Sonbaharı Evlerde Sarı Sıcak Yaşamak

Güneş her geçen gün daha çok uzaklaşırken, doğa son gücüyle güneşin tüm renklerini kendine yansıtıp bize muhteşem fotoğraflar sunuyor. Sonbaharın o güzel manzaralarından ilham alarak, sakinliğini, huzurunu ve sıcaklığını evinizde yaşamak için bazı dekorasyon fikirleri yeter de artar bile…

Sıcak, coşkulu, heyecanlı ve deli fişek ruhu ile veda eden yazdan sonra sonbaharın sakin tınıları ve serin rüzgârı hem bedenimizi hem de ruhumuzu dinlendirdi. Sonbahar sanki mevsimler içerisinde olgunluğun temsili ve de yavaşlamanın yazılı olmayan bir kuralı gibi.

Rüzgârı ürpertirken, sarı sıcak renkleri ile içimizi sımsıcak yapan sonbahar, birçoğumuzun favori mevsimi. Sonbaharda kırmızılar, bordolar, turuncular, sarılar ve kahverengi tonları adeta arşa çıkıyor… Bu mevsimi hem doğada hem de evde yaşamak, sonbaharı sevenler için çok farklı anlamlar taşıyor.

Hiçbir mevsim bu sıcak renkleri bu kadar ahenk ve neşe ile bir arada bulundurmuyor. Keyifli doğa yürüyüşleri, açık hava sporları, piknikler, yaprakları dökülen ağaçların altında içilen kahveler ya da çaylar, serin ve ferah bir mevsimde çok daha keyifli hale geliyor. Sonbaharı daha fazla hissetmek; onu tüm benliği ile evimizde uzun süre misafir etmek için renklerini ve ruhunu taşıyan temalarını bir araya getirmek ise bir başka keyif.

Bu sıcak renkleri ve doğallığı, ev dekorasyonunuza çok küçük maliyetlerle katmak mümkün. Ailenizle ya da arkadaşlarınızla bir araya geldiğiniz sıcak ve rafine ortamlar yaratarak, anılarınıza yeni sonbahar fotoğrafları ekleyebilirsiniz.  Sonbaharı tüm güzellikleri ile doyasıya kucaklamak, evleri sonbahar ruhu ile yaşayan ortamlar yapmak için keyifli sonbahar dekorasyon fikirleri bu yazıda bir araya geldi!

Turuncu Bal Kabakları ile Neşelenme Vakti

Sonbaharı temsil eden ikonlar sıralamasında hiç şüphesiz bal kabakları ilk sıralarda yer alıyor. Eylül ayında başlanan hasadı ile adeta sonbaharı karşılayan bal kabakları, farklı turuncu tonları ve formları ile oldukça sevimliler. İrili ufaklı farklı renklerdeki bal kabaklarını evinizde sevdiğiniz bir servis kâsesine, sunum tabağına ya da hasır bir sepete koyarak, mutfağınıza ya da yemek masanıza mutluluk veren detaylar ekleyebilirsiniz. Küçük boylardaki bal kabaklarını saplarından hasır bir iple bağlayarak duvarınızdan sarkıtabilir, bu sevimli meyvelerin neşesine ortak olabilirsiniz.

Narların ve Kozalakların Dansı

Bu mevsimin renk paletinde sarı-kırmızı-kahverenginin tüm tonları var. Kahverengi ve kırmızıya en iyi örnek ise kozalaklar ve narlar. Narlar da bal kabakları gibi hasadı sonbaharda yapılan bir başka meyve. Bereketi ve şansı temsil eden bu sanatsal meyve, mutfağınızı ve masalarınızı şenlendirecek doğanın bir başka hediyesi.

Ahşap tabaklarınızda bir araya getireceğiniz çeşitli boylardaki kozalakları dilerseniz sonbaharın yansıttığı renklerde boyayabilirsiniz. Kozalakların arasına ekleyeceğiniz kabuklu cevizler ya da fındık gibi yemişler, ya da kurutulmuş limon – portakal dilimleri ve narlar, sonbaharın dansını evinizde sergileyecek.

Huzurlu Ortamların Dili: Kokular

Sonbaharın bir rengi olduğu kadar kokusu da var. Baharatlı, odunsu kokuları doğadan evinize taşıyarak, evinizin mevsimini sonbahara dönüştürebilirsiniz. Koku hafızanıza güzel sonbahar günlerini ekleyebilmek için evinizin çeşitli köşelerine tarçın ya da portakal gibi uçucu yağları buharlaştıracak buhurdanlıklar, sandal, od ağacı ya da ada çayı gibi doğal tütsüler koyabilir, sehpanızda ya da masalarınızda turuncu ve kahve tonlarındaki mumları bir araya getirerek, dekorasyonunuza sonbahar kokularını getirebilirsiniz.

Kurumuş Yaprakların Kucaklaştığı Aranjmanlar

Sonbahar deyince akla gelen bir diğer tema ise yere dökülen, kurumuş sıcak renklerdeki şiirimsi yapraklar. Her ağaç ve bitki sonbaharda farklı kızıl tondaki giysisini giyiyor. Bu renkleri bir araya getirdiğinizde ortaya çıkan sonuç ise muhteşem. İlkbaharın taze renkli çiçekleri ne kadar güzel ise sonbaharın kurumuş yaprakları ya da çiçekleri, tohumlu bitkileri de o kadar güzel. Kendi kuruttuğunuz çiçekleri farklı bitkilerin kurumuş yaprakları ile bir araya getirerek, kızılların, sarıların ve turuncuların kucaklaştığı bir aranjman oluşturabilirsiniz. Dilerseniz bu bitkileri bir vazoda ya da sehpanızdaki bir tepside sergileyebilir, evinizin çeşitli köşelerini renklendirebilirsiniz.

Sıcacık Bir Yuva İçin Battaniyeler ve Kırlentler

Evinizi yuva yapan özellikler orada yer alan küçük ama etkili detaylardan geçer. Koltuğunuza serdiğiniz kırmızı kareli ya da pastel turunculardaki puantiyeli bir battaniye, o koltuğa daha çok gömülüp keyif yapmanız için sizi kendinize çekerken, ortama da samimi bir hava katar. Kanepelerinize ya da sandalyelerinize koyduğunuz yumuşacık sonbahar renkli ve desenli kırlentler, evinizin sezonunun değişmesine, sonbaharın konforunu daha çok içselleştirmenize yarayacak. İsterseniz sonbaharın renkleri ya da yaprak desenleri ile tasarlayacağınız bir battaniye örebilir, kendi özel sonbahar köşenizi yaratabilirsiniz.

Sonbaharın Güzel Anılarını Biriktirmek

Her mevsimin farklı dokuları ve dokunuşları var. Sonbaharı sizin için keyifli kılan her şeyi bir araya getirebilir; farklı ve eğlenceli dekorasyon temanızı kendiniz yaratabilirsiniz. Ahşap ya da mantar bir pano ya da yazı tahtası edinerek, üzerine sonbaharda ailenizle ya da arkadaşlarınızla çekindiğiniz fotoğrafları, sonbahar manzaralı resim, illüstrasyon, ya da çizimleri, sizi iyi hissettirecek sözlerin yazdığı bir saman kağıtlarını bu panoda biriktirebilirsiniz. Panoyu sonbahar renklerinde boyadığınız kuru dal yaprak ve kozalaklarla renklendirebilir, sonbaharı güzel anılarınızla donatabilirsiniz.

Romantik Işıklar, Güzel Hayaller

Evinizdeki tüm bu sonbahar dekorasyonunu taçlandıracak son bir dekorasyon önerisi de bu mevsimin temasına uygun aydınlatmalar. Aydınlatma zincirlerinizi ya da mumlarınızı koyduğunuz cam kavanoz ya da vazoların dışını, çeşitli renklerdeki kurumuş yapraklar yapıştırarak, aydınlatmadan gelen ışığın rengini daha da sıcak hale getirebilirsiniz. Aralarına kuru yaprak ve kozalakları astığınız bir aydınlatma zincirini bir kapının ya da televizyonunuzun etrafına ya da duvara asarak loş ve romantik bir ışıkla keyifli sonbahar akşamları yaşayabilirsiniz.

Daha fazla ilham için sonbahar görsellerine göz atabilirsiniz :

 

Bu yazımız ilginizi çektiysen ‘‘Huzurlu, Dingin ve Sıcak Tınılarıyla Daha Özgür Mekanlar Yaşatan ‘Japandi’ ” yazımızı da buradan okuyabilirsiniz. 

 

Nisa Tosyali

Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümünden mezun olduktan sonra, çeşitli dergilerde ve farklı platformlarda hayatın her alanı ile ilgili yazma fırsatı buldu. Kültür seyahatlerini, gastronomiyi ve doğa sporlarını seven, hayattan çok keyif alan ve okudukça büyüdüğüne inanan biri.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN