Sanat Galerisi: Meleklerin Dokunuşu

Mavi Ağaç Filiz Adıgüzel
“Mavi Ağaç” Filiz Adıgüzel

Minyatüre Çağdaş ve Yeni Bir Yorum

Yeni yıla yaklaşırken BE Contemporary minyatür sanatına özgün, alışılmışın dışında teknikler ve güncel bir yorumla yaklaşan sanatçı ve akademisyen Filiz Adıgüzel’in “Meleklerin Dokunuşu” başlıklı solo sergisine ev sahipliği yapıyor. 17 Aralık 2022, Cumartesi günü 18.00’de gerçekleşecek açılış etkinliği ile sanat severlerle buluşacak olan sergi 19 Şubat 2023, Pazar gününe kadar ziyarete açık olacak.

Sanatçı; güzelliği ile bir anda bakanı içine alan, samimi duygular uyandırmaktan çekinmeyen eserleriyle izleyicisini sıcak, büyülü ve umut veren bir hayal dünyasına çağırıyor. Burada merhamet ve şefkat özenle yaşama dokunuyor, onu besliyor ve büyütüyor. Sanatçı geleneksel minyatürün güven veren ve tanıdık gelen özelliklerinin yanı sıra kendi geliştirdiği teknikler ve üslup tercihleriyle kalıpların dışına çıkıyor, içeriden dışarıya açılan bir hikayeyi paylaşıyor. Aynı zamanda da izleyiciyi dışarıdan içeriye doğru açılan bir kapıyı görmeye, o kapıdan geçmeye davet ediyor.

Detaylı ve özenli tekniğiyle yüksek estetik değere sahip eserler üreten Adıgüzel, malzeme, üslup tercihleri ve sezgisel çalışmalarıyla ise “neo-minyatür” olarak isimlendirilen uluslararası güncel minyatür sanat akımına yaklaşıyor. Klasik minyatürün konusu olan büyük anlatılar yerine kişisel olanı ifade eden ve içsel olana eğilen sanatçı, diğer bir taraftan her resmiyle adeta yeni bir masal dünyasını açıyor. Hayal kurmanın iyileştirici ve yenileyici gücünü hatırlatıyor.

Uzun yıllardır minyatür üzerine sanatsal ve akademik çalışmalarını sürdüren Filiz Adıgüzel solo sergisi “Meleklerin Dokunuşu”nda sanatseverlerin kalbine dokunan, büyülü ve umut veren bir alem düşlüyor. Yeni bir yıla yaklaşırken BE Contemporary sergiye ev sahipliği yaparak bu keyif dolu, kucaklayan deneyime alan açıyor. 

“Başka Şehir” Filiz Adıgüzel

Sanata Hazla Bakmak İçin BE Contemporary Art Gallery

“ÖZ” Filiz Adıgüzel

BE Contemporary Art Gallery, 2020’nin Kasım ayında Bahar Eriş Soyoğuz tarafından Urla’da açıldı. Dinamik, yenilikçi ve cesur bir çizgiye sahip BE Contemporary, sanatın kucaklayıcılığına, çağdaş sanatta farklı sorulara ve bakış açılarına alan açıyor. Galeri, Urla’da konumlanan mekânında, eserleriyle ilham kaynağı olan, sanatta ve hayatta sınırları zorlamaktan çekinmeyen ve sanatı yeniden tanımlayan sanatçıların sergilerini sanatseverlerle buluşturuyor.

BE Contemporary çağdaş sanatta kültür, toplum, kimlik gibi daha geniş içeriksel çerçevelerle ilgilenen kültürel diyaloğun bir parçası olarak konumlanıyor. Zengin tarihinden miras eklektik bir kültüre sahip topraklarda yaşayan, günümüzde global olarak etkilenen, teknolojik olarak gelişen bir dünyada çalışan ve eser üreten Türk sanatçıları uluslararası çağdaş sanat alanında temsil etmeyi hedefliyor. Galerinin beraber çalıştığı sanatçılar arasında, çalışmaları hem yurtiçinde hem de yurtdışında önemli kurumların koleksiyonlarında yer alan isimler bulunuyor.

Ziyaretçilere, üç katlı 120 m² iç mekân galeri alanına ek olarak, dış mekân sergilemeleri için kullanılan ve ziyaretleri esnasında keyifle dinlenebilecekleri 24 m² bir bahçe ile Urla’da çağdaş sanatı temsil etmek için önemli bir alan sunuyor.

Galerinin konumlandığı, alternatif bir yaşam arayan birçok kişinin hayali ve yaratıcılığın merkezi olmaya aday Urla, her geçen gün sanat ve gastronomiyle bir kültür merkezine dönüşüyor. BE Contemporary lokal misyonunu da üstlenerek daha fazla izleyicinin çağdaş sanatı deneyimleyebilmesini sağlamak, kültürel alışverişi artırmak ve bir ilham noktası olma amacıyla çağdaş sanat sergilerinin yanı sıra sanatçı rezidansı programları ve çeşitli sanat etkinlikleri de düzenliyor.

www.be-contemporary.com.tr

IG @be-contemporary

Basınla iletişim için:

pr@be-contemporary.com

Tüm sorularınız için:

info@be-contemporary.com

Filiz Adıgüzel Hakkında

Filiz Adıgüzel İzmir’de yaşıyor ve üretiyor. 1997 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk El Sanatları, Tezhip Anasanat Dalı’ndan mezun olan sanatçı, 2000 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Geleneksel Türk El Sanatları Anasanat Dalı’nda yüksek lisans derecesini almıştır. 2004 yılında, Royal Holloway College ve Londra British Museum, Arts of Asia Departmant işbirliğinde, “Classical and Decorative Arts of the Islamic World” lisansüstü programından mezun olmuştur. 2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde Sanatta Yeterlik programını tamamlamıştır ve 2010 yılında Londra The Prince’s Foundation School of Traditional Arts’da İran ve Hint Minyatür Sanatı üzerine uygulamalı çalışmalara katılmıştır. Ayrıca Victoria and Albert Museum, British Library, British Museum ve Royal Asiatic Society’nin tezhipli ve minyatürlü el yazmaları koleksiyonları üzerinde farklı tarihlerde çalışmalar yapmıştır. Böylesine çeşitli koleksiyonlar ve ekoller üzerine yaptığı çalışmaların ışığında kendi sanat pratiğinde klasik minyatürün dışına çıkan teknikler geliştirmiş ve konulara eğilmiştir.

Yurtiçi ve yurtdışında katıldığı çeşitli konferanslarda ve kişisel minyatür sergilerinde bu yaklaşımın izleri görülür. 2019 yılında Londra’da yer alan Yunus Emre Institute’te “Essence of Inspiration” başlıklı solo sergisini açmıştır. Ayrıca, minyatür sanatı ve güncel sanat bağının vurgulandığı Pera Müzesi’nde 2020 yılında açılan “Minyatür 2.0 Güncel Sanatta Minyatür” adlı sergide sanatçı Halil Altındere’yle birlikte çalışmıştır ve serginin kataloğuna da geleneksel bir biçim olarak minyatürün güncel sanattaki yerini tartışan bir yazı ile katkıda bulunmuştur.

Minyatür Sanatı üzerine uygulamalı ve kuramsal dersleri lisans ve lisansüstü seviyede yürüten Doç. Filiz Adıgüzel, Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Tezhip Sanatı Anasanat Dalı öğretim üyesidir.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN