Güne Urla’da, Urla’nın Sevilen Barları ile Veda Etmek!

Urla her daim yenilikçi, dinamik ve pozitif ruhunu sokaklarında zamansız yaşatan ve enerjisi hiç bitmeyen bir diyar. Burayı gündüz gözüyle görüp zihninize kazıdıysanız; sırada Urla’yı gecenin karanlığında mekânlarının ısıttığı ışıklarla görmek ve bu mekânları keşfetmek olacak!

Urla’dan bahsetmeye başladığımızda, onu büyüleyici kılan özellikleri de ardı ardına geliyor. Müziğin tınılarını, denizin dalga seslerini, sokakların ruhunu ve huzurunu, insanların gülümseyişini, yeşilin notalarını, güneş ışığının tonlarını yani yaşamın keyfini acele etmeden çıkarabileceğiniz bir ütopya sanki. Ve eğer güneşi Urla’da batırdıysanız, burayı gece deneyimlemenin keyfi de bir başka. İnsana, doğaya ve tüm canlılara sevgi-saygı mottosu ile yürümeyi tercih eden ve her anlamda seçimlerini bu yönde şekillendiren işletmecilerin çoğunlukta olduğu Urla, birbirinden çağdaş mekânları ve özgün konseptli pub ve barlarıyla başarılı isimlere ev sahipliği yapıyor.  Burada günü sakin geçirmek kaçınılmaz; ama güne hareket katmak da ayrı bir seçenek. Keyifli sokaklarının renkli ruhu mekânlarına yansıyan bu güzeller güzeli yarımada sizi her anlamda sürprizleri ile şaşırtıyor.  Gastronomi turizmi ile kısa vadede büyük başarılar elde etmiş Urla, sahip olduğu gece mekânlarındaki içki menüleri ile de bir adım öne çıkmayı başarmış. Dergi Urla olarak Urla’nın parlayan bar mekânlarını bu yazıda kaleme aldık.

Urla Berlin’s

Urla’daki mekânlardan bir kaçını ziyaret ettiyseniz muhtemelen güler yüzle karşılanmışsınızdır. Berlin’s de bu sıcaklığı ilk adımınızı attığınız anda hissettiren mekânlardan. İçten mekân işletmecileri ve çalışanları ile misafirlerinin kalbini çalan Berlin’s bu yönüyle Urla’nın enleri arasında. Mekânın gerçek anlamda samimi bir karakteri var. Atmosferi ve çalışanları bir yana, bilinen diğer özelliği birbirinden lezzetli kokteylleri ve misafirlerine sunduğu ikramları. Kiremit rengi tuğlalı duvarların ve doğal ahşabın renklendirdiği iç ve dış dekorasyonu buranın rüstik notalarını ön plana çıkarmış. Her yaşa hitap eden ama genç enerjisini buram buram etrafına yaymayı da ihmal etmeyen bu mekân Urla’da keyifli bir öğle ya da akşam içkisi için oldukça davetkâr.

The Harp Irish Pub

Urla pubları arasında en sevilenlerden biri de The Harp Irish Pub. Biranın bin bir çeşidine ulaşabileceğiniz bu sevimli işletme genç girişimcilerin emeği ile kurulmuş. Kendine özgün zengin menüsüyle Urla’nın dinamiğini arttıran mekân, güler yüzlü ve samimi personeli ile de sıcak bir atmosfer sunuyor. Mekanın aynı zamanda arkadaş ortamlarına eğlenceli zamanlar yaşatacak bir alternatifi var; barın üst katına çıkarsanız, bilardo ve langırt masalarına ve dart oyun alanına rastlayacaksınız. İçkinizi yudumlarken pub ruhunu hissettiren müzik seçimleri ve keyifli dekorasyonu ile gerçek bir İrlanda barı konseptini Urla semalarında yaşamak isteyenler için The Harp Irish Pub listeye eklenebilir.

Elli Urla

Urla gastronomisine yakışacak bir menüyle hizmet veren, lezzetli alkollü içkilerinin yanı sıra yeme-içme alternatifleri de çokça sevilen Elli, Urla’nın son derece keyifli butik bir pub’ı.  Urla’da daha önce Sanat Sokağı’nda yer alan şimdi ise Sanat Sokağı bitimindeki kavşakta Necati Cumalı Caddesi’nde yeni yerinde devam eden Elli’yi ziyaret ettiyseniz, cana yakın işletmecileri, samimi personeli ile gülümseyen Urla mekânlarından. Damaklarda şenlik yaratan mutfağı, gastro-pub yemeklerinin hakkını veriyor. Profesyonel mixolog bir barmen tarafından hazırlanan yeni nesil kokteyller de, mekanda geçirilen zamanı lezzetiyle kaliteli kılıyor. Elli’de hafta sonu canlı gerçekleşen dj performanslarının olduğu etkinlikler ise Elli’nin lezzetlerini gölgede bırakacak keyifte geçiyor! 

Old Sailors

Urla’nın bir diğer genç mekânı da Old Sailors. İskele sahilde deniz kenarında konumlanan bar, Urla ziyaretçileri ve yerlilerinin hatırı sayılı mekânı. Dekorasyonu ile isminin hakkını veren Old Sailors sizi adeta geçmiş zamanda bir denizcinin mekânına davet ediyor. Haftanın her günü farklı sanatçıların konuk edildiği mekânda akşamların oldukça eğlenceli ve aksiyonlu geçtiği söylenebilir. Zengin içki menüsü, muhteşem manzarası ve keyifli fastfood menüsü ile Old Sailors sade, samimi ve gerçek bir bar ruhunu fazlasıyla yaşatıyor. 

Rast Avlu Urla

Urla’nın en yeni barı olan Rast Avlu, açılalı henüz 1 ay olmasına rağmen sanki senelerdir Urla’daymış gibi her akşam dolu. İzmirliler’in yakından tanıdığı Rast, en yeni mekanını Urla İskele’de açtı. Kaliteli müzik ve kaliteli servis mottosu ile oldukça başarılı ilerleyen pub’ın kış aylarının da çok keyifli geçeceği şimdiden kesin… 

Yorgo Seferis Taş Bar

Ünlü Nobel Edebiyat Ödüllü Yorgo Seferis’in yaşamının bir dönemini geçirdiği ve bu yüzden kültürel değeri olan tarihi taş binada konumlanan mekân, aynı zamanda otel olan bu işletmenin bir bölümü. Kış aylarında şömine başında içkinizi yudumlarken geçmişe gitmiş gibi hissettiren bar, keyifli bir yaz bahçesine de sahip. Urla İskele’de konumlanan Yorgo Seferis Resto-Bar aynı zamanda bazı günler misafirlerine Yunan müziğinden esintiler yaşatan program ve etkinliklere de yer veriyor. Mekân, Urla’nın karakter mozaiğini oluşturan bir kültürle ve misafirperverlikle misafirlerini ağırlıyor.

Bu yazımız ilginizi çektiyse ”Urla’da Gastronomi Adına Bir Adım Atıldı: Urla Gastronomi Rotası” yazımızı da buradan okuyabilirsiniz. 

Farklı bir öneri olarak ”Gastronomi Dünyasından Türkçe Podcast Önerileri” yazımızı buradan okuyabilirsiniz. 

 

Nisa Tosyali

Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümünden mezun olduktan sonra, çeşitli dergilerde ve farklı platformlarda hayatın her alanı ile ilgili yazma fırsatı buldu. Kültür seyahatlerini, gastronomiyi ve doğa sporlarını seven, hayattan çok keyif alan ve okudukça büyüdüğüne inanan biri.

1 Comment

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN