Kullanılmayan Köy Okullarının Dönüşüm Projesi: Urla Uzunkuyu Köy Yaşam Merkezi

Ülkemizdeki ilk örneğini Samsun’da gördüğümüz köy yaşam merkezleri, 20 Temmuz 2022’de Urla’da, eski Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Mücahit Yentür ve daha pek çok konuğun katılımıyla açıldı. Urla Uzunkuyu Köy Yaşam Merkezi adıyla açılan bu merkezde, eğitsel faaliyetlerin yanı sıra daha pek çok etkinlik yapma fırsatı da sunuluyor öğrenci ve yetişkinlere. Milli Eğitim Bakanlığının, Tarım ve Orman Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı iş birliği ile kullanılmayan köy okullarının dönüştürülerek ulaşılabilir ve kullanılabilir yaşam alanları oluşturma projesi “Köy Yaşam Merkezi”. Anaokulu veya ilkokul olarak kullanılmayan okullar, köylülerin ihtiyaç duyduğu alanlarda her türlü eğitimin verildiği merkezler haline geliyor proje kapsamında. Köy yaşam merkezleri, kuruldukları bölgeye göre Milli Eğitim Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığının yanı sıra farklı bakanlıklardan da destek alınarak koordineli bir çalışma yürütülerek kuruluyor. Bu merkezler sayesinde ilkokul çağındaki öğrenciler eğitim ve öğretime kazandırılıp köylerdeki öğrenim trafiğinin durmaması amaçlanıyor. Bölgede eğer ilkokul çağında çocuk sayısı azsa veya yoksa yetişkinler için bölgenin de talepleri doğrultusunda halk eğitim kursları açılarak yöre halkının faydalanması ve gelişmesi hedefleniyor. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan köylülere destek amaçlı halk eğitim kursları düzenleniyor.

Urla Köy Yaşam Merkezine, hem köydeki hem de civar 7 köydeki öğrencilerin faydalanmasını sağlamak için taşımalı eğitim sistemi ile öğrenciler ücretsiz olarak taşınıyor ve merkezde öğrencilere ücretsiz yemek veriliyor. Merkezde kurs merkezi, kütüphane ve atölyeler bulunuyor.

Geçen sene açılan yaşam merkezinde Ağustos ayı boyunca bilimsel, kültürel, sanatsal faaliyetlerin yanı sıra “bilim saati”, “okuma saati”, müzik dinletileri, görsel sanat atölyeleri, halk oyunları eğitimleri, spor etkinlikleri ve sinema gösterimleri tüm öğrencilere ve yetişkinlere açıldı. Bu dönemde düzenlenen etkinliklerde öğrencilere yönelik olarak; “Masal Dünyası”, “Taekwonda Eğitimi ve Gösterisi”, “Spor Etkinlikleri”, “Görsel Sanatlar Eğitimi”, “Bahçede Okuma Saati”, “Bilim Saati”, “Boche Eğitimi ve Müsabakası”, “Badminton Eğitimi ve Müsabakası”, “Su Oyunları Eğlence Aktivitesi”, “Voleybol ve Masa Tenisi Müsabakası”, “Güreş Eğitimi ve Müsabakası” gerçekleştirilirken, velilere içinse; “Tel Kırma El Sanatı Eğitimi”, “Ege Yöresi Halk Oyunları Eğitimi” yapıldı. Öğrenci ve velilerin birlikte katılabileceği etkinlikler kapsamında ise; “Ege Türküleri Dinletisi”, “Ege Yöresi Halk Oyunları Eğitimi”, “Açık Hava Sineması”, “Müzik Dinletisi” oldu.

Uzunkuyu Köy Yaşam Merkezi yaz aylarında bu tarz etkinlik takvimleri oluştururken, eğitim öğretimin devam ettiği süre içerisinde de hem öğrencilerine hem de yetişkinlere dair faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Öğrenciler için sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetlerin yanı sıra, yetişkinler için sağlıklı yaşama dair kurslar, seminerler, el işi ve resim kursları gibi etkinliklerle bölge halkının da bu merkezden maksimum düzeyde faydalanması amaçlanıyor. Öğrenciler, doğayı ve toprağı korumayı öğretmeyi amaçlayan tarım atölyeleri alanında ektikleri fidanlar sayesinde üretimin zevkini tadarken, sürdürülebilirliğin de farkına varıyor. Uzunkuyu Köy Yaşam Merkezi kurulalı çok kısa bir süre olsa da hayırseverlerin bağışlarıyla kitap sayısı neredeyse 1000’e varan zengin bir kütüphaneye ve pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan sanat atölyesine sahip.

Son alınan kararlarla birlikte İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü sekiz köy okulunu daha yeni eğitim öğretim yılında açmaya hazırlanıyor. Açılması planlanan bu okullar, köy yaşam merkezi, ilkokul ve anaokulu olarak hizmete sunulacak. Karşıyaka, Menderes, Ödemiş, Bornova ve Tire’de açılması hedeflenen okullar ile bölge halkı ve çocukların ihtiyaçlarına cevap bulunması hedefleniyor.
Öğrencilerin ve yöre halkının kültürel, bilimsel, sanatsal ve eğitsel gelişiminin amaçlandığı “köy yaşam merkezleri” projesi kapsamında, yıkılmaya ve unutulmaya yüz tutmuş köy okullarının yeni bir amaca yönelik dönüştürülmesi ile umarız hedeflenen noktaya gelinir ve ülkenin dört bir tarafında bu merkezlerden görürüz.

Yazar: Ebru BÜYÜKKAYA

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN