Sofralarımızın Yeni Şıklığı Seramik Ürünler

Son zamanlarda artık bir seramik trendi var. Benim de çok beğendiğim hatta hayran kaldığım bu seramik servislerden sizlere biraz bahsetmek istiyorum.

Pandemi dolayısı ile artık birçok kişi iş dışında vaktinin çoğunu evinde geçiriyor.  Bu da insanların daha çok sosyal medyada zaman geçirmesine neden oluyor.  Bu süreçte Instagram veya diğer sosyal mecralarda gördüğümüz ürünlere özeniyor, biz de o ürünlere sahip olmak istiyoruz.

Bu mecralarda gördüğümüz, zaten hâlihazırda Youtube ve Instagram gibi uygulamalar üzerinden yemek programları çeken şefler sayesinde bu seramik ürünler, hem estetiği hem de kaliteli duruşu nedeniyle birçoğumuzun ilgisini çekiyor.  Şefler yaptıkları yemekleri bu mecralarda paylaşırken, sunum yaptıkları tabakları da etiketlemeyi ihmal etmiyor. Örneğin Şef Bengi Kurtçebe Instagrama koyduğu her tarifinde, o yemek hangi tabaktaysa markasını etiketliyor. Biz hanımlar da hemen o tarifi yapıp o tabağa koymak istiyoruz haliyle.

Son birkaç yıldır seramik servisler, yemek masalarında da daha çok tercih edilir bir hale geldi. Artık pazarda, kitapçılarda, marketlerde dahi görür hale geldik. Bu da seramik ürünlerin artık ne kadar popüler bir hale geldiğini bize gösteriyor. Masalarda artık tek tip, tek bir takıma ait tabaklar değil, rengarenk seramik tabaklar görüyoruz. Bu hem masayı olduğundan daha şık hem de ürünleri olduğundan daha iyi gösteriyor. Artık birçok ünlü restaurantta ağır yemek takımları yerine, şık seramik servisler kullanmak trend haline gelmiş durumda. Hatta bazı restaurantlarda her bir yemek için farklı bir seramik servis tabağı tercih edilmektedir.

Örneğin Urla’daki Od Urla bunlardan biri.

odurlaseramiktabak

Mevsimine uygun hasat ile yenilenen menüsü için her bir yemek özelinde seramik tabaklar üretiliyor. Her çeşit yemek için ayrı bir tabak üretiliyor, evet doğru duydunuz her bir yemek çeşidinin kendine ait bir tabağı var! Urla’da muhteşem lezzetli yemeklerinizi el emeği seramik tabaklardan yerken, zeytin ağaçlarının arasındaki muhteşem ambiyansın tadını çıkarabilirsiniz.

Eğer siz de evinizi, ofisinizi seramikle renklendirmek istiyorsanız; sizler için seramiğin en güzel örneklerinin sergilendiği birkaç alternatifimiz olacak.

@HİÇ CERAMİCS

Urla’nın yerel markalarından HİÇ Ceramics, aynı zamanda HİÇ Urla Restaurantı’nda da menü servislerinde kullanılmakta ve yemek sonrası beğendiğiniz ürünleri restauranttan ya da online dükkandan satın alabilme şansına sahip olabilirsiniz.

@KERAMİKOS

Urla Sanat Sokağı’nda yer alan Keramikos, seramik üretimi yanında düzenledikleri atölyelerle de bu işin meraklılarına kapılarını açıyor. Atölyeler sonunda ortaya çıkan ürünler ise satışa çıkarılıyor. Seramiğe hamur edasında şekil verebilen bu atölyenin çalışmalarına bayılacaksınız. Instagram üzerinden takip edebilir ve ürünlerini satın alabilirsiniz.

@MONOLOGUE STORİES

Muhtemelen bu markalar içinde en popüler olanı. Üretimi biten ürünler, instagram hikayelerinde yayınlanıyor ve saat kaçta satışa çıkacağı duyuruluyor. İnanmayacaksınız ama; çıkar çıkmaz da tükeniyor. Ben de bu saatleri takip edenlerdenim! Özellikle çizgili modelleri Instagramda fenomen haline gelmiş durumda.

@ECE GÜNEŞ SERAMİK

Kadın gücünün ve el emeğinin en güzel örneklerinden biri de Çanakkale’de seramik işçiliği yapan Ece Güneş’in çalışmaları. İşleri klasik seramik sanatının başka bir ifade biçimi. Renkler, seramiğe verilen şekiller sizleri bu sanata çekecek ve evinizdeki eşyaların hepsinin seramik ürünlerden olmasını isteyeceksiniz. Ece Güneş çalışmalarını Instagram üzerinden yayınlıyor ve buradan satışa sunuyor.

@ANY STORY STORE

Site üzerinden el işi seramik ürünleri almanız mümkün. Çalışmalarda abartıya kaçmadan, sade ve genelde pastel tonları tercih ediliyor.

@MİRAS CERAMİCS

Ürünlerinin tamamını porselen çamurundan yapan marka, çalışmalarını genellikle sipariş üzerine gerçekleştiriyor ve müşterilerine beğendikleri ürüne ait çeşitli renk alternatifleri sunuyor.

@MUD İN LUV CERAMİCS

İstanbul Kadıköy’de şirin bir atölyede çalışma hayatını sürdüren bu marka, ürünlerini internet üzerinden satışa sunuyor. Sizin de seramiğe ilginiz varsa, buraya misafir olup, yeni bir şeyler keşfetme fırsatını yakalayabilirsiniz.

@MEHVEŞ SERAMİK

Doğanın renklerinden ilham alan, klasik seramik çalışmalarından daha farklı bir yoruma sahip olan ve sanatçının çalışmalara özgünlüğünü kattığı ürünleri Instagram üzerinden görebilir ve satın alabilirsiniz.

@MÜZ. SE

İstanbul Çukurcuma’da bulunan ve şehrin kalabalığından kısa bir süre de olsa uzaklaşma fırsatı bulduğunuz bu atölyede, seramik ve botaniğin muhteşem uyumunu görebilirsiniz. Ortaya çıkan ürünler bitkilerle taçlandırılarak sergileniyor.

@TOULİNE CERAMİCS

İstanbul Cihangir’de bulunan bu atölyede, kadın işçiliğinin ve estetiğinin seramiği nasıl şekillendirdiğini görmeniz mümkün. Tülin Bözüyük çalışmalarında seramiği ince bir işçilikle yoğuruyor. Çalışmalarını Instagram adresi üzerinden takip edebilir ve satın alabilirsiniz.

@TERRA COTTA CERAMİC ART

İzmir Alaçatı’daki bu seramik ve sanat atölyesinde klasik seramik çalışmalarının yanı sıra, çok farklı çalışmaları da görmeniz mümkün. Çalışmalar hakkında bilgi almak ve Instagram adresi üzerinden beğendiğiniz ürünü sipariş edebilir, evinize seramiğin ağırlığını getirebilirsiniz.

@MANO WORKS

İzmir’deki bu seramik atölyesi farklı tasarımlarıyla meraklılarını kendine çekiyor. Çalışmalarını Instagram adresi üzerinden görebileceğiniz bu atölyede, beğendiğiniz ürünleri sipariş etme şansınız da mevcut.

@SANTİMETRESTUDİO

2009 yılında Balıkesir Ayvalık’da kurulan Santimetre Studio, New York ve Ayvalık da çalışmalarını sürdürmektedir. Çok geniş bir renk skalasına sahip. Ürünler bulaşık makinasında veya mikrodalga da kullabilirsiniz. Çalışmalarını instagram üzerinden takip edebilir ve satın alabilirsiniz.

Başlıklara tıklayarak seramik atölye ve sanatçıların instagram adreslerine ulaşabilirsiniz.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN