Urla’dan, Sürdürülebilir Tarım Girişimcisi Duygu Özerson Elakdar Türk Tarım Ürünleri Tanıtım Projesi’nde Yer Aldı!

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Türk ihraç ürün ve sektörlerinin dünya çapındaki bilinirliğini artırmak amacıyla yürüttüğü tanıtım serisinde Türk tarım ürünlerini Urla’da ormandan tabağa sürdürülebilir bir ekosistem kuran, Hiç Urla kurucusu ve sürdürülebilir tarım girişimcisi Duygu Özerson Elakdar ve Türk Mutfağının önemli şeflerinden Şemsa Denizsel yer aldı.

 

BBC World News iş birliğiyle 4 kıtada aynı anda yayınlanmaya başlayan tanıtım videosunda Türkiye’nin zengin tarım ekosistemi, kuru-yaş meyve, zeytin-zeytinyağı, hububat-bakliyat, fındık sektörleri mercek altına alınırken, yaş-kuru üzüm, kiraz, incir domates, salatalık ve kayısı gibi ürünlere de yer verildi. Tanıtım videosunda Türkiye’nin biyo çeşitliliğine ve köklü tarihsel mirasına vurgu yapan Elakdar “Bereketli ve zengin toprakları, köklü tarihsel mirasıyla Türkiye, dünyada beşinci zeytin yağı, dördüncü sofralık zeytin üreticisi konumunda. Bölgeler arasında farklılaşan iklim ve toprak yapısı Türkiye’ye geniş bir gastronomik zenginlik katıyor.” diye konuştu.

Türkiye’nin gastronomik zenginliğini ve tarımsal çeşitliliğini öne çıkaran tanıtım videosu Şubat ayı itibariyle BBC World News’te izleyiciyle buluştu. Videoyu yüksek çözünürlüklü olarak buradan izleyebilirsiniz.

BBC World News “Ask Turkey”: Duygu Özerson Elakdar & Şemsa Denizsel röportajını buradan okuyabilirsiniz. 

”Ormandan Tabağa Sürükleyici Bir Urla Serüveni” sunan Hiç Urla Lokanta, Urla’nın deniz rüzgarı alan yamaçlarında doğal yöntemlerle yetiştirilen zeytinlerinden ürettikleri Hiç Zeytinyağları ve mutfak atölyelerinin düzenlendiği Urla Cooking Class olarak HİÇ Urla bir çok alanda faaliyetlerine devam ediyor.  

Bu yazımız ilginizi çektiyse ”Urla Sanat Rotası ve Üyeleri” yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Daha fazlası için Dergi Urla Ana Sayfa‘ya dönebilirsiniz…

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN