Cenkhan Aksoy’un ‘Anekdota’ Sergisi Gru Art Gallery’de

Urla Sanat Rotası üyelerinden Urla’nın en genç sanat galerisi de olan Gru Art Gallery, 19 Şubat – 3 Nisan 2022 tarihleri arasında Cenkhan Aksoy’un Anekdota isimli sergisini ağırlıyor.

Anekdota, Cenkhan Aksoy’un tuval ve kâğıt üzeri boyamalarından oluşan, özellikle son iki yıla yayılan yoğun bir odaklanma ve üretim sürecinin yansıması. Aksoy’un 2017’ye dayanan resimlerinin bir nevi “onarılmış” hallerini ve oradan türeyen yeni işlerini de içeren sergide büyük ve orta boy tuvaller, daha küçük ve çeşitli ölçeklerde kâğıt üzerine boyamalar ve defter sayfalarından bir seçki yer alıyor. Aksoy’un cömertçe kullandığı malzemeler ve teknikler de üretiminde çeşitlilik ve çokseslilik yaratıyor. Resimlerde ön planda duran renk, Aksoy’un soyut figürlerini görünür kılmakla birlikte çoğu zaman başlı başına bir imgeye dönüşüyor. Tuval ve kağıtlardan kabaran boya katmanları ile yoğun ve birbirine karışmış renkler, resmi içinde kaybolabileceğiniz kaotik bir meta dünyaya, rüyalar katmanına dönüştürüyor. Kâğıt üzerine yaptığı çalışmalara özgü seçtiği renkli arka planlar da üzerinde taşıdığı resmin ayrılmaz bir parçası haline geliyor.

Akrilikler, alkol bazlı pigmentler ve yol çizgisi boyalarıyla beraber Aksoy son dönem işlerinde refleks boya pigmentlerini de üretim sürecine davet ediyor. Bazı resimlerinde yüzeyde beliren hayvan siluetleri olarak da ifade edebileceğimiz sadeleşmiş amorf formlar ve katmanlar arasına gizlenmiş belli belirsiz yazılı mesajlar izliyoruz. Bu çok katmanlı ve rengarenk olarak tanımlanabilen imge dünyasında bazen kendisini gizleyen bazen de tek başına öne atılan bir “otoportre” anlayışı mevcut. Farklı jest ve mimiklerle kendisini izleyiciye her seferinde yeniden tanıştırdığı bu otoportreler Aksoy’un sanatsal üretim pratiğinde önemli bir ısrarı ve tutarlılığı da gösteriyor.

Cenkhan Aksoy’un işleri ve bu sergi -kendi ismine de gönderme yaparcasına- bir detaydan başka bir bütün türetme, eskinin üzerine yeniyi ekleme, büyük içerisinden daha küçüğü yüceltme, küçükten tek başına bir büyük çıkarma gibi fiziksel boyutların da göreceleştiği bir üretim dünyasını ve kişisel üretim sürecindeki zaman atlamalarını kapsıyor. ‘Anekdota’ 3 Nisan tarihine kadar Gru Art Gallery’de ziyaret edilebilir.

 

GRU ART GALLERY

ANEKDOTA

19 ŞUBAT – 3 NİSAN 2022

Cenkhan Aksoy

 

Sanatçı Cenkhan Aksoy Kimdir? 

Sanatçı Cenkhan Aksoy

1990 yılında, İzmir’de doğan sanatçı Cenkhan Aksoy, 2015 yılında lisans eğitimini tamamladığı Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine devam ediyor.

2013 yılında “cenkhan sütüdyo’da” isimli ilk kişisel projesini, Etem Şahin ile kurduğu sütüdyo isimli sanatçı inisiyatifinin mekânında açtı. Yine aynı yıl, Ankara’da yer alan Torun Kolektifi’nin çağrısı üzerine “Kendi Kendine” ismiyle gerçekleştirdiği ilk kişisel sergisinin ardından bugüne kadar açtığı birçok kişisel serginin yanı sıra, yurt içinde ve yurt dışında karma sergilere ve fuarlara katıldı. 

Darağaç Sanatçı Kolektifi’nin kurucu üyesi olarak 2016 yılından beri Umurbey Mahallesi’nde yaşayan ve üreten Aksoy, aynı zamanda 6x6x6 İzmir İnisiyatifi ve Karantina Mekân Kolektifi üyesi olarak çalışmalarına devam ediyor. 2018 yılında, Kültür için Alan’ın Berlin ve Amsterdam odağında düzenlediği kültür yönetimi programına katılan sanatçı, Darağaç Kolektifi’nin diğer üyeleriyle birlikte yedi yıldır mahallede gerçekleştirdikleri kültür ve sanat projelerinde, yaratıcılığın teşvik edildiği bir yaşam alanının ve bir arada yaşamanın getirdiği yeni iletişim deneyimlerini sanat pratiğine yansıtıyor.

Çalışmalarının temelindeki zaman kavramı, birbirinden farklı medyumları bir arada kullanarak oluşturduğu mekânsal soyutlamalar olarak karşımıza çıkıyor. Sanatçı, renklerin çağrışımları, tanık olduğu gerçeklik ve hafızasından silinenler arasındaki bağı kullanarak zamanı durdurmayı/sonsuzlaştırmayı amaçlıyor. Yerel ve küresel yönetim sistemlerinden, kültür ve iletişim dinamiklerinden, teknolojik ve bilimsel gelişmelerden etkilenirken toplumsal ve bireysel olarak farklı şekilde tecrübe edinilen süreçleri, hafızasının bir temsili olarak dağılmış parçalar halinde yüzeye aktarıyor. Bu aktarım sırasında renkler ve formlar, bir yandan belirsizliğe doğru ilerlerken bir yandan da konvansiyonel çıktılara dönüşüyor.

 

Gru Art Gallery Hakkında

GRU Sanat Galerisi 2021’in Şubat ayında Urla’da açıldı. Farklı disiplinlerden ve farklı estetik kaygılara sahip sanatçıların bir arada yer alabileceği bir koleksiyon oluşturmayı amaçlayan GRU, sanatta bağımsızlığı, çok sesliliği, paylaşılabilirliği destekleyen bir çağdaş sanat galerisi olarak kuruldu. 21. Yüzyılın ilk çeyreği biterken, sanatı, güncel pratiklerin geçmişle olan bağlarını akılda tutan, günümüz dinamikleri üzerine düşünen ve yenilikçi bir perspektiften ele alıyor. Sanatçıların bağımsız üretimlerini sürdürebilmeleri için gerekli maddi koşulların sağlanmasına ve sanatta erişilebilirlik kavramına yaklaşımında, GRU sanatsever ve sanatçı dostu bir galeri işleyiş yapısını prensip ediniyor. GRU, lokal adresi Urla’da çağdaş sanatın bölgedeki izleyiciyle buluşabildiği ve nitelikli sanat eserlerinin sergilendiği bir mekan oluşturmuş olmaktan mutluluk duyuyor.

 

Gru Art Gallery

Yenice Mah., Park Sk. No: 8/4-5

Urla, İzmir, Türkiye

0 531 261 70 04

www.gruartgallery.com

@gruartgallery

Tüm soru ve talepleriniz için:

info@gruartgallery.com

Bu yazımız ilginizi çektiyse ”Urla Sanat Rotası ve Üyeleri” yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Daha fazlası için Dergi Urla Ana Sayfa‘ya dönebilirsiniz…

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN