Türkiye 470 Kadınlar Sınıfında İlk Defa Olimpiyat Oyunları’nda

Urla’lı Sporcular yine bir ilke imza attı. Vilamoura Portekiz’de düzenlenen yelken yarışlarında 470 Dünya Şampiyonası’nda Olimpik milli sporcularımız Beste Kaynakcı ve Okyanus Arıkan elde ettiği dereceyle 470 kadınlar sınıfında Tokyo Olimpiyat Oyunlarına katılma hakkını elde etti. Ülkemiz, tarihinde ilk kez 470 sınıfında Olimpiyat Oyunları’nda mücadele edecek…

Bu gurur bizim, bu gurur Türkiye’nin, bu gurur Urla’nın, bu gurur kadınların. Bu başarı küçük yaşlardan beri çalışarak, gönül vererek, fedakarlık yaparak, kendini adayarak nelerin elde edilebileceğinin kanıtı. Bu ´ilk´ler daha nicelerinin geleceğinin habercisi. Bu kadınlara fırsat verildiğinde nelere kadir olabileceklerinin sadece bir örneği!

Öyle gururluyuz ki; kelimelerde ifade bulması zor… Ali Rıza Mete Urla Yelken Gençlik ve Spor Kulübü sporcularından olan iki kızımız tüm Dünya’ya, yelken sporlarında, ‘biz de varız’ dediler. Öyle kısa bir sürede neredeyse insan üstü bir çabayla hazırlandılar ki; bu başarıyı elde edeceklerine emindik. Aslında bu noktada  başarı tesadüf değil.

Daha küçücükken başladılar onlar, dalgalardan, rüzgardan, fırtınadan korkmadılar. Yaz kış demediler. Kah soğuktan elleri dondu, karaya geldiklerinde avuçlarına, donmuş parmakları açılarak oturtulan bir bardak sıcak çorbayla avundular. Yüzlerinde donan gözyaşlarını çorbalarına tuz yaptılar. Kah sıcaktan kavrulan, yelken ipi çekmekten kanayan ellerine deniz tuzu bastılar.

Küçük bir optimist teknesiyle başlar bu hikaye… Tekne dediğime bakmayın, adeta bir ceviz kabuğu! Dalgalar öyle büyük görünür ki içinden bakınca… Sen korkup  bırakırsan yelkenin iplerini, o çoktan hazırdır altından kaçıp gitmeye, dalgaların içine girmeye, ters bir rüzgarla savrulmaya. Birçok spor dalında olduğu gibi bir ekip olmayı öğrenmek, tekneyi bedeninin bir parçası haline getirmek gerekir. Denizi sevmek çok sevmek gerekir. Çünkü aslında herkes bilir ki, deniz şaka yapmayı sever ve aslında hiç şakası yoktur.

Beste Kaynakcı ve Okyanus Arıkan çok zorlu bir antreman sürecinden geçtiler,yaklaşık 1.5 sene çalıştılar ve Dünya Şampiyonası’nda 27 ekibin yer aldığı 470 kadınlar sınıfında yarışları 22. sırada tamamlayarak olimpiyat kotası almaya hak kazandılar. Ayrıca henüz 16 yaşında olan Okyanus Arıkan, Dünya da bu sınıfta olimpiyatlara katılma hakkı elde eden en genç sporcu ünvanını elde etti. Türkiye tarihinde ise tüm branşlarda olimpiyatlara giden en genç sporcu. Okyanus Arıkan’ın daha önce de 2019 yılında Optimist Dünya Şampiyonası’nda üçüncü olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Türkiye Yelken Federasyon Başkanı Özlem Akdurak, yarışma sonrası verdiği bir röportajda  “Biz birbirimize inandık” demişti.

İnanç,azim, sabır ve sonuç…

Tebrikler kızlar… Tebrikler Beste ve Okyanus, yolunuz açık, rüzgarınız bol olsun.

dideniz

Dideniz, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema/TV mezunu olduktan sonra uzun yıllar medya sektöründe çalıştı. Bunlar arasında Star TV, Kanal D, MTV Türkiye, Sony TV gibi televizyon kanalları yer almakta. Bu kanallarda program metin yazarlığı, Ana kumanda şefliği ve Program Planlama gibi görevlerde yer alan ve son olarak da Sony TV’den Yayın Yönetmeni pozisyonundan emekli olan yazarımız evli, bir kız annesi ve Urla’da yaşıyor.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN