Dut Ağacı’nın Hayat Verdiği Bir Ege Hikayesi: Ortaya

Ortaya” 2017’de Alaçatı Hacımemiş Meydanı’nda bir dut ağacının altında hayat buldu… Öğrendik ki meydanın sahipleri bu dut ağacının altında büyümüşler. Bu hikaye ve yaşanmışlık bizi çok etkiledi; bu yaşanmışlığa hem saygı göstererek hem de katkıda bulunarak, hikayeyi devam ettirmek istedik.

Ortaya Urla

Ortaya, isminden anlaşılacağı gibi mezelerin ve ana yemeklerin “ortaya” gelmesiyle oluşan bir konsept oldu. Ortaya’nın şefi Burakhan Akçe aileden restorancı. Küçüklüğünden beri sektörün içerisinde yer almasının yanında, son 10 senedir de Alaçatı’nın yeme-içme sektörüne emek veriyor. Yılların tecrübesiyle, Ege ve Akdeniz mezelerini kendine has yorumlarıyla buluşturan Burakhan Akçe’nin tabakları orjinalliğini bugün hala koruyor. Kurumsal hayatta çalıştıktan sonra finans ve operasyon tecrübesini yeme-içme sektörüne taşıyan Alper Çalışal ise Ortaya’nın ahenginin ardındaki görünmez kahraman. Bu keyifli ve uyumlu ortaklık yıllar geçtikçe meyvelerini vermeye büyümeye ve gelişmeye devam etti: 2019’da Ortaya Urla’nın açılmasıyla beraber konseptin ikinci dükkanını açılmış oldu ve ardından 2022’de, ilk deniz mahsulü restoranının kapılarını açtı. Şifne’nin eşsiz bir kıyısında yer alan Ortaya Mahsul’de Ege Denizi’nin bize sunduğu mahsullere zamansız yorumlar getirmek amaçlandı.

Pandemiyle beraber, meze ve bazı lezzetlerini, cam kavanozlarda, ahşap ve kraft ürünlerle beraber #OrtayaEvde sloganıyla evlere taşımaya zaten başlamıştı. 2023’te sürdürülebilir ve çevre dostu yaşam tarzını daha da destekleyerek çıktığı bu yolda Ortaya meze ve lezzetlerinin yanı sıra doğal ve el yapımı ürünlerin de satışa sunulduğu Ortaya Dükkan’ı yarattı. Ortaya Urla’nın taş binası, Ortaya Alaçatı gibi eski bir evin tekrar restore edilmesiyle ortaya çıktı. Yaşanmışlık kokan bu binada hayat bulan Ortaya Urla, yaz sezonunun sona ermesinin ardından Ekim ayı itibariyle tekrar sezonu açtı ve Urla’daki müdavimleriyle tekrar buluştu. Avlusunda bulunan şömine eşliğinde yenilen lezzetlerin, yudumlanan şarapların ve edilen sohbetlerin tadı damaklarda.

Salı günleri – Kapalı
Hafta içi açılış – 17.00
Hafta sonu açılış – 15.00
Rezervasyon – 0538 636 88 86
www.ortaya.com.tr

Instagram: OrtayaOrtaya DükkanOrtaya Mahsul

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN