Urla Yazı Sanatla Karşılıyor: Urla Sanat Haftası

Urla’da faaliyet gösteren kültür sanat mekanlarını çatısı altında toplayan Urla Sanat Rotası, İzmirlilerin özlemle beklediği sanat coşkusunu Urla Sanat Haftası ile getiriyor.

Urla Sanat Haftası
Zengin tarihi, gurme restoranları ve doğal güzellikleri ile bir cazibe merkezi haline gelen Urla, bu sefer sanatsal kimliği ile gündeme geliyor. Renkli içerikleri ile ilgi çeken Alan Pa, BE Contemporary, Galeri Kırmızı, Gru Art Gallery, Mimas Sanat Evi ve Köstem Zeytinyağı Müzesi Urla Sanat Rotası şemsiyesi altında yeni bir değere imza atıyor: Urla Sanat Haftası. İlki 4-11 Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek programda etkinlik çeşitliliği göze çarpıyor.  

Urla’da açık fikirli, çoğulcu ve yenilikçi sanat etkinlikleri düzenlemek için bir araya gelen bağımsız sanat mekanlarının 2021 yılında kurduğu Urla Sanat Rotası’nın davetiyle ve Urla Sanat Haftası kapsamında Ayşegül Sönmez, Bramt Theatre, Hane Stand-Up, Kadro Pa, Sonat Sözer, Umut Altıntaş, Tiyatro Alesta, ve Yekateryna Grygorenko Urla’da sanatseverlerle buluşuyor.  

Urla Sanat Haftası sanatın birleştiren, şifalandıran, güldüren, hüzünlendiren ve özgürleştiren yanları ile izleyiciyi karşılıyor. Urla, İzmir ve şehir dışından gelen sanatçı, teorisyen, yazar, müzisyen ve tiyatro ekipleri ile birlikte Urla’da daha önce benzeri yaşanmamış bir deneyim sunuyor.  

Urla’da yaşanacak bu coşkulu haftanın ayrıntılarına https://www.urlasanatrotasi.com/ internet sitesinde ve @urlasanatrotası sosyal medya hesaplarında, #urlasanathaftası etiketi altında erişilebilir. Biletli etkinlikler tekli ve kombine olarak kapıda veya biletinial.com adresinden satın alınabilir.
4 Haziran, Pazar 14:00
Mimas Sanat
Tiyatro Alesta – Fotoroman Kralı 
Tiyatro
Biletinial.com 

Sokağa çıkma yasakları, seks filmleri furyası, sinemaların kapanması, faili meçhuller, sendikalaş-ama-ma faaliyetlerin gölgesinde, 1970’lerin son çeyreğinde, fotoroman sevdalısı bir gencin karakomik yolculuğudur bu oyun. Düğünlerde Aşuk- Maşuk oyunları oynayarak çekeceği fotoromanlara para biriktirirken giyindikleri Aşuk- Maşuk kıyafetleri içerisinde aşklarını yaşayanların hikâyesi, dünyanın zırhını aşk deler çünkü, baskının kederini bir kahkaha dağıtır çünkü.   
Yazar: Ali Cüneyd Kılcıoğlu
Yönetmen: Ahmet Şeninak
Oyuncu: Orçun Ucal
Dramaturg: Nevra Ayşem Savaşçı
Kostüm Tasarımı: Hilal PolatIşık Tasarımı: Utku Kara
Müzik: Onur Keskin
Koreografi: Seçil Demircan
Resim Tasarımı: Hamit Mert Ulcay
Afiş Tasarımı: Umut Ertung
Asistan: Hamza Zeyrek
İletişim Danışmanı: Zeynep Nur Ayanoğlu
Oyunun Süresi: 75 dakika ‘Tek Perde’ 

Mimas Sanat Adres: Barbaros Köyü, 7026. Sk. No.9/A, 35430 Urla, İzmir
Telefon: 0532 630 5222
5 Haziran, Pazartesi 19:00
Alan pa
Kadro pa – Macbeth Mutfakta 
Tiyatro
Ücretsiz etkinlik  

Macbeth Mutfakta Shakespeare’in ‘Macbeth’inden uyarlanmış tek kişilik bir obje tiyatrosu örneği. Bu oyunda “Macbeth” hikayesinin mekanı mutfak. Menemen tarifi sırasında geçen oyunun karakterleri ise mutfak eşyaları. 12 yıldır farklı yurtiçi ve yurtdışında  

İstanbulimpro’nun katkılarıyla…
Proje: Kadro pa 
William Shakespeare’in eserinden,
Uyarlayan – Oynayan: Simge Günsan
Yönetmen: Burak Tamdoğan
Müzik: Evren Gülseven, Argın Aytaç
Teknik: Onur Aysoy
Video – Fotoğraflar : Barış Keskin
Oyun Süresi: 55 dakika  ‘Tek Perde’  

Alan pa Adres: Çilingir Çeşme Sokak no: 28 Urla, İzmir
Telefon: 0554 502 55 90 
6 Haziran, Salı 14:00
Gru Art Gallery
Umut Altıntaş – Yapıt Olarak Kitap  
Söyleşi
Ücretsiz etkinlik 
 
Kitap nesnesinin hem kendi geçmişi hem de sanat tarihinden aldığı referansları üstünden ilerleyecek olan “Yapıt Olarak Kitap” isimli bu sunuşta Umut Altıntaş, kitap tasarımı meselesine kavramsal bir üretim metodu ile yaklaşarak ortaya çıkardığı yedi adet yapıtın üretim hikayelerini deşifre edecek.

 Gru Art Gallery Adres: Yenice Mah., Park Sok. No: 8/4-5 Urla, İzmir
Telefon: 0 531 261 70 04
7 Haziran, Çarşamba 17:00
BE Contemporary
Yekateryna Grygorenko – Trans_lation / Пеr_ümecи
Müzik – Kostüm: Yekateryna Grygorenko 
Performans & Sanatçı söyleşisi 
Ücretsiz etkinlik  

Trans_lation, Yekateryna’nın 2022 yazında İspanya’nın Cadiz şehrinde gerçekleştirdiği bir sanatçı programının ürünüdür. Bu performans, çok kültürlülük üzerine yapılan araştırmanın bir sonucudur. Yekateryna, köklerini ve çok kültürlü kimliğini yansıtan büyülü bir sahneye adım atar. Türkçe, Ukraynaca ve İspanyolca’nın ninnilerini seslendirerek başlar. Bu dillerin birlikteliği, yeni bir kültürün doğuşunu simgeler. Yekateryna, bu dil birleşimiyle birlikte anne figürünü canlandırarak, yeni kültürün temellerini atar. Anneye benzeyen bir varlıkla birlikte, sanki yeni bir yaratılışın başlangıcını kutluyormuşçasına bir ritüel gerçekleştirir. Bu canlı varlık, yeni oluşturulan kültürün bayramını kutlayan bir figürdür.Trans_lation aslında bir bayramdır. Yekateryna, performansıyla kutlama atmosferini izleyicilere taşır. Sahne, gizemli bir atmosferle dolar ve yeni kültürün yükselişini sembolize eder. Her biri derin anlamlar taşıyan dillerin dansıyla, geçmişin izlerini geleceğe taşırken, yeni bir çağın doğuşuna tanıklık ederiz.

 BE Contemporary Adres: Yenice Mah. Park Sokak No:8/2 Urla, İzmir
Telefon: 0232 754 21 95
8 Haziran, Perşembe 19:00
Gru Art Gallery
İmge Tilif 
Solo Keman Resitali 
Biletinial.com

İmge Tilif, Gru Art Gallery’de gerçekleştireceği solo keman resitalinde, Bach – Solo Partitalar albümünden bir seçki ile izleyici karşısına çıkacak. 

Gru Art Gallery Adres: Yenice Mah., Park Sok. No: 8/4-5 Urla, İzmir
Telefon: 0 531 261 70 04
9 Haziran, Cuma 19:00
Alan pa 
Bramt Theatre – Rakı Şişesinde Balık
Müzikal
Biletinial.com 

Adamın hayaline bak, rakı şişesinde balık olmak… Orhan Veli Kanık, hayat hikayesi ve en güzel şiirleriyle, müzikal biçimde sizlerle.  

Oyuncular: Burçin Demir Turgut, Şamil Kankul, Mehmet Furkan Dikici
Piyanist: Abdullah Taş
Oyun Süresi: 60 Dakika  

Alan pa Adres: Çilingir Çeşme Sokak no: 28 Urla, İzmir
Telefon: 0554 502 55 90
10 Haziran, Cumartesi 16:00 
BE Contemporary
Ayşegül Sönmez “Çağdaş Sanat Var Mı?” 
İmza günü & Söyleşi
Ücretsiz etkinlik 
 
“Çağdaş Sanat Var Mı?” üreterek, izleyerek ya da paylaşarak sanata taraf olan herkesin kafasını kurcalayan otuz önemli soruyla çalıyor okurun kapısını; bu alandaki imkânları ve imkânsızlıkları cesur bir yaklaşımla tartışmaya açıyor.Ayşegül Sönmez, güncel sanatın ve postmodern olanın akıbetinden sanat ürününün-emeğinin değerine, işlevine, niteliğine ve hatta “yenilebilirliğine” uzanan geniş bir çerçevede, “Yoksa artık her şey bir fikirden mi ibaret?” diye düşünenlere rehberlik ediyor.

 BE Contemporary Adres: Yenice Mah. Park Sokak No:8/2 Urla, İzmir
Telefon: 0232 754 21 95
10 Haziran, Cumartesi 19:00 
Atölye Kırmızı 
Hane Stand-Up4 + 1
Komedi Gösterisi
Biletinial.com 

Tiyatrohane’ den birilerinin anlatacakları var! Kimi gettoda büyümüş, kimi burjuva. Birinin yapmadığı iş kalmamış diğeriyse kronik işsiz. Kurumsal hayattan gelen de var baba mesleğini yapan da… Ortak noktaları; anlatacakları ilginç, şaşırtıcı ve komik hikayelerinin olması…Tiyatrohane’ de uzun zamandır birbirlerine anlattıkları hikayeleri artık herkese anlatmaya karar veren komedyenler, sizleri “Hane Stand-up Show”a bekliyor. 

MC: Enis YazarKomedyenler: Başak Fındıkçıoğlu, Zeynep Nutku, Tuna Kurt, Melike Çerçioğlu Bilgiç  

Atölye Kırmızı Adres: İçmeler mahallesi, 1001 sokak, No.64 Urla, İzmir
Telefon: 0 532 374 84 52
11 Haziran, Pazar 16:00  Köstem Zeytinyağı Müzesi
Sonat Sözer – “SERENADE”
Konser
Biletinial.com 

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası solo flütçüsü Sonat Sözer ve Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano Öğretim Üyesi Prof. Ece Sözer’in kaydettikleri ve Ocak ayı sonu itibarı ile tüm dijital platformlarda dinleyici ile buluşan “Serenade” isimli albüm sizlerle buluşuyor. Kulaklarımızın aşina olduğu klasik müzik temalarının flüt ve piyanonun harika uyumuyla birleştiği bu konserde ayrıca flüt repertuarının seçkin örneklerini de dinleyebilirsiniz.  

Flüt: Sonat SÖZER 
Piyano: Ece SÖZER
 
Köstem Zeytinyağı Müzesi Adres: Eski İzmir Çeşme Yolu üzeri,Jandarma karşısı, No: 8, Uzunkuyu, Urla, İzmir
Telefon: 0537 911 23 23
www.urlasanatrotasi.com
Urla Sanat Haftası Programı // 4-11 Haziran 2023, Urla

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN