2021’de Astrolojik Olarak Bizi Neler Bekliyor?

Değişim Zamanı

Doğaya, birlikte yaşadığımız tüm canlılara yakından bağlı olduğumuzu anladığımız ve doğal döngüyü bozmadan yaşamanın önemini kavradığımız zorlayıcı bir yılı geride bırakıyoruz. 2021’e girerken; hepimizin biraz umuda ihtiyacı var. İşte o umudu, 2021 yılında bulabileceğimize inanıyorum. 2020’de yaşadığımız distopik durumu yıkacak, en azından üzerimize çöken karanlığı ve belirsizliği biraz olsun dağıtacak bir yıla giriyoruz. Ama bir yandan da önemli bir dönüşümün başındayız.

Bu yılın önemi, ‘Büyük Kavuşum’ adı verilen Jüpiter ve Satürn’ün 21 Aralık 2020’de  0 derece Kova Burcunda güçlerini birleştirecek olmasında gizli. 2021’de, 200 yılda bir gerçekleşen element değişimiyle birlikte bu kavuşumun etkilerinin yaşanacağı bir sene olacak.  Eskilerin ‘Zamanın Belirleyicileri’ dedikleri bu iki gezegenin kavuşum yaptığı yıllarda, önemli savaşlar yaşanmış, hükümdarlar değişmiş, Magna Carta kabul edilmiş, ekonomik krizler olmuş, hayat değiştiren buluşlar (internet, ilk tüp bebek denemesi vb.) gerçekleşmiş; hatta peygamberlerin bu kavuşumda doğduğuna inanılmış.  Şimdi ise, değişim yaratacak önemli olayları Kova Burcu’nun gözünden deneyimleyeceğiz.

Yani genel anlamda, daha eşitlikçi ve hümanist bir anlayışın yayılacağı, bireysel özgürlüklerin ve insan haklarının önem kazanacağı, teknolojik gelişmelerin hızlanacağı, doğru bilginin ve bilimin değerli olacağı bir dönem başlıyor. Kadın hakları, hayvan hakları, lgbti hakları, ırk/din ayrımcılığı konularının daha fazla konuşulacağı bir yıla giriyoruz. 2021 yılında gerçekleşecek olaylar bireylerin uyanışına sebep olacak.  Bunun sonucunda, dünyanın her yerinde ayaklanmalar ve protest hareketler göreceğiz. Türkiye’de de özellikle kadın hakları konusunda önemli gelişmelerin olacağını; ayrıca sivil haklar ve siyasi mahkumlarla ilgili de adalet arayışının artacağını, bu yüzden bazı davaların sonuçlanabileceğini düşünüyorum. Medyaya uygulanan baskı ve yasaklar, gazetecilerle ilgili konular da gündemde olacaktır. Ayrıca sanat, spor ve artistik konularda da ülke olarak adımızı duyuracağımız bir yıl olabilir.

Bir diğer önemli etki ise; yıl içinde birkaç kez deneyimleyeceğimiz Satürn’ün Uranüs ile yapacağı zorlu açı olacak. Hem daha önce Büyük Kavuşum’un yaşandığı yıllara bakarak; hem de bu açının etkisini göz önünde bulundurarak; 2021’in en önemli konularından biri ekonomik kriz olacak. Ekonomik krizin etkilerini özellikle Ocak, Şubat, Haziran ve Aralık aylarında daha fazla hissedebiliriz. Ekonomik daralma ve streslerle birlikte, eski sistemlerin yavaş yavaş yıkılışına, ekonomik olarak alternatif yeni düşüncelerin, reformların açıklanmasına, kripto paraların hızlı yükselişine şahit olacağız. Türkiye açısından da ekonomik olarak durum farklı olmayacak. Vergiler ve işsizlik daha da artabilir, borçlar bir sorun olarak karşımıza çıkabilir. Dost ülkelerden, uluslararası organizasyonlardan gerekli desteği alamayabiliriz. Beklenenin tersine sürpriz gelişmeler olabilir. Ülkenin ekonomik olarak umutlarını tekrar canlandırmak için; yeni düzenlemeler devreye girmek zorunda kalabilir.

Tüm dünyada yaşanacak ekonomik resesyon dışında, 2021’de riskli olan bir diğer konu ise havada oluşabilecek afetler olacaktır. Hortumların sıklığı ve şiddeti artabilir, uçak kazaları daha fazla yaşanabilir. Önümüzdeki iki yıl içinde deprem ve nükleer patlama riski taşıyan zamanlar da var.

2021 yılında tutulmalar ise -biri dışında- İkizler Yay ekseninde gerçekleşecek. Bu tutulmalar doğru ve süzgeçten geçirilmiş bilginin ve bilimin önemi için çalışacak. Bilgiler, ideolojiler, inanışlar konusunda toplum içindeki kutuplaşmaları tetikleyecek. Yaşayacağımız toplumsal olaylar bize, fanatizmden vazgeçmemiz gerektiğini ve objektif olmanın önemini anlatmaya çalışacak.  Ayrıca uluslararası ticaret ve seyahatlerle ilgili de yeni düzenlemeler gelebilir. Türkiye açısından tutulmalara bakıldığında ise; sağlık sektörü, hastaneler, sağlık çalışanlarının gündemde kaldığı bir yıl daha bizi bekliyor. Silahlı kuvvetleri ve polisi ilgilendiren konular (silah, mühimmat gibi) gündeme gelebilir. Aşı konusunda tartışmalar, aşı programında değişiklikler yaşanabilir. Sağlık sektörünün zaman zaman zorlandığı aylar olabilir ya da kamu çalışanlarını ilgilendiren yeni kararlar alınabilir. Tüm bunlar, 2021’in sonuna kadar Koronavirüs’ü konuşmaya devam ettiğimizi gösterse de bahar aylarından itibaren sağlık konularında biraz daha rahatlayacağımızı öngörüyorum. Tüm Dünya için biraz zorlu geçecek Ocak ve Şubat aylarından sonra, özellikle Mart ve Mayıs aylarında güzel haberler alabiliriz. Aynı zamanda dünyada sağlık ve tıp sektöründe özellikle genetik bilimi konusunda önemli bir gelişme olabilir. 

2021 yılı, buluşların, teknolojik gelişmelerin her alanda hızlanacağı bir yıl olacak. Petrolün gitgide daha az kullanıldığı, buna karşı elektriğin kullanımının daha yaygın olacağı 20 yıllık bir dönemin başındayız. Datanın önemi artacak. Buna bağlı olarak yeni inovatif gelişmeler, dijital platformlar ortaya çıkabilir. Bir yandan teknoloji tarafında, bu şekilde hızlı bir gelişim yaşanırken; bir taraftan siber saldırı haberlerini daha fazla duyabilir; medya veya internet konularında özgürlüklerin tartışıldığı, yeni kısıtlayıcı düzenlemelerle karşılaşabiliriz. Fakat, toplumsal dayanışma ve kitlelerin aktivizmi yoluyla, bazı kısıtlayıcı kurallar yeniden güncellenebilir. Çünkü, Uranüs ile sürekli etkileşim halinde olan Satürn Kova dönemi, geleneksel sözleşmelere tam bir başkaldırma hali olacak. Bu gelişmeler, Kripto paraların yükselişini de tetikleyecek.

Özetle; birçok konuda reform kelimesini daha fazla duyacağımız bir döneme giriyoruz. Bireysel olarak; hepimiz özel haritalarımızda, özellikle Kova’nın bulunduğu ev konularında kendi reformlarımızı gerçekleştireceğiz. Bazı sürpriz gelişmeler hem bireysel hem de toplumsal anlamda bizi sorumluluklar almaya itecek. O sorumlulukları almak için önce her birimiz kendi uyanış hikayemizi yazacağız. Bazılarımızın hayatında ise bir anda kısıtlayıcı, engelleyici durumlar oluşabilir. Özgürleşmek istesek de, sorumluluklar buna izin vermeyebilir. Finansal açıdan zorlandığımız zamanlar olabilir. Fakat kolektif olarak insani değerleri her şeyin önüne koyabilenler, takım oyuncusu olabilenler, dayanışma ruhunu taşıyanlar bu sene kazanacak. Tutulmalar bize, inatlaşmadan, takıntılardan ve abartıdan uzak durmamız gerektiğini anlatacak. Gerçek bilginin peşinde koşan ve şartlara adapte olan ilerleyecek. Devrimci tarafımızı beslediğimiz ve üzerimize düşen sorumlulukları aldığımız sürece; Kovadaki Satürn şu anda bize ütopik gelen ideallerimize ulaşmamıza, hayatlarımızda yeni düzenler kurmamıza yardımcı olacak.  Bütün sene boyunca Kova Burcunda olacak Jüpiter, karşımıza fırsatlar çıkaran, neşe veren ve büyüten enerjisini 2020’ye göre daha fazla hissettirecek. Öncelikle kova burçları için önemli bir seneye giriyoruz. Bunun dışında, sabit burçlarda (Boğa, Aslan, Akrep ve Kova) ve İkizler, Terazi Burçlarında; 0-10 derece arasında gezegenleri olanlar bu yılın etkilerini daha fazla hissedecek.

Herkese, geçtiğimiz bu zorlu zamanlardan öğrendikleriyle; değişim rüzgarında üzerine düşen sorumlulukları alabilme enerjisi diliyorum.

Astro Atolye

Ece Özsan Serim I 1982 yılında Bursa'da doğdu. Bilkent Üniversitesi, Uluslarası İlişkiler Bölümü'nü bitirdikten sonra, 13 yıl çeşitli kurumsal şirketlerde, reklam, pazarlama ve kurumsal iletişim departmanlarında görev yaptı. Uzun süredir ilgilendiği astroloji konusunda bir çok eğitim aldı. 2 çocuk annesi olan Ece, astrolojik danışmanlık vermeye ve Astro Atolye adı altında sosyal medyada astroloji yazıları yazmaya devam ediyor.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN