Bir Amerikan Rüyası : Green Card

Ülkemizin içinde bulunduğu zorlayıcı ekonomik koşulların her geçen gün bir öncekini arattığı bugünlerde yurt dışına, özellikle ABD’ye gitmenin, ekonomik özgürlük ve fırsatlar bağlamında birbirini tamamlayacağı hayali kuran çalışan nüfus sayısındaki artış, bir dönem oldukça popüler olan Green Card başvurularını yeniden liste başı yaptı.

ABD, her yıl tüm dünyadan ülkeye yerleşim yapmak isteyen vatandaşlar için, her kıtadan belli bir oranda, toplamda 55 bin kişilik bir Green Card kontenjanı belirliyor. Türkiye’de Avrupa Kıtası’nda yer alan bir ülke olması bakımından şans hayli yüksek. Eğer siz de böyle bir fırsatı yakalamak isterseniz, hayallerinizi gerçek olmaya bir adım daha yaklaştıracak bu kartın sahibi olmaktan geçen yolun, her yıl Ekim ayında açılan DV Lottery adlı web sistemine girerek, Kasım ayının belirlenen son başvuru gününe kadar ücretsiz olarak gerçekleştirebileceğiniz başvuru olduğunu söyleyebiliriz. Çekiliş, rastgele olacak şekilde sistem tarafından belirlendiği için sonuç güzel sürprizlere açık. Geçtiğimiz yılın resmi verileri, Türkiye’den 2 bin 874 Türk Vatandaşının söz konusu talihlilerden olduğunu ortaya koyuyor. Gerekli birtakım kriterlerin sağlanması ile de vize sahibi olabilir ve Amerika’da belli bir süreyi de doldurmanız halinde vatandaş olarak Amerikan Pasaportu elde edebilirsiniz.

Peki, bu Çekilişte Yer Almak İsteyenlerin Hangi Koşulları Sağlamaları Gerekiyor?

Öncelikle, Green Card ile ilgili en sağlıklı bilgi için “green card lottery” yönergelerini detaylı olarak incelemenizi öneririz. Sistemde yer alan bilgilerin önemi ve orijinal dilinin İngilizce olması göz önüne alındığında, bu süreçte sizin için gerekli tüm çalışmaları yapacak ve belgelerinizi düzenlemenize yardımcı olacak çeşitli danışman kurumlarla çalışmayı da düşünebilirsiniz. Her yıl yalnız bir kez düzenlenen bu çekilişe katılabilmek için tek bir hakkınız bulunuyor. Herhangi bir yanlış/eksik bilgi ya da tekrarlanan veri girişi başvurunuzu geçersiz kılabileceği gibi sistemden diskalifiye olmanıza da neden olabilir.

Gelelim detaylara:

 • Önemli bir ilk koşul olarak; pek çok başvuruda olduğu gibi burada da 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor.
 • Başvurular yalnız resmi olarak yetkilendirilmiş web sayfasından yapılabiliyor. Elden, elektronik posta ya da geleneksel posta yoluyla yapılan başvurular geçersiz kabul ediliyor.
 • Bir diğer kriter; başvurusuna izin verilen ülkelerden birinin vatandaşı olmak. Türkiye, bu koşulu sağlayan ülkeler arasında.
 • Green Card başvurularında fotoğraf, önem arz eden bir detay olarak karşımıza çıkıyor. İstenilen ölçülere uygun bir fotoğraf ile başvuru yapmak gerekiyor. Aksi halde bu durum da elenmenize neden olabiliyor.
 • Başvuru sahibinin en az lise ve dengi okullardan mezun durumda olması ya da son 5 yılda uzmanlık gerektiren bir alanda en az 2 yıllık bir çalışma deneyimi olduğunun belgelendirilebilir nitelikte olması gerekiyor.
 • Eğer gerekli koşullar sağlanıyorsa, evli çiftler çekiliş için ayrı ayrı başvuru yapabiliyor ve eşlerden birinin kazanması durumunda diğer eş, hatta varsa çocukları da doğrudan Green Card sahibi olma hakkını kazanmış oluyor. Ancak bu haktan yararlanabilmek için önemli bir husus olarak; eşlerin, aynı çatı altında yaşamıyor olsalar bile resmi olarak evli, çocuklarının da 21 yaşından küçük ve bekar olmaları koşulu ile, ilgili dokümanların başvuru formuna eklenmesi gerektiğini hatırlatalım.

Green Card Başvuru Süreci ve Takibinde İşinize Yarayacak Bazı Önemli Detaylar:

 • Başvuru için hiçbir ücret ödemeniz gerekmiyor.
 • Geçmiş yıllarda yapılan çekiliş başvurularında pasaport şartı aranmasına karşın 2022’de güncellenen bilgilere göre artık pasaport şartı kaldırılmış durumda, bu da ekonomik açıdan olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir.
 • Green Card başvurusu yapabilmek için belli düzeyde bir maddi güce sahip olma şartı aranmıyor.
 • Yine başvuru aşamasında dil yeterliliği talep edilmiyor. Fakat yeterli İngilizce bilgisine sahip değilseniz size bu aşamada destek olacak aracı nitelikteki kurumlara belli ücretler ödemeniz gerekebilir.
 • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, evli çiftlerin ayrı ayrı yapacakları başvurular, şansı adeta ikiye katlıyor. Birinin çekilişi kazanması durumunda diğer eş ve varsa çocuklar da dertsiz tasasız bu karta sahip olma hakkı elde ediyor.
 • Çekilişin kazanılması durumunda evrak toparlama sürecine girileceği düşünüldüğünde, çeşitli kalemlerde ödemeler yapılması gerekebileceğini hatırlamakta fayda var.

Bu yazımızı beğendiyseniz Simple Living Hareketi yazımızı incelemenizi öneririz. 🙂

Cansu BAKIR

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ ALMANCA ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ’NDEN MEZUN OLMASINI TAKİBEN BİR DÖNEM KENDİ ALANINDA KURUMSAL TECRÜBELER EDİNDİ. YENİ YERLER KEŞFETMEYİ, KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİMİ VE GEZDİĞİ YERLERDE GÖRDÜKLERİNİ KAYDETMEYİ SEVEN KİŞİLİĞİ SEBEBİYLE HAVACILIK VE FOTOĞRAFÇILIK SEKTÖRLERİNDE PROFESYONEL OLARAK ÇALIŞMA FIRSATI BULDU. YAZMAYA HENÜZ ÇOCUK YAŞLARINDA BAŞLAYAN İLGİSİ VE MERAKI NEDENİYLE ÇEŞİTLİ ALANLARDA AMATÖR OLARAK YAZMAKTAN DA KENDİNİ ALAMAYAN ÖZGÜR BİR RUH.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN