Urla Sanat Rotası ve Üyeleri

Urla bizi her gün şaşırtmaya ve barındırdığı kültüre davet etmeye devam ediyor. Birçoğumuzun düzenli olarak takip ettiği sergilere ev sahipliği yapan mekanlar ve galeriler de bir araya gelerek yeni bir oluşuma giriştiler: Urla Sanat Rotası. Peki nedir bu Urla Sanat Rotası ve üyeleri kimdir diye merak edip oluşumun kendi anlatımını aktarmak istedik…  

Urla’da sanata açılan mekanlar bir araya gelip, bir sanat rotası oluşturarak; hem yerel hem de farklı bölgelerden olan ziyaretçilerimize, günümüzün hızlı tüketim akışının tersine, daha kalıcı, sanatla dolu bir deneyim yaşatmayı hedeflemektedir.

Bu topraklarda yaşamış kadim uygarlıkların kültür mirasının yanı sıra, modern ve çağdaş sanata yer vererek, ziyaretçilerine güçlü bir hafızanın birikimini sergilemektedir.

Çeşitli sanat dallarından kolektif sunumlar yaratan Urla Sanat Rotası, açık fikirli, çoğulcu, yenilikçi etkileşime ivme kazandıracak bir alan yaratmayı amaçlamaktadır.

Bölgenin, artan sanatsal faaliyetlerle birlikte, sanatçılara da ev sahipliği yapacak özgür bir merkez olma yolunda ilerlemesini desteklemektedir.

 

 

URLA SANAT ROTASI ÜYELERİ

BE Contemporary Art Gallery

BE Contemporary Sanat Galerisi | Urla

​BE Contemporary Art Gallery Urla’da konumlanan mekanında, eserleriyle ilham kaynağı olan, sanatta ve hayatta sınırları zorlamaktan çekinmeyen ve sanatı yeniden tanımlayan sanatçıların sergilerini sanatseverlerle buluşturuyor. Galeri çağdaş sanatta yeni sorulara ve farklı bakış açılarına ışık tutuyor. Ziyaretçilere, üç katlı 120 m² iç mekan galeri alanına ek olarak, dış mekan sergilemeleri için kullanılan ve aynı zamanda ziyaretiniz esnasında keyifle dinlenebileceğiniz 24 m² bir bahçe ile Urla’da çağdaş sanatı temsil etmek için önemli bir alan sunuyor. 

https://www.be-contemporary.com.tr/

Yenice Mah. Park Sokak No:8/2 Urla,

İzmir, Turkiye​

bahar@be-contemporary.com

Instagram: be.contemporary

Galeri Kırmızı

Kırmızı Art Gallery | Urla

Atölye KIRMIZI’nın hikayesi, 2011 yılında, Urla – Sanat Sokağı’nda, küçücük Rum evinde başladı. 3 yıl boyunca, mutlulukla sürdürdüğümüz çalışmalarımızda, pek çok el yapımı dekoratif ürünler ürettik, dostlar biriktirdik.

Daha sonra, Urla’nın Kuşçular Köyü’nde, bir keçi ahırının yeniden yapılandırılması ile inşa ettiğimiz, Atölye binamıza taşındık. Seramik fırınımızı aldık. Böylece seramik çalışmalarımıza ağırlık vererek, büyüklerle ve çocuklarla atölyeler düzenlemeye başladık. Aynı yıl, Atölye binamıza bitişik inşa ettiğimiz Galeri binamızda, 6 yıl boyunca resim, heykel, seramik, mozaik gibi sanatın pek çok farklı disiplininde  sergiler, konserler ve etkinlikler düzenledik.

Artan ihtiyaçlar doğrultusunda, 2020 yılında özel olarak tasarlanan ve inşa edilen yeni Galeri ve Atölye binamıza, URLA-İçmeler Sahili’ne taşındık…

 “Ulaşılabilir Sanat” mottosu ile başladığımız Sanat Galerisi yolculuğumuzda, öncelikli hedefimiz, genç sanatçıların sanatseverler ile buluşmasını sağlamak ve böylelikle ülkemizde sanatın geliştirilmesine küçük de olsa bir katkıda bulunmaktır…

www.atolyekirmizi.com 

Instagram : galerikirmizi

Gru Art Gallery

Gru Art Gallery | Urla

GRU Sanat Galerisi 2021’in Şubat ayında Urla’da açıldı. Farklı disiplinlerden ve farklı estetik kaygılara sahip sanatçıların bir arada yer alabileceği bir koleksiyon oluşturmayı amaçlayan GRU, sanatta bağımsızlığı, çok sesliliği, paylaşılabilirliği destekleyen bir çağdaş sanat galerisi olarak kuruldu. 21. Yüzyılın ilk çeyreği biterken, sanatı, güncel pratiklerin geçmişle olan bağlarını akılda tutan, günümüz dinamikleri üzerine düşünen ve yenilikçi bir perspektiften ele alıyor. Sanatçıların bağımsız üretimlerini sürdürebilmeleri için gerekli maddi koşulların sağlanmasına ve sanatta erişilebilirlik kavramına yaklaşımında, GRU sanatsever ve sanatçı dostu bir galeri işleyiş yapısını prensip ediniyor. GRU, lokal adresi Urla’da çağdaş sanatın bölgedeki izleyiciyle buluşabildiği ve nitelikli sanat eserlerinin sergilendiği bir mekan oluşturmuş olmaktan mutluluk duyuyor.

https://gruartgallery.com/tr

Yenice Mah., Park Sok. No: 8/4-5 Urla

İzmir/Türkiye

info@gruartgallery.com

0 531 261 70 04

Instagram: gruartgallery

Mimas Sanat Evi

Mimas Sanat Evi | Barbaros Köyü, Urla

Yerlisi olduğumuz ve gönül verdiğimiz Urla ilçesi Barbaros Köyü ‘nde ve çevresinde bazı sosyal sorumluluk projelerinin mimarı ve katılımcısı olarak uzun zamandır faaliyet göstermekteyiz. Bölgemizin kültür-sanat turizmi açısından gelişimine katkı sağlamak için özel bir girişim ile de var olmak istedik. Bölgemizde son yıllarda gelişen kültür turizmine yönelik faaliyetlerin içerisinde yer alarak, katkı sağlamak ve bu faaliyetlerle birlikte sanat turizmini desteklemektir. Dolayısı ile bölgede özgün sanatsal ürünler ortaya çıkabilir, kültür-sanat turizmi gelişerek, köylerimiz bu yönde markalaşabilir. Böylece ekonomi canlanarak, yerli halk için yeni istihdam olanakları sağlanabilir. Bölge ve bölge kültürü ile ilgili, yerel sanatçıların eserlerini ve/veya bölgeyi konu alan sanat ürünlerinin üretimini, sergilenmesini ve satışını sağlamayı hedeflemekteyiz. Diğer yandan açık hava sergileri, sokak gösterileri, doğada ve mekânlarda kalıcı sanatsal eserlerin oluşturulması gibi etkinliklerle sanatı günlük yaşamın içine dâhil etmeyi planlıyoruz. Yerel kültür, sanat ve zanaat dalları ile kişisel gelişime yönelik atölye çalışmaları yapmayı. Söyleşiler ve etkinlikler düzenlemeyi, sanat-sanatçı ve halk arasında pratik interaktif bir ilişki kurdurmayı tasarlıyoruz.

http://mimassanat.com/

Barbaros, 7026. Sk. No.9/A, 35430 Urla

İzmir, Türkiye

merhaba@mimassanat.com 

0532 630 5222

İnstagram: mimassanat

Köstem Zeytinyağı Müzesi

Köstem Zeytinyağı Müzesi | Uzunkuyu, Urla

Köstem Zeytinyağı Müzesi, İzmir’in Urla ilçesinde, Uzunkuyu Köyü’nde yapımı tamamlanmak üzere olan “Dünyanın en büyük zeytinyağı müzesi” kompleksidir.

Müze kurulurken yapılmak istenen , ülkemizde bugüne kadar kurulmuş bulunan tüm zeytinyağı ezme sistemlerinin 1/1 ölçekte müze içinde yer almasını sağlamak ve yurt dışındaki çok gezilen zeytinyağı müzeleri içinde genellikle hemen hiç bahsedilmeyen ülkemiz, özellikle Ege ve Urla Yarımadası zeytinciliğinin ve kültürünün aslında neleri içerdiğini göstermektir.

Bu kapsamda planlama çalışmaları yapılmış ve bu plan doğrultusunda müze oluşturulma çabaları sürmüştür.

Son yıllardaki müzecilik düşünce akımları doğrultusunda , özellikle eğitim fonksiyonunun ve öğrenme fonksiyonunun ön plana çıkmasını sağlayacak bir sistematiğin kurulması çabalanmıştır. Müzenin bir enstitü gibi çalışması planlanırken, çevresine ,içinde bulunduğu yerel halka ve köylere nasıl fayda sağlanır düşüncesi de planlama döneminde ortaya konmuştur. Tüm bu düşünceler ışığında müze kurulumundaki planlama bu yönde bir çok bölüm içermektedir. Müze bahçesinin peyzajı düzenlenirken bir arberatum oluşturma mantığı içinde bölgede ve yerel toprakta yetiştirilebilen tüm ağaç türleri müze bahçesine dikilerek 500 üzerinde ağaç dikimi yapılmıştır. Bununla da çocuklara doğayı sevdirmek, doğa kültürlerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Müzenin arka bahçesinde zeytin ağacı koleksiyonu oluşturulmuş, özellikle Ege bölgesi zeytin türleri ile dikimi yapılan diğer Anadolu zeytinciliği türleri de bu koleksiyonda toplanmıştır.

https://kzmurla.com/

Eski İzmir Çeşme Yolu üzeri

Jandarma karşısı No: 8, Uzunkuyu, Urla

İzmir, Türkiye

info@kzmurla.com

+90 537 911 23 23

Instagram: kzmurla

Klazomenai

Klazomenai | Urla

12 İon kentinden biri olan Klazomenai’nin buluntuları; Karantina Adası karşısındaki Limantepe höyüğü Ayyıldız ve Cankurtaran tepelerinin etekleri arasında bulunmaktadır. 1950 yılında Ekrem Akurgal tarafından tespit edilen antik kentin kazı çalışmalarına, 1979 yılında Güven Bakır tarafından başlanmıştır. 1980 yılından 2018 yılına kadar Prof.Dr. Hayat Erkanal’ın başkanlığında yürütülen kazı çalışmaları halen devam etmektedir. Arkaik ve Klasik Çağlar, Geç ve Erken Tunç Çağı buluntuları bizi bölgenin 4000 yıllık tarihini yansıtmaktadır. Antik dönemin şehircilik anlayışı, sosyo-ekonomik yaşamına dair önemli bilgiler sunan Klazomenai, bilinen en eski tarihli zeytinyağı işliğine de ev sahipliği yapmaktadır.

http://dosim.kulturturizm.gov.tr/muze/299

 

SANAT ROTASI TURLARI

TUR 1 

Klazomenai  10.00 – 10.30

Be Contemporary 10.45- 11.15

Gru 11.15- 11.45

Usca Şarap Tadımı 12.00 – 13.00

Kırmızı 13.20 – 13.50

Mimas 14.10- 14.40

                                                                                              Köstem 14.50 -15. 10

TUR 2

Klazomenai  10.00 – 10.30

Be Contemporary 10.45- 11.15

Gru 11.15- 11.45

Kırmızı 12.05- 12.35

Mimas 12.50- 13.20

Köstem Yemek 13.30 -14.30

 

Turlar hakkında daha fazla bilgi almak ya da rezervasyon yapmak için, lütfen iletişime geçin.

İletişim

info@urlasanatrotasi.com

05393631991

 

Bu yazımız ilginizi çektiyse  ”Urla’da Gastronomi Adına Yepyeni Bir Adım Atıldı: Urla Gastronomi Rotası” yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

6 Comments

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN