniz…

 

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN