Urla’da “Güzel Şeyler” Kavramsal Sanat & Güzellik Sorunsalı

BE-Contemporary Art Gallery ev sahipliğinde düzenlenen Genco Gülan’ın “Güzel Şeyler” Sergisi sanatseverleri Urla’da bir araya getiriyor. 04 Haziran- 6 Temmuz 2021 tarihlerinde sergilenecek olan çağdaş sanatının en etkili performanslarından birini izleme şansı bulabilirsiniz.

Urla Yenice Mahallesi taptaze bir solukla pandeminin getirdiği ağırlığı üzerimizden atacak bir oluşum sürecinde… Birbiri ardına sıralanmış butik mağazalar, vegan-gluten free ürünler satan dükkanlar, minik bahçeleri olan kafeler ve sanat galerileri ile canlanan bir sokak olma yolunda hızla ilerliyor. Özellikle bu sürecin oldukça yoğun ve yorucu etkisiyle birlikte yeniden şekillenen fiziksel mekanlar ve sunulan sanat anlayışı da hedef kitlesini nokta atışı ile yakalıyor diyebiliriz. Yaz mevsiminin kendi iyice hissettirmesi ile birbiri ardına düzenlenen sergiler ve açılışlar Urla’yı iyice canlandırıyor. Sanatın iyileştirici ve bütünleştirici gücü ile bir araya gelen sanatseverler BE-Contemporary Art Gallery’de Genco Gülan’ın “Güzel Şeyler” sergisinde buluşuyor. Sergiyi gezmeden önce Urla’ya bu galeriyi kazandıran ve ruhlarımıza sanatın dokunmasına vesile olan BE-Contemporary Art Gallery’nin ev sahibini yakından tanıyalım.

Kültür Politikaları ve Sanat Yönetimi Yüksek Lisansı’nı tamamladıktan sonra çeşitli kuruluşlarda eğitim almaya devam eden Bahar Soyoğuz, 2016 yılında “BE-Contemporary” ajansını hayata geçiriyor. Kendi deyimi ile “sanat yönetimi faaliyetleri ile Türk Çağdaş Sanatı’nı desteklemeyi ve kuvvetlendirmeyi” hedeflerken bir yandan da faaliyet gösterdiği BE-Contemporary’de Urla’nın yerel dokusunu ve sürekli güncellenen kültürel yapısını destekleyen bir platform olarak hizmet vermeye başlıyor. Galeri son günlerde yoğun bir hazırlığın ardından Çağdaş Türk Sanatı’nın öenmli temsilcilerinden bir olan Genco Gülan’ın sergisine ev sahipliği yapıyor. Resim, heykel, çizim, yeni medya ve performans gibi kavramsal çağdaş sanat yapıtlarının tümünü ‘fikir sanatı’ olarak tanımlayan sanatçı ve teorisyen olarak tanınan Gülan, aynı zamanda “Web Bienali’nin de kurucusudur.

Gülan sanat anlayışında popüler teknolojiyi kullanarak birçok farklı mecra ile üretim yapmaya devam ederken kavramları ve renkleri de buluşturmayı sürdürüyor. Projelerini hazırlarken tümdengelim değil, tümevarım yöntemini uyguladığını söyleyen sanatçı, çalışmalarında genelde toplumsal durumu analiz ediyor ve güncel değerleri sorguluyor.

“POPÜLER DEĞİLİM. ‘ÇOK SATAN KÜLTÜRÜ’ BENDE MERAK UYANDIRIR VE BENİ ARAŞTIRMAYA İTER. FAKAT TAZELİK BENİM İÇİN HER ZAMAN BİRİNCİ ÖNCELİKTİR. YAPTIĞIM İŞ ÖNCELİKLE BENİ ŞAŞIRTMALI, ZORLAMALI, AŞMALI…” 

Güzel Şeyler” Sergisi, Gülan’ın kavramsal sanat ve güzellik sorunsalını ele aldığı solo sergisi olmasının yanında sanatçının son dönemde gerçekleştirdiği büyük boyutlu projelerini bir araya getiriyor. Serginin çıkış noktası, post-modern dönemde “güzellik kavramının uzun süre sanatla ilişkilendirildikten sonra yaşadığı büyük ayrılıktan geliyor. Gülan tam da bu noktada sezinlediği “tekrarlayan yakınlaşmayı” yeni yöntemler ile eserlerine aktarırken güzellik tanımını da yeniden değerlendirmemizi sağlıyor. Eserlerin büyük bir bölümü ilk defa izleyici karşısına çıkarken “Hem Güzellik Hem Akıl” (201-2020), “Şen Ola” (2020) ve “Domuz Zeus” (2021) dikkat çekenler arasında yer alıyor.  Temmuz ayının ilk haftasına kadar sanatseverlerin beğenisine sunulacak olan sergiyi BE-Contemporary Art Gallery’de ziyaret edebilirsiniz.

Cinel Koksal

02.12.1983 yılında Samsun’da doğan Çinel Köksal, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü mezunu olup aynı bölümde Öğretim Görevlisi Doktor ünvanlıyla çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Ege Üniversitesi Laboratuvar Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Müdür Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Evli ve bir çocuk annesidir.

1 Comment

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN