”Görüş Mesafesi” Sergisi: Puslu Görünüşler ile Geleceğe Dair Görüşün İmkansızlığı

BE Contemporary, 24 Eylül’den itibaren Gül Ilgaz’ın Görüş Mesafesi adlı yeni solo sergisini ağırlıyor. Sergi, günümüzde görünürlüğün bireysel varoluş koşuluna dönüşmüş olmasından ve toplumların geleceğe dair görüş mesafelerinin ise gittikçe kısılmasından yola çıkıyor. 

Gül Ilgaz, Görüş Mesafesi, sergi görünümü, BE Contemporary | Urla

Gül Ilgaz’ın BE Contemporary’de 24 Eylül – 28 Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleşen Görüş Mesafesi adlı yeni kişisel sergisi; görünürlük kavramını ve görme-görülme dinamiklerini birey, doğa, toplum ve sanat açılarından sorgulamayı amaçlıyor.

Gül Ilgaz, Görüş Mesafesi, sergi görünümü, BE Contemporary | Urla

Hem sosyal medyada hem de geleneksel medyada “görünürlük” günümüzde bireyin varoluş koşuluna dönüşmüş bulunmaktadır. Görünüyorum o halde varım* mottosunu benimseyen 21. yüzyıl bireyi, görünmek için özel emek ve zaman sarf etmektedir, görünürlük öz veya gerçek niteliklerin yerine geçerken görülme-izlenme potansiyeli kapitale dönüşmektedir.

Gül Ilgaz, Görüş Mesafesi, sergi görünümü, BE Contemporary | Urla

Görüş Mesafesi sergisi, 21. yüzyılın narsisist bireyinin görme ve görülme tutkusuna çelişkili ve zıt şekilde, toplumların gerçeği ve geleceği açık olarak göremediği bir ortamda bulunduklarına dikkat çekmek istiyor. Gül Ilgaz’ın sergideki fotoğrafları, görünür-görünmez, çok az görünen, puslu görünüşler ile geleceğe dair görüşün imkansızlığına gönderme yapıyor. Dış dünyanın birey üzerindeki etkilerini ve toplumun genel hissiyatını metaforik açıdan izleyiciye sunuyor ve eleştiriyor. Görünürlüğün değil, görünmezliğin altının çizildiği Görüş Mesafesi sergisi, imajların çok hızlı tüketildiği bu çağda, izleyiciyi bakmak ve görmek için daha fazla dikkat sarf etmeye ve görünmeyenin üzerinde düşünmeye davet ediyor.

Gül Ilgaz Kimdir?

Gül Ilgaz, Görüş Mesafesi, sergi görünümü, BE Contemporary | Urla

Gül Ilgaz (d. 1962, İstanbul), İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. 1988 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun olan Gül Ilgaz, 1990lı yıllardan bu yana yurt içi ve yurtdışı sanat platformlarında aktif olarak yer almaktadır. 2003 yılında, 50. Venedik Bienali’nde Türkiye Pavyonu’na katılmıştır. Yapıtları fotografik imgeler, video projeler ve mekan yerleştirmelerinden oluşurken, resim geleneğinden gelen bir sanatçı olarak bu pratiğin izlerini üretimlerinde görmek mümkündür.

Çalışmaları çoğunlukla kimlik, kültürel melezlik, cinsiyet ve toplumsal roller, iç çatışmalar, bellek ve kent konularını içermektedir. Yapıtlarının ortak paydasını oluşturan otobiyografik süreç kişisel deneyimlerinin bir ürünü olmakla birlikte toplumsal bilinçaltı ile örtüşerek ortaya çıkmaktadır. Dünyayı fotoğraflamak yerine, fotoğrafı, imgeler ile kurguladığı dünyayı yapıta dönüştürmede bir aracı olarak kullanır; bu doğrultuda kamera ile topladığı ya da kurgulayarak çektiği görselleri dijital araçlarla tekrar oluşturur.

Gül Ilgaz; İspanya, Fransa, Kanada, ABD, Belçika, Makedonya, Bulgaristan, Çin, Kore, Slovenya, Hollanda ve İngiltere gibi ülkelerde uluslararası sergilere katılmıştır. Seçili sergileri arasında; Kırılma Noktası (solo), Milli Reasürans, İstanbul (2020/21); İmago Mundi – Luciano Benetton Collection, Mediterranean Routes Exhibition, Palermo, İtalya (2017); Hayal ve Hakikat (2011), Sanatçı ve Zamanı (2015), Komşular (2014), Geçmiş-Gelecek (2013), İstanbul Modern, Türkiye; Istanbul Next Wave, Akademie Der Künste Berlin, Almanya (2010); Save As… Contemporary Art from Turkey, La Triennale di Milano, İtalya (2008) yer almaktadır. Yapıtlarının yer aldığı koleksiyonlar arasında kişisel koleksiyonların yanı sıra, Achmea Art Collection ve İstanbul Modern bulunmaktadır.

Sergi Lokasyonu :

Yenice Mah. Park Sokak No:8/2 Urla, İzmir, Türkiye

www.be-contemporary.com.tr

IG @be-contemporary

Tüm sorularınız için:

info@be-contemporary.com

Urla’nın Yeni İlham Noktası: BE Contemporary Art Gallery

BE Contemporary Art Gallery, 2020’nin Kasım ayında Bahar Soyoğuz tarafından Urla’da açıldı. Dinamik, yenilikçi ve cesur bir çizgiye sahip BE Contemporary, sanatın kucaklayıcılığına, çağdaş sanatta yeni sorulara ve farklı bakış açılarına daha çok alan açmayı amaçlıyor. Galeri, Urla’da konumlanan mekanında, eserleriyle ilham kaynağı olan, sanatta ve hayatta sınırları zorlamaktan çekinmeyen ve sanatı yeniden tanımlayan sanatçıların sergilerini sanatseverlerle buluşturuyor.

BE Contemporary çağdaş sanatta kültür, toplum, kimlik gibi daha geniş içeriksel çerçevelerle ilgilenen kültürel diyaloğun bir parçası olarak konumlanıyor. Zengin tarihinden miras eklektik bir kültüre sahip topraklarda yaşayan, günümüzde global olarak etkilenen, teknolojik olarak gelişen bir dünyada çalışan ve eser üreten Türk sanatçıları uluslararası çağdaş sanat izleyicisiyle paylaşmak arzusunu taşıyor.

Galerinin beraber çalıştığı sanatçılar arasında, çalışmaları hem yurtiçinde hem de yurtdışında önemli kurumlarda yer almış isimler bulunuyor: Suzan Batu, Uğur Çakı, Oğuz Büyükberber, Bennu Gerede, Genco Gülan ve Gül Ilgaz.

Ziyaretçilere, üç katlı 120 m² iç mekan galeri alanına ek olarak, dış mekan sergilemeleri için kullanılan ve aynı zamanda ziyaretiniz esnasında keyifle dinlenebileceğiniz 24 m² bir bahçe ile Urla’da çağdaş sanatı temsil etmek için önemli bir alan sunuyor. 

Galerinin konumlandığı, alternatif bir yaşam arayan birçok kişinin hayali ve yaratıcılığın merkezi olmaya aday Urla, her geçen gün sanat ve gastronomiyle bir kültür merkezine dönüşüyor. BE Contemporary lokal misyonunu da üstlenerek daha fazla izleyicinin çağdaş sanatı deneyimleyebilmesini sağlamak, kültürel alışverişi artırmak ve bir ilham noktası olma amacıyla çağdaş sanat sergilerinin yanı sıra sanatçı rezidansı programları ve çeşitli sanat etkinlikleri de düzenliyor.

Farklı bir öneri olarak ”Urla’da Bulunan Adults Only – Yetişkin Otelleri” yazımızı da buradan okuyabilirsiniz. 

 

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN