Cortado: Bir Kahve & İki Kafe

Günü kahveyle dengelemek isteyenler için bir araya gelmiş müthiş ikili; espresso ve süt… Bu ikilinin cam bardakta buluşmasıyla oluşan son yılların romantik kahvesi “cortado” hem göze hem de damağa hitap ederken “bu kahveyi latte’den ve macchiato’dan ayıran nedir?” sorusunu akıllara getiriyor. Yoğun kahveye dokunan sütün inceltici etkisi ile dinlendirici bir lezzete sahip olan cortado’nun özgün yanı espresso ile süt miktarının eşit olması…Urla’da iki farklı mekânda iki farklı kıvamda bu kahveyi deneyimleme şansı bulabilirsiniz.

Dokuz Urla | İskele

Espresso’nun hafif versiyonu, sütle asitliği indirgenmiş, yumuşak içimli ama aynı zamanda sert bir kahve olan cortadonun doğum yeri İspanya olarak biliniyor. İspanyolca’da “kesmek” anlamına gelen “cortar” fiilinden türetilen cortado, kahvenin süt ile kesilmesiyle (seyretilmesi) hazırlanmaktadır. Az miktarda buharda ısıtılmış süt ve espressonun buluşması ile ortaya çıkan cortadoya macchiatonun kardeşi desek yanlış olmaz. Gibraltar adı verilen cam bardakta servis edilen bu kahvenin ölçüsü damak tadına göre değişse de içindeki süt ve espresso miktarı genellikle eşit olacak şekilde hazırlanır. Cortado, espressonun en yumuşak içimli hali olarak bilinmesine rağmen baskın olarak kahve tadı almak isteyenlerin tercih ettiği bir tür olarak gün geçtikçe popülerlik kazanmaktadır.

Dokuz Urla | İskele

Urla İskele Mahallesi’nde deniz kenarında ufak bir mola vermek isterseniz Dokuz Urla en zarif alternatiflerden biri olarak karşınıza çıkacaktır. Bahçesinde denize karşı oturmak, mavi ve yeşili bir arada hissederken kadife kıvamında cortadonuzu yudumlamak eşsiz deneyimlerden biri olabilir. Yumuşak ve sütü bol kahvelerden hoşlanıyorsanız Dokuz Urla’da cortadonun kahve yoğunluğu indirgenmiş haliyle fincanda servis edildiğini görebilirsiniz. Kahvenizi denizin kendine özgü kokusu ve manzarasıyla bütünleştirdiğinizde hem damağınıza hem de ruhunuza ufak bir dokunuş yapma şansınız olacaktır. 

Ru Coffee House | Urla

Rotanızı Urla merkeze doğru yönelttiğinizde ise Ru Coffee House da cortadonun lezzetli bir diğer versiyonunu tatma şansınız olabilir. Burada cam bardakta servis edilen cortadonuzu içerken kafenin İskandinav mimarisine, rahat koltuklarına, minik bahçesine kendinizi bırakabilir; günlük temponuza kısa bir mola verebilirsiniz. Orijinal reçeteye bağlı kalarak espresso aromasını biraz daha fazla hissettiğiniz bir kahve deneyimi yaşayacaksınız. 

Ru Coffee House | Urla

Kahve, algılanan kokuya ve damak tadına göre tercihlerle şekillenen ve zaman içinde mutlaka evrilebilen bir içecektir. Kavrulmasından öğütülmesine, demleme süresinden suyun kalitesine, baristasından filtresine kadar tadı çevresel faktörlere bire bir bağlıdır. Ancak duyumsamanın en üst noktası kahvenizi karşılıklı paylaştığınız kişiler ve mekanlardır. Yolunuz Urla’ya düştüğünde cortadonun bu organik lezzetini sevdiklerinizle birlikte deneyimlemeniz dileğiyle…

Bu yazı ilginizi çektiyse ”Urla Hayvan Dostu Mekanlar ve Oteller” yazımızı buradan okuyabilirsiniz. 

Urla’da üretilen şarapları merak ediyorsanız ”Urla Bağ Yolu Şarap Üreticileri” yazımızı buradan, ”Tadına Doyamayacağınız, Urla’da Bağları’nda Üretilen Şaraplar” yazımızı buradan okuyabilirsiniz. 

Cinel Koksal

02.12.1983 yılında Samsun’da doğan Çinel Köksal, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü mezunu olup aynı bölümde Öğretim Görevlisi Doktor ünvanlıyla çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Ege Üniversitesi Laboratuvar Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Müdür Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Evli ve bir çocuk annesidir.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN