Eylül Ayında Vizyona Girecek Filmler

Sonbaharın habercisi Eylül ayına geldik. Açık mekanlardan biraz daha kapalı ortamlara geçtiğimiz şu dönemde açıkçası biz heyecanla sinemaya gitmenin bahanelerini arıyoruz. Buyrun sizin için Eylül ayında vizyona girecek filmleri derledik. 

Bıçağın İki Yüzü (Both Sides of the Blade)

Yönetmen: Claire Denis

Oyuncular: Juliette Binoche, Vincent London, Grégoire Colin

Süre: 116 Dakika

Tür: Dram

BOTH SIDES OF THE BLADE 

Bıçağın İki Yüzü, kız arkadaşı Sarah’ın eski ev arkadaşı ve sevgilisi François ile bir araya gelen Jean’ın yaşadıklarını konu ediyor. Birbirini seven bir çift olan Sarah ve Jean, yıllardır birlikte yaşamakatadır. Mutlu ve güven dolu bir ilişki sürdüren çiftin hayatı, François’in hayatlarına girmesiyle bambaşka bir hal alır.

Canavar (Beast)

Yönetmen: Baltasar Kormákur

Oyuncular: Idris Elba, Sharlto Copley, Leah Jeffries

Süre: 93 Dakika

Tür: Gerilim

101 Reykjavik, Contraband, Everest gibi filmlere imza atan Baltasar Kormákur’un yönetmen koltuğunda oturduğu Canavar, bir baba ve iki genç kızının birlikte gittikleri Güney Afrika’da kaçak avcıların elinden kurtulan bir aslanın av bölgesinde kalmalarıyla başlayan hayatta kalma mücadelesini anlatıyor.

Davet (The Invitation)

Yönetmen: Jessica M. Thompson

Oyuncular: Nathalie Emmanuel, Alana Boden, Thomas Doherty

Süre: 104 Dakika

Tür: Korku

Davet, varlığını yeni öğrendiği akrabalarının davetine katıldıktan sonra kendisini bir hayatta kalma mücadelesi içinde bulan bir kadının hikâyesi. Hiç akrabası olmadığını düşünen Evie, annesinin ölümünden sonra DNA testi yaptırır ve varlığından haberdar olmadığı bir kuzeni olduğunu öğrenir. Bir anda yeni bir aileye sahip olan Evie, onlar tarafından İngiliz kırsalında gerçekleşecek bir düğüne davet edilir. Gösterişli düğüne katılan Evie, burada aristokrat ev sahibi ile yakınlaşır. Başlarda her şey yolunda gitse de, ailenin geçmişindeki sırlar ortaya çıktıkça bu yolculuk Evie için bir kâbusa döner.

Hazine Avcısının Maceraları/Zümrüt Tablet (Tad The Lost Explorer)

Yönetmen: Enrique Gato

Süre: 90 Dakika

Tür: Animasyon

Tad’in en büyük rüyası, arkeolog meslektaşları tarafından kabul görmektir ama sakarlıkları buna engel olur. Nadir bulunan bir lahiti yanlışlıkla tahrip edince bir sihir gerçekleşir ve arkadaşlarının hayatını tehlikeye sokar. Jeff ve Belzoni, mumyayı kurtararak aksiyon yüklü bir macerayı başlatır ve Tad ile Sara’nın Zümrüt Tablet’in lanetine son vermenin bir yolunu bulmak için dünyanın uzak köşelerine seyahat etmesine neden olur.

Sanrı

Yönetmen: Onur Bilgin

Oyuncular: Halit Şahin, Neşe Erkal

Süre: 74 Dakika

Tür: Korku

Yasemin maddi sıkıntılar yaşamakta ve iş aramaktadır. Başvurduğu iş bulma kurumundan kendisine göre bir iş olduğu bilgisi gelir. Şehrin dışında yaşayan bir ailenin 9 yaşındaki kız çocuklarına yatılı bakıcı olarak işe başlar. Bir süre sonra evde olan bazı garip doğaüstü olaylara şahit olmaya başlar. Yaşadıklarına anlam vermeye çalışırken geceleri gördüğü kâbuslarla çok zor anlar yaşamaya başlar.

Sekiz Sıfır

Yönetmen: Uğur Güzel

Oyuncular: Arif Sevimli, Mustafa Yavuz, Aydoğan Temel

Süre: 99 Dakika

Tür: Komedi

Türk Milli Futbol Takımımız tarihinde ilk kez İngiltere ile karşılaşacaktır. Milli Takımın teknik direktörü Giray Turan takımına çok güvenmektedir. Milli futbolcular da aşırı motive olmuş durumdadır. Tüm kamuoyunda da iyimser bir hava vardır; İngilizlere saha dar edilecek ve İstanbul’dan çıkartılmayacaklardır! Ne var ki maç başlayınca durumun hiç de böyle olmadığı trajikomik bir şekilde ortaya çıkacaktır. Bundan sonra artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Yalancı Şahit

Yönetmen: Bilal Kalyoncu

Oyuncular: Deniz Oral, Halil Söyletmez, Algı Eke, İnan Ulaş Torun

Süre: 95 Dakika

Tür: Komedi

Yalancı şahitlik yapan Ali Cengiz Dönmez, hayatının en zorlu davasını almıştır. Mafya ile aşkı arasında bir seçim yapmak zorunda kalan Ali Cengiz Dönmez’i bekleyen maceralar, 2 Eylül’de sinemalarda…

9 Eylül’de Vizyonda

Acil İniş (Emergency Declaration)

Yönetmen: Han Jae-rim

Oyuncular: Song Kang-ho, Lee Byung-hun, Jeon Do-yeon

Süre: 141 Dakika

Tür: Aksiyon

Bir uçuş sırasında benzeri görülmemiş bir terör olayı meydana gelir. Bu durum üzerine pilotlar, acil durum ilan etmek zorunda kalır.

Ah Be Birader

Yönetmen: Ahmet Kapucu

Oyuncular: Anıl İlter, Ufuk Özkan, Serkan Kuru

Süre: 108 Dakika

Tür: Komedi

Film birbirlerinden çok farklı yaşayan iki kardeşin hikâyesini anlatıyor. Oldukça atılgan ve korkusuz biri olan Orhan, yeraltı dünyasının sevdiği saydığı bir adamdır ve çevresine topladığı adamlarıyla tefecilik yapmaktadır. Orhan’ın hayatında kadınların biri gelir biri gider. Ali ise beyaz yakalı bir çalışandır. Düz bir hayatı tercih eden oldukça çekingen bir adamdır. Bir gün, evlenmek istediği kadına yüzük alırken bir soygunun ortasında kalır. Başına türlü belalar gelince de yeraltı dünyasında tefecilik yapan abisine sığınır.

Annis Ölüm Gecesi

Yönetmen: Adem Uğur

Oyuncular: Korkmaz Polat, Meral Kaplan, Selçuk Kılıç

Tür: Korku

Arkeolog Canan, ünlü arkeolog dedesi Yusuf’un daveti ile Düzce’de bulunan Prusiasad Hypium Antik Tiyatro kazısına gider. Kazı sırasında lanetli bir yüzük bulan Canan, yüzüğü takmasıyla gerilim dolu olaylar zincirini başlatır.

El Hass

Yönetmen: Yıldıray Alkın

Oyuncular: Sercan Boztepe, Ayşen Nergis Baca, Havva Tuana Başaran

Tür: Korku

El Hass, hayatları kâbusa dönen bir ailenin hayatına odaklanıyor. Zeynep ile Hakan, çocuklarıyla birlikte mutlu bir yaşam sürerler. Ancak cinlerin musallat olmasıyla ailenin hayatı kâbusa döner.

 

Evdeki Düşman: Başlangıç (Orphan: First Kill)

Yönetmen: William Brent Bell

Oyuncular: Isabelle Fuhrman, Julia Stiles, Rossif Sutherland

Süre: 99 Dakika

Tür: Korku

Estonya’da bir psikiyatri kliniğinde yatan Leena Klammer, uzun süredir kaçmayı planlamaktadır. Sonunda amacına ulaşan Leena, varlıklı bir ailenin kızı rolüne bürünerek Amerika’ya seyahat eder. Ancak Leena’nın artık “Esther” olduğu yeni hayatında planlamadığı durumlar vardır. Bir anne, çocuklarını korumak için Esther’in karşısına dikilecektir.

Kya’nın Şarkı Söylediği Yer (Where the Crawdads Sing)

Yönetmen: Olivia Newman

Oyuncular: Daisy Edgar-Jones, Harris Dickinson, Taylor John Smith

Süre: 125 Dakika

Tür: Dram

2018 yılında ülkemizde Kya’nın Şarkı Söylediği Yer ismiyle yayımlanan, Delia Owens imzalı Where the Crawdads Sing kitabının sinema uyarlaması. Film, çocukken Kuzey Karolina’da bataklık bölgesi yakınında, ailesiz kalmasına rağmen kendi başına büyümeyi başaran genç Kya’nın, tanıdığı bir erkeğin katil zanlısı olarak gösterilmesi sonrası gelişen olayları anlatıyor.

Tavşan Okulu: Çılgın Yumurtalar (Rabbit Academy: Mission Eggpossible)

Yönetmen: Ute von Münchow-Pohl

Süre: 86 Dakika

Tür: Animasyon

Tavşan Okulu alarmda! Afacan şehir tavşanı Leo, Bahar Bayramı’ndan sonsuza dek kurtulmak istediği için tilkilerle işbirliği yapar. Maceracı tavşanlar Max, Emmy ve onların arkadaşları onu durdurmayı başarabilecekler mi? Kahramanlarımız, bilge öğretmenleri Bayan Hermione’nin yardımıyla gizemli bir dövüş tekniğinde ustalaşmayı öğrenmek zorunda kalacaklar ve bu maceralı yolculukta birine, hatta bir tilkiye bile güvenmenin ne demek olduğunu öğrenecekler.

16 Eylül’de Vizyonda

Üç Bin Yıllık Bekleyiş (Three Thousand Years of Longing)

Yönetmen: George Miller

Oyuncular: Idris Elba, Tilda Swinton, Ece Yüksel

Süre: 120 dakika

Tür: Dram

Üç Bin Yıllık Bekleyiş, epik bir aşk hikâyesini konu ediyor. Filmin yönetmeni ve senaristi, son olarak Mad Max: Fury Road filminde yönetmen koltuğunda oturan George Miller.

Cennete Bilet

Yönetmen: Ol Parker

Oyuncular: Julia Roberts, George Clooney, Kaitlyn Dever, Billie Lourd

Süre: 104 dakika

Tür: Romantik-Komedi

Kısa bir süre önce Chicago Üniversitesi’nden mezun olan Wren Butler, en yakın arkadaşı Lily ile birlikte Bali’ye gider. Burada bir adamla tanışan Lily, ani bir evlilik kararı alır. Bunun üzerine Lily’nin ebeveynleri, kendilerinin 25 yıl önce yaptığı hatayı çocuklarının yapmasını engellemek için harekete geçerler. Bu sırada düğün hazırlıkları için Bali’de kalan Wren de hayatının aşkı ile karşılaşır.

Burçlar

Yönetmen: Kerem Çakıroğlu

Oyuncular: Nevra Serezli, Yasemin Yalçın, Ali Poyrazoğlu, Ferman Akgül

Tür: Romantik-Komedi

Burçlar, astrolojiye takıntılı olan genç bir kadının hayatına odaklanıyor. Genç bir kadın olan Burcu, başarılı bir iş insanıdır. Onun hayattaki tek takıntısı astrolojidir. Burcu’dan hoşlanan Sinan, genç kadını etkileyebilmek için türlü planlar yapar. Ancak ‘burçlar masası’ Sinan’ın planlarının gerçekleşmesine izin vermez. Onun bambaşka planları vardır. Gerçek aşkın savunucusu olan ‘burçlar masası’, Burcu’yu her sabah farklı bir burca uyandırır.

Moonage Daydream

Yönetmen: Brett Morgen

Moonage Daydream, Ziggy olarak da bilinen David Bowie’nin daha önce yayınlanmamış konser ve performans görüntülerini gözler önüne seriyor.

Peter von Kant

Yönetmen: François Ozon

Oyuncular: Denis Ménochet, Isabelle Adjani, Khalil Ben Gharbia, Hanna Schygulla

Süre: 1s 25dk

Tür: Dram

Ünlü başarılı yönetmen Peter Von Kant, kötü davranmaktan hoşlandığı asistanı Karl ile birlikte yaşamaktadır. Peter, bir gün aktris Sidonie sayesinde mütevazı genç bir adam olan Amir ile tanışır. Amir’e âşık olan Peter, ona dairesini paylaşmayı ve sinemaya girmesine yardım etmeyi teklif eder.

23 Eylül’de Vizyonda

Dert Etme Sevgilim (Don’t Worry Darling)

Yönetmen: Olivia Wilde

Oyuncular: Florence Pugh, Olivia Wilde, Chris Pine, Gemma Chan, Harry Styles

Tür: Korku, Gerilim

Film, mükemmel bir hayat yaşarken rahatsız edici gerçeklerin ortaya çıkmasıyla hayatı bambaşka bir hal alan bir ev kadınına odaklanıyor.

Blonde

Yönetmen: Andrew Dominik

Oyuncular: Ana de Armas, Adrien Brody, Bobby Cannavale, Julianne Nicholson, Garret Dillahunt

Tür: Biyografi, Dram

Blonde, 50’li ve 60’lı yıllarda, sinema tarihinin en büyük seks sembollerinden biri olan Marilyn Monroe’nun hem özel hem de kariyer hayatına odaklanıyor.

Bana Karanlığını Anlat

Yönetmen: Gizem Kızıl

Oyuncular: Aslıhan Gürbüz, Serpil Gül, Gizem Güçlü, Mehmet Yılmaz Ak, Giray Altınok

Süre: 84 dakika

Tür: Dram

Veli Tanyeli, geçirdiği kalp krizi sonrası hayata veda eder. Cenaze işlemlerinin başlayıp, Tanyeli’nin definden önce gasilhaneye getirilmesiyle birlikte, aile arasında gizli kalan tüm çatışmalar gün yüzüne çıkar. Nermin, içine hapsolduğu mutsuz evliliğinin ve geçmiş yılların hesaplaşmasını, eşinin ölümünden sonra gasilhanede yapmaya başlar. Acılı kadının kocası ile yüzleşmesi aslında yıllarca kaçtığı kendisiyle yüzleşmesidir.

Reflection

Yönetmen: İlker Savaşkurt

Oyuncular: Selçuk Yöntem, Taro Emir Tekin, Yasemin Szawlowski, Ali Süreya Tuncer, Elit Andaç Çam

Süre: 88 dakika

Tür: Dram, Gizem

İstanbul’un popüler bir bölgesinde oteli bulunan Ashu, özel konukları için son hazırlıkları yapmaktadır. Birbirinden tamamen farklı karakterde olan konukları otele yavaş yavaş giriş yapmaya başlarken her şey yolunda gözükür.

Zihinsel engelli bir adam olan Sisto ve kız arkadaşı Domino, gezgin üniversite öğrencileri Peso ve Sandra, mutlu bir aile olan Mary, Steve ve kızları, genç çift Raven ve Shadow otelde rahat, huzurlu bir akşam geçirmeyi planlamaktadırlar. Ancak Ashu’nun onlar için bambaşka bir planı vardır. O, bilge görünümlü bir adam olan Sodom’u konuklarla bir araya getirerek, misafirlerini hayatta seçimleriyle yüzleştirir ve onların gizli yaşamlarını gün yüzüne çıkarır.

30 Eylül’de Vizyonda

Vesper

Yönetmen: Kristina Buozyte, Bruno Samper

Oyuncular: Raffiella Chapman, Eddie Marsan, Rosy McEwen

Süre: 112 dakika

Tür: Macera, Bilimkurgu

 

Film, dünya ekosisteminin çöküşünden sonra, hasta babası Darius ile garip ve tehlikeli bir dünyanın kalıntılarında hayatta kalmak için mücadele eden 13 yaşında inatçı bir kız olan Vesper’ın hikâyesini konu ediyor. Vesper, gizemli bir kadın olan Camellia’yı bir uçak kazasından sonra yalnız ve kafası karışmış halde bulduğunda, devlet sayesinde oligarkların rahatça yaşadığı Kale’ye güvenli geçiş karşılığında, kadının kayıp yoldaşını bulmasına yardım etmeyi kabul eder. Vesper çok geçmeden acımasız komşusu Jonas’ın, hayatlarını sonsuza dek değiştirebilecek bir sırrı saklayan Camellia’yı aradığını keşfeder. Tehlikeli bir maceraya atılan Vesper, alternatif bir geleceğin kilidini açmak için zekâsına ve biyo-hack yeteneklerine güvenmek zorundadır.

Yanlış Anlama 2

Yönetmen: Aykut Taşkın

Oyuncular: Cemal Hünal, Yılmaz Gruda, M. Fatih Özkan, Islam Mehreliyev, Elcan Rasulov

Süre: 97 dakika

Tür: Macera, Komedi

Ününe fazlasıyla düşkün Şef Ceyhun, onu çocuk yaşta yanına alıp bildiklerini öğreten Ahmet Usta ve onların yanından hiç ayrılmayan Fazıl, her şeye yeniden başlamak için Bakü’ye giderler. Azerbaycan’ın en eski restoranında annesinin mirasını devam ettiren Aydan Şef, Ahmet Usta’nın yardımıyla annesinin tarifini bulmaya çalışırken, Ceyhun Şef Azerbaycan’ın geleneksel lezzetlerini keşfederek yepyeni bir aşçılık yolculuğuna çıkar. İstanbul’un en beğenilen restoranından, Bakü’nün ara sokaklarındaki eski bir restorana uzanan bu hikâyede, izleyicileri bol bol kahkaha ve aşk bekliyor.

 
Bu yazımız ilginizi çektiyse Dergi Urla Öneriyor: Şarap Tutkunları ve Meraklıları İçin Film ve Belgeselleryazımızı buradan ; ”Tarihin ve Sanatın Penceresinden: Zeytin Ağacı” yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Daha fazlası için Dergi Urla Ana Sayfa‘ya dönebilirsiniz…

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN