Hafta Sonunuzda Başlayıp Sonunu Getirebileceğiniz Mini Netflix Dizileri

Netflix ile dizi izleme kültürümüze kazandırdığımız ve çok sevdiğimiz bir yenilik “mini diziler”. Yeni sezonlarını beklerken bize bir asır gibi gelen uzun diziler yerine sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu bugünlerde, hafta sonu başlayıp bitirebileceğiniz 5 farklı Netflix mini dizi önerimiz için buyurun yazımıza…

Unorthodox (2020) IMDb 8.0

Netflix orijinal yapımı dizilerinden olan Unorthodox, dini ve kültürel baskıların insan hayatında yarattığı travma ve engellere dikkat çekiyor. Yer yer çok duygulanacağınız ama en çok da sizi bildikleriniz hakkında daha fazla düşünmeye teşvik eden bu dizi, gerçek anlamda hayatın içinden. Diziye hayat veren karakterlerin yalın ve etkileyici oyunculukları ise hikayeyi daha da içselleştirmeyi başarıyor. Mensup olduğu dinin mezhebinin getirdiği kurallar ve dogmalarla başa çıkamayan; farklı hayaller kuran Etsy, bir gün tüm cesareti ile düşlediği yeni hayatına ilk adımı atarak, doğup büyüdüğü topluluğu terkedip, Berlin’e kaçıyor. Etsy’nin mücadelesi burada da bitmiyor; bir yandan kaçıp sığındığı yeni dünyasında da onu takip eden baskıcı insanlar ve onların kurallarıyla savaşırken, diğer yandan hayallerine kavuşabilmenin yollarını arıyor.

Love, Death and Robots (2019) IMDb 8.5

Alternatif konsepti ile dizi belleğimize yepyeni bir heyecan tecrübesi kazandıran Love, Death and Robots özellikle fantastik, fütüristik, korku, gerilim ve bilim- kurgu türlerini aynı bünyede barından oldukça keyifli bir çalışma. Bölümleri alışılmış sürelerin dışında 5 ile 15 dakika arası süren dizinin bir diğer önemli özelliği ise her bölümünün çeşitli ülkelerdeki animasyon ekiplerinin çalışmalarından meydana gelmesi. Robotik gelecek, yapay zeka, anti-militarizm siberpunk, biopunk gibi konularda farklı hikayeler işleyen animasyonlar, her bölümde bambaşka bir evrende; sıra dışı ve etkileyici mesajlar ileten hikayeleri ile yeni bakış açıları yaratmayı başarıyor.

Bir Başkadır (2020) IMDb 8,6

Netflix yapımı bir Türk dizisi olan Bir Başkadır, son zamanlarda belki de seyretme fırsatını bulduğumuz en özgün ve başarılı gelişmelerden biri olarak kabul gördü. Dizinin hikayesi hem kültürel, hem ekonomik, hem de sosyal sınıf statüsü bambaşka olan insanların kaotik bir metropol olan İstanbul’da kesişen hayatlarını, onların gözünden görmemizi sağlıyor. Kalabalık bir şehirde yaşamanın getirdiği yalnızlaşmaya dikkat çeken hikaye, ön yargıların, ötekileştirmelerin, ayrıştırmaların insan yaşamında yarattığı anlamsız engellere ve sancılara dikkat çekiyor.

Hikaye muhafazakar bir genç kız olan Meryem’in, yabancısı olduğu sosyo-kültürel statüdeki Psikiyatrist Peri ile gerçekleştirdiği seanslarda aralarında yaşanan iletişim ve ilişki ile toplumsal gerçekliği yeniden hatırlatıyor. Aile travmaları, toplumsal çatışma, kimlik karmaşası gibi detaylar ve hayatın içinden karakterle nefes alan hikaye, bizi hatırlamamız gereken gerçekliklere yolculuk ettiriyor.

The Queen’s Gambit (2020) IMDb 8,6

Netflix orijinal yapımı olan The Queen’s Gambit, 60’larda geçen kikayesi ile bir dönem dizisi. Annesinin ölümü sonrası, henüz küçük bir çocukken yaşamına bir yetimhanede devam eden Elizabeth, yetimhanede her gün satranç oynayan hademe Mr. Shaibel’i farketmesi ve onu gizliden gizliye izlemesi ile satranç oynamayı öğreniyor. İzlendiğini ve satranca olan ilgisini farkeden Shaibel, küçük kızı satranç masasına davet ederek, onun olağanüstü yeteneğini ve zekasını keşfederek, Elizabeth’in bambaşka bir gelecek yaşamasına vesile oluyor.

20’lerine geldiğinde tüm dünyada tanınmış bir satranç dâhisi olarak anılan Elizabeth, onu evlat edinen annesinin ani ölümü ile derinden sarsılıyor. Hayatının bu bölümünde kendini tamamen yalnız hisseden Elizabeth, bir yandan zihnini rahat bırakmayan çocukluk travmalarını anlamlandırmaya çalışırken, diğer yandan kazanma hırsı ve tutkusu ile savaşmak zorunda kalıyor.

Dizi dönemin satranç oynayan kadınlarının toplumda ve satranç oyuncuları asarındaki küçümseyici bakış açısına ve kalıplaşmış kadın rollerine eleştirel bir dille yaklaşıyor.

Unbelievable (2019) IMDb 8,4

Yine bir Netflix yapımı olan Unbelievable, yaşamış olduğu korkunç cinsel saldırı sonrası Marie’nin, şikayette bulunması ve gerçeğin ortaya çıkması sürecini anlatıyor.

Soruşturmada görevli olan iki erkek polis, Marie ve yakınlarıyla gerçekleştirdiği soruşturma sonrasında Marie’nin verdiği ifadelerin gerçek olmadığını iddia ediyor. Çocukluğunu koruyucu ailelerle geçiren ve ihtiyacını duyduğu sevgi ve ilgiyi gerçek anlamda edinemediği gerekçesiyle dikkat çekebilmek için tecavüze uğradığı yalanını söylediği düşünülen genç kız, yaşamış olduğu korkunç gerçek ile baş başa bırakılıyor.

Gerçek yaşam öyküsünden esinlenen hikaye, erkek egemen baskısı altında, cinsel saldırıya uğrayan yalnız ve savunmasız bir genç kadının yaşadığı haksızlıkları ve psikolojik mücadeleyi etkileyici bir biçimde gözler önüne seriyor.

 

 

 

Nisa Tosyali

Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümünden mezun olduktan sonra, çeşitli dergilerde ve farklı platformlarda hayatın her alanı ile ilgili yazma fırsatı buldu. Kültür seyahatlerini, gastronomiyi ve doğa sporlarını seven, hayattan çok keyif alan ve okudukça büyüdüğüne inanan biri.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN