40. İstanbul Film Festivali Sinemaseverlerle Buluşmaya Hazır

Dünya sinemasından, Türk yapımı yerli ve yabancı en yeni filmlere, uluslararası festivallerde boy gösteren yapıtlardan klasikleşenlere, yetenekli ve başarılı yönetmenlerin kült filmlerine kadar zengin programıyla İstanbul Film Festivali, Nisan-Mayıs-Haziran aylarında sinemaseverlerle buluşuyor.

Direktörlüğünü Kerem Ayan’ın üstlendiği, ilk kez 1982 yılında İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 10. İstanbul Film Festivali, 6 günlük bir film haftasıyla başlasa da, ilerleyen senelerde festivale gösterilen ilginin artması ile uluslararası yapımlara da yer verilmiş ve günümüzde her yıl yerli ve yabancı pek çok yapımı izleyiciyle buluşturan gelenekselleşmiş bir festival halini almıştır.

Geçen sene başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını ile sanatsal ve kültürel faaliyetlerin kısıtlanması nedeniyle, alternatif olarak çevrimiçi bir film festivali düzenleme fikri doğdu. İlk gösterim 15 Mayıs’ta yapıldı ve bu senenin Mart ayına kadar devam etti. Nisan ayı itibariyle de, 40. İstanbul Film Festivali başladı ve 1 Nisan-29 Haziran tarihleri arasında izleyicisiyle buluşmaya hazır. Mayıs ve Haziran aylarındaki fiziksel gösterimler ve yarışma heyecanlarından önce festival, Nisan ayında çevrimiçi bir program sunuyor.

40. İstanbul Film Festivali Türkiye Sineması Danışma Kurulu, sinema yazarları Engin Ertan Kaan Karsan, Nil Kural  ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşuyor. 40. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye Sineması bölümündeki filmler Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında izleyicilerle buluşacak. Ulusal Yarışma’da büyük ödül olarak En İyi Film’e Altın Lale Ödülü, festivalin kurucularından Onat Kutlar adına Jüri Özel Ödülü,  En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik dallarında da birer ödül veriliyor. Festivalde ayrıca Seyfi Teoman adına En İyi İlk Film Ödülü de veriliyor.

Her yıl Türkiye ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturan ortak yapım ve eğitim platformu Köprüde Buluşmalar’ın ise 16’ncısı, festival kapsamında 7-8-9 Nisan tarihleri arasında çevrimiçi düzenlenecek ve ödüle layık görülenler 9 Nisan’da düzenlenecek çevrimiçi bir ödül töreniyle ödüllerine kavuşacak.

Sinemaya gönül ve emek vermiş usta isimlere her sene verilen “Sinema Onur Ödülleri”nde ise bu yıl, “jet rejisör” lakaplı usta yönetmen Çetin İnanç, tiyatro ve sinema oyuncusu Suna Selen, sinema ve tiyatro oyuncusu aynı zamanda dublaj sanatçısı olan Belkıs Özener ve tiyatro ve sinema oyuncusu ve ses sanatçısı olan Salih Güney ödüle layık görülen sanatçılar. Ödüller 29 Mayıs’taki törenle sahipleriyle kavuşacak.

Nisan ayı programında birbirinden başarılı çalışmaları izleyicisiyle buluşturan İstanbul Film Festivalinin programında, Sarayın Sessizliği, Aynalar,180 Derece Kuralı, Tufan Olmayacak, Aalto, Gönül İşleri, Düşüş, İki Aşığın Ölümü, Sevgili Yoldaşlar, Aşktan Sonra, Susmayan Köpek, Üst Kattakiler, Şiddet Tekeli, Asla Ağlamam, Luzzu, Arkadaşlar Arasında, Son Banyo, Pazar Günleri ve Köstebek Ajan yer buluyor.

Festival, dijital platformu İKSV Online‘da, her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günleri 21.00’de birer filmi erişime açacak. 1 Nisan – 2 Mayıs tarihleri arasında 20 filmin gösterileceği seçkideki filmlere bilet almış olan izleyiciler bir filmi başlattıktan sonra 30 saatlik süre içinde filmi izleme imkânına sahip. Türk ve dünya sinemasını buluşturan ve izleyicisine geniş bir yelpaze sunan festival sayesinde sanata doyacaksınız.
 

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN