Hemen Şimdi Yogaya Başlamanız İçin 5 Neden

Sizler için yoganın faydalarını ve sizi yogaya başlamanız için heveslendirecek nedenleri bir araya getirdik. İşte hemen şimdi yogaya başlamak için harika 5 sebep!

Ancak öncesinde yoga nedir? biraz buna değinelim:

Yoga(Sanskrit), Hindistan’da ortaya çıkan zihinsel, ruhsal ve fiziksel disiplinleri tarif edebilmek için kullanılan bir kelimedir. Sanskrit dilinde yoga kelimesi pek çok anlama sahiptir; “kontrol etmek”, “boyunduruk altına almak” veya “birleştirmek” anlamına gelen Sanskrit “yuj” kelimesinden türemiştir. Yoga; iç dünyanıza dönmenizi sağlarken, aynı zamanda esnekliği ve dayanıklılık kazandırmayı da öğretir. Nefes kontrolünü sağlamanız için size yardımcı olur. Birçok spor türü vücudun belirli bölgelerini çalıştırmaya odaklanır ama yoga bütün vücudu aynı zamanda zihninizi de güçlendirir. Yoga kaslarınıza esneklik kazandırır. Yoga uygulayan veya yoga felsefesini takip eden kişiye yogi ya da yogini adı verilir. Yogini ifadesi “yogi” isminin dişil kullanımıdır.

Vücuda esneklik kazandırır

Esneklik doğuştan gelen bir yetenektir ama çoğumuz farkında bile olmadan bu yeteneğimizi kaybettik, yaşamlarımız kısıtlı ve hareketsiz. Kaslarımız ne kadar esnek olursa hareket kabiliyetimiz de o kadar artar. Basitçe söylemek gerekirse bunun nedeni, esnek kasların hareket etmeyi daha rahat hale getirmesi ve eklemlerimizin doğru sırayla hareket etmesine izin vermesidir. Yoga Anatomi kitabının yazarı Amy Matthews, “Geliştirilmiş hareket aralığı, günlük yaşam aktivitelerini daha uygulanabilir ve eğlenceli hale getiriyor. Fiziksel aktiviteyi daha eğlenceli hale getiriyor, ağrıları hafifletiyor ve hatta duruşu iyileştiriyor” diye açıklıyor. Yogada “esneklik” bedeni olduğu kadar zihnimizi de değiştiren bir tutumdur, yoga bizi esnek tutmaktan çok daha fazlasını yapar. Vücudumuzdaki ve zihnimizdeki gerilimleri serbest bırakır ve meditasyona daha derinlemesine düşmemize olanak sağlar.

Stresinizin Azalmasına Yardımcı Olur

Stres tüm enerjimizi tüketir ve düşünce şeklimizi de etkiler. Yoga uzun zamandır strese karşı büyük bir panzehir olarak bilinmektedir. Yoga; egzersiz, nefesi kontrolü, meditasyon ve vücudu rahatlatmak gibi birçok stres azaltıcı tekniği birleştirerek rahatlamamıza yardımcı olur. Tutarlı bir yoga rutini oluşturmak, bedenimizde ve zihnimizdeki farkı deneyimlemenin en iyi yoludur.


Doğru Nefes Almayı Öğretir    

Yogada nefes kontrolüne ‘pranayama’ denilmektedir. Prana; bedendeki hayat enerjisi anlamına gelir. Nefes almak günlük yaşamın önemli bir parçasıdır. Her nefes alışımızda oksijeni vücuda getirir ve besinlerin yakıta dönüşmesini tetikleriz. Her bir nefes, toksik bir atık olan karbondioksiti temizler. Nefes almak aynı zamanda ruh halimizi de etkiler. Bizi heyecanlandırabilir, sakinleştirebilir, gerginleştirebilir veya rahatlatabilir. Yoga bize sadece doğru nefes almayı öğretmekle kalmayıp, aynı zamanda toplam solunum kapasitemizin mümkün olduğunca çoğunu kullanmayı da öğretebilecek nefes alma tekniklerini içerir.

Uyku Problemlerinize İyi Gelir

Uyku, genel sağlığımız için çok önemlidir. Vücudumuzun düzgün çalışmasını destekler. Yeterince uyumak, günlük performansımızda büyük rol oynar. Çoğu zaman uykuya geçmekte sorunlar yaşarız çünkü aklımızda bizi uyanık tutacak bir şeyler muhakkak vardır. Bu işimizle, ilişki sorunlarımızla veya ertesi günle alakalı yaptığımız bir planla ilgili olabilir. Meditasyon ve yoga iyi bir gece uykusu için bize yardımcı olacaktır. Yoganın insanlara dinginlik kazandırdığı inkar edilemez. Hareketler, poz tutma ve nefes alma kombinasyonu zihni sakinleştirmenin harika bir yoludur. Yatmadan önce yapılan yoga, bizi sadece fiziksel olarak uykuya hazırlamakla kalmayıp, zihinsel olarak da sakinleşmemizi sağlar ve uykuya geçişimizi kolaylaştırır.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Yoga, bir kilo verme programından çok daha fazlasıdır. Amerikan Spor Tıbbı Koleji sertifikalı Sağlık Sporu Uzmanı olan Jen Cassetty “Yoga genellikle yüksek tempolu bir egzersiz değildir, ancak dersler 75 ila 90 dakika arasında sürmektedir, tüm bu zaman boyunca kaslarınız çalışır, uzar ve güçlenir. Düşük plank olarak da bilinen chahaturanga pozu karın kaslarınızı hayli zorlayabilir.” diyor. Araştırmalar, eksiksiz bir yoga programının asana, nefes teknikleri ve meditasyon ile kiloları azaltabileceğini gösteriyor. Kilo vermenin yolu kalp atış hızını arttırmaktır ve bunu Power Yoga, Ashtanga Yoga veya Vinyasa Flow ile ağır olan herhangi bir stille yapabilirsiniz.

Kafanızı kurcalayan tüm o düşüncelerden kurtulup tamamen yogaya adapte olabilmeniz için konforlu hissedeceğiniz bir yere ve sizi doğru yönlendirecek bir yol göstericiye ihtiyacınız vardır.

Sizin için Urla’da ulaşabileceğiniz bazı adresleri derledik.  Mutlaka göz atın.

Mavi Yoga Urla

Adres: Kalabak Mah, 3294 Sok. No: 14 Urla/İzmir 35430

Telefon: 0533 253 29 69

Instagram: maviyogaurla

Bizim Bahçe Yoga

Adres: Atatürk, 2222/3. Sk. No:2, 35430 Urla/İzmir

Telefon: 0532 232 24 78

Instagram: bizimbahceurla

Gymnastic Now

Adres: Mehmet Ali Aygüven Cad. No: 132 Çeşmealtı, 35450 Urla/İzmir

Telefon: 0232 755 25 00

Instagram: gymnasticnow

Yoga Academy Urla

Adres: İskele Mahallesi 3275 Sokak No/6 , URLA (İzmir – Çeşme karayolu üzerindeki İzmir Şöminenin Arkası)

Telefon: 0542 728 37 85

Instagram: yogaacademyurla

1 Comment

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN