Chanel Cruise 2021/2020 Koleksiyonunu Sanal Ortamda Sergiledi

Pandemiyle birlikte defileler dijital mecralara taşındı; moda dünyasının dev oyuncuları koleksiyonlarını sunmak için yaratıcı yollar tercih etmeye başladı. Geçtiğimiz hafta içi tanıttığı koleksiyonuyla 2021/2022 Cruise sezonunun açılışını yapan Chanel, alışkın olduğumuz abartılı şovların yerine, sanal defilesini sade bir kısa film eşliğinde sundu.

Fransa’nın Güney’inde yer alan Les Baux-de-Provence’deki Carrières de Lumières’de gerçekleşen defile, sanatçı Jean Cocteau’ya bir övgü niteliğindeydi. Zira, ünlü artist, markanın yaratıcısı Gabrielle Chanel’in yakın dostuydu. Markanın şimdiki kreatif direktörü Virginie Viard, koleksiyonu yaratıp sunarken bu özel dostluktan ve özellikle sanatçının 1960 yılında çekilen filmi “Testament of Orpheus”tan ilham aldığını anlattı ve ekledi: “Cocteau filminin modernliğini yansıtan, rock’n’roll esintili bir tarz yaratmak istedim. Bolca püskül, deri, payet, boncuk kullandım; model Lola Nicon’un portresini bir rock yıldızı gibi taşıyan tişörtleri, tüvit takımlarla tamamladım. 60’ların modernliğine punk havasında bir gönderme yaptım.”

Viard 60’lı yılların modernliğine gönderme yaptığını özellikle vurgulasa ve koleksiyonda gerçekten rock’n’roll rüzgarları esse de, koleksiyonun 90’ların birçok imza parçasından da izler taşıdığını söylemeden geçmek olmaz. Koleksiyonda yer alan tank bluzlar, ince askılı elbiseler, grafik tişörtler, taşlı mini etekler ve choker’lar 90’lı yıllar deyince akla gelen parçalar arasında… Fashionista gibi dünyaca ünlü moda platformları ise Viard’ın bu parçaları Z jenerasyonunun ilgisini çekmek için koleksiyonuna eklediğini savunuyor. Zira, Z kuşağının en çok kullandığı sosyal medya platformlarından biri olan TikTok’ta 90’lar stilleri çok seviliyor ve benimseniyor. Markanın amacı gerçekten Z kuşağının ilgisini çekmekse, doğru bir strateji izlediğini söyleyebiliriz.

Şehirli kadının yansıtıldığı koleksiyonda ayrıca, Chanel’in imzası niteliğinde olan tüvit takımlar yine başrolde karşımıza çıkıyor; renk paletinde siyah ve beyazın hakimiyeti dikkat çekiyor. Son olarak dijital defileler her ne kadar herkes tarafından daha kolay ulaşılabilir olmasıyla yeni dünya için etkili bir çözüm olsa da, alışkın olduğumuz ön sırada oturan ünlü isimleri ve onların yaratıcı stillerini görmemek ise ‘nerede o eski defilelerin tadı’ dedirtiyor…

Neslisah Satiroglu

Neslişah Aygören Şatıroğlu, Koç Üniversitesi İşletme mezunu. Yüksek lisansını ise Pazarlama İletişimi alanında tamamladı. Küçüklükten beri kendisini moda dünyasına ait hissetse de, üniversitede yaptığı staj sayesinde kariyerini bu sektörde şekillendirmek istediğini karar verdi. Üniversitenin son senesinde, hem İstanbul Moda Akademisi’nde Styling eğitimi almaya, hem de Lidyana.com’da marka sorumlusu olarak çalışmaya başladı. 2015 yılında, kendi blog sayfasını açarak yazma tutkusunu geliştiren ve aynı zamanda YouTube kanalını kuran Neslişah, aralarında Zeynep Tosun, Meriç Küçük, Faruk Saraç gibi isimlerin de olduğu, Türkiye’de moda alanında başarılı işler yapmış isimler ile röportajlar yaptı. Aynı senenin sonunda Derin Mermerci’nin yeni kurulmaya hazırlanan moda ve lifestyle platformunda editör, yazar ve içerik üreticisi olarak çalışmaya başladı. 2018 senesinde ise, İstanbul Moda Akademisi’ne eğitim koordinatörü olarak geçiş yaptı. Eğitimlerin tüm içerik planlaması ve yönetiminden sorumlu olan Neslişah, şimdi ise Hürriyet Gazetesi’nin moda yazarı olarak çalışmakta, YouTube kanalında Bünyamin Aydın, Arzu Kaprol gibi sektörde öncü isimlerle moda röportajlarına devam etmekte, Boğaziçi Üniversitesi’ne moda eğitimleri planlamakta ve kendi girişimlerini yaratmaktadır. "For Happy Brides" isimli bir markası olan Neslişah, konsept gelin ve nedime setleri hazırladığı markasıyla aynı zamanda evlilik sürecindeki herkesin ilham alacağı bir platform yaratmayı hedeflemektedir. Dergi Urla platformunda ise, moda, güzellik, kültür-sanat konularında yazılar hazırlamaktadır.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN