Dergi Urla İş Birliği ile BE Contemporary, Istanbul Gallery Week Kapsamında 11-20 Kasım 2021 Tarihleri Arasında Soho House Istanbul’da!

BE Contemporary, Dergi Urla iş birliği ile Istanbul Gallery Week kapsamında Soho House Istanbul’un tarihi binasında mekânın farklı kullanımlarından yola çıkan “Repurpose” adlı grup sergisini düzenliyor.

BE Contemporary, “Repurpose” adlı grup sergisini Istanbul Gallery Week kapsamında 11-20 Kasım 2021 tarihlerinde Soho House Istanbul’da sanatseverlerle buluşturuyor. “Repurpose” galerinin beraber çalıştığı sanatçılardan; Neda İsmail Atar, Suzan Batu, Oğuz Büyükberber, Uğur Çakı, Bennu Gerede, Genco Gülan, Gül Ilgaz ve Ansen Seale’nin eserlerinden bir seçki sunuyor. Sergi aynı zamanda İstanbul’daki sanat izleyicilerine Urla’da konumlanan BE Contemporary çağdaş sanat galerisini ve beraber çalıştığı sanatçıları Dergi Urla iş birliğiyle keşfetme imkanı veriyor.

Ansen Seale, Temporal Form no. 30, 2016, fotoğraf, 70×70 cm

“Repurpose” sergisi mekanı başka bir amaca uygun hale getirmek veya başka bir amaçla kullanmak üzere değiştirmek fikirlerinden yola çıkıyor ve çağdaş sanatı mekânın sahip olduğu farklı zamansal katmanlar ve titreşimlerle bir araya getiriyor. Sanatçıların sergi mekanı için sezgisel olarak seçtikleri çalışmaları, mekanın hafızasıyla beraber farklı yansımalara açılırken, sanat eserlerinin ilham verdiği değişim gücüne gönderme yapıyor.

Bennu Gerede, Orifices, 2011, C-print, 40×80 cm

Sergiye ev sahipliği yapan Soho House Istanbul’un Pera’daki adresi Palazzo Corpi (Corpi Sarayı), 1873’te Cenevizli gemi tüccarı Ignazio Corpi ve ailesinin konutu olarak kullanılmak üzere İtalyan mimar Giacomo Leoni tarafından tasarlanmıştır. Ignazio Corpi’nin binanın yapımından kısa süre sonra ölmesinin ardından, 1906-2003 arasında önce Amerikan Büyükelçiliği, ardından Amerikan Konsolosluğu olarak kullanılmıştır. 2015’ten bu yana Soho House Istanbul, aynı mekanda sosyal yaşam ve yaratıcılık için özel bir alan sunmaktadır. “Repurpose” sanat izleyicilerini sekiz çağdaş sanatçının eserlerinin, mekanın çok katmanlı hafızasında yer alan diyalog ve kültür alışverişi dahilinde yaratacağı duygusal ve fikirsel çağrışımları okumaya davet ediyor.

Oğuz Büyükberber, Processing X, 2020, dijital resim, 100×70 cm

İletişim:

BE Contemporary Art Gallery

Yenice Mah. Park Sokak No:8/2 Urla, İzmir, Türkiye

www.be-contemporary.com.tr 

info@be-contemporary.com 

IG @be.contemporary

Urla’nın Yeni İlham Noktası: BE Contemporary Art Gallery

BE Contemporary Art Gallery, 2020’nin Kasım ayında Bahar Soyoğuz tarafından Urla’da açıldı. Dinamik, yenilikçi ve cesur bir çizgiye sahip BE Contemporary, sanatın kucaklayıcılığına, çağdaş sanatta yeni sorulara ve farklı bakış açılarına daha çok alan açmayı amaçlıyor. Galeri, Urla’da konumlanan mekanında, eserleriyle ilham kaynağı olan, sanatta ve hayatta sınırları zorlamaktan çekinmeyen ve sanatı yeniden tanımlayan sanatçıların sergilerini sanatseverlerle buluşturuyor.

BE Contemporary çağdaş sanatta kültür, toplum, kimlik gibi daha geniş içeriksel çerçevelerle ilgilenen kültürel diyaloğun bir parçası olarak konumlanıyor. Zengin tarihinden miras eklektik bir kültüre sahip topraklarda yaşayan, günümüzde global olarak etkilenen, teknolojik olarak gelişen bir dünyada çalışan ve eser üreten Türk sanatçıları uluslararası çağdaş sanat izleyicisiyle paylaşmak arzusunu taşıyor.

Galerinin beraber çalıştığı sanatçılar arasında, çalışmaları hem yurtiçinde hem de yurtdışında önemli kurumlarda yer almış isimler bulunuyor: Suzan Batu, Uğur Çakı, Oğuz Büyükberber, Bennu Gerede, Genco Gülan ve Gül Ilgaz.

Ziyaretçilere, üç katlı 120 m² iç mekan galeri alanına ek olarak, dış mekan sergilemeleri için kullanılan ve aynı zamanda ziyaretiniz esnasında keyifle dinlenebileceğiniz 24 m² bir bahçe ile Urla’da çağdaş sanatı temsil etmek için önemli bir alan sunuyor. 

Galerinin konumlandığı, alternatif bir yaşam arayan birçok kişinin hayali ve yaratıcılığın merkezi olmaya aday Urla, her geçen gün sanat ve gastronomiyle bir kültür merkezine dönüşüyor. BE Contemporary lokal misyonunu da üstlenerek daha fazla izleyicinin çağdaş sanatı deneyimleyebilmesini sağlamak, kültürel alışverişi artırmak ve bir ilham noktası olma amacıyla çağdaş sanat sergilerinin yanı sıra sanatçı rezidansı programları ve çeşitli sanat etkinlikleri de düzenliyor.

Farklı bir öneri olarak ”Urla’da Bulunan Adults Only – Yetişkin Otelleri” yazımızı da buradan okuyabilirsiniz. 

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN