Louvre Müzesi Eserlerini Online Ziyaretçilerine Açıyor

Louvre Müzesi içlerinde Mona Lisa, Venus de Milo, Napolyon’un Taç Giyme Töreni gibi eşsiz eserlerin bulunduğun yarım milyona yakın eserini online ziyaretçilerine açtı. Bu rakam, müzedeki eserlerin yaklaşık %75’ine tekabül ediyor.

Paris’i Seine Nehri kıyılarından gelebilecek ataklara karşı korumak için Fransız kralı Philippe Auguste tarafından 13.yy’da inşa ettirilen ve anlamı İngilizce “kuvvet” anlamına gelen Louvre Müzesi, 14.yy’dan itibaren kraliyet merkezi olarak kullanılmaya başlanmıştır. 15.yy’da bakımsız kalan sarayın, III. Napolyon zamanında tamiratı ve tadilatı tamamlanmıştır. 1793’de müze haline gelen saray, 1871’de büyük bir yangın geçirmiş ve 1932’de son şeklini almıştır. 10 Ağustos 1973 yılında, 537 parçadan oluşan ve çoğunluğu kraliyet ailesine ve kiliseye ait resim koleksiyonları ile açılan müze, birçok farklı aşama geçirmiştir. Koleksiyonunu genişleten ve dünyadan pek çok turistin ilgisini çeken müzede, bugün sanat koleksiyonu sekiz ayrı başlığa ayrılmış ve bu düzene göre sergilenmeye devam etmektedir.

Paris’in simgelerinden biri Louvre Müzesi… Tarih öncesinden tutun, 21. yüzyıla kadar çeşitli eserler müzenin içinde yer alıyor. Müze içinde, Hermes Heykeli, Zeus Heykeli, Caracalla Büstü, Oturan Katip, Tiber Nehri, Uyuyan Hermofrodit, Nike Heykeli, Hammurabi Kanunları ve daha pek çok eseri görebilmeniz mümkün. Her yıl yerli ve yabancı yaklaşık olarak 10 milyon ziyaretçiye kapılarını açan müze, pandemiden dolayı sanatsal ve kültürel etkinliklere getirilen kısıtlamalar nedeniyle Ekim ayında kapanmak zorunda kaldı. Bu tarihten itibaren tarih ve sanat meraklılarına sanal ortamdan az sayıda eserini sergileyen müze, sanal veri tabanıyla 360 derece sanal turla müzeyi gezebilme fırsatı vermişti. Ancak geçtiğimiz hafta müze, 480 binden fazla eseri online ziyarete açarak, sanatseverleri kalbinden vurdu.

Eski Mısır döneminden eserlerin sergilendiği Antik Mısır Galerisi ve Delacroix’nın 1850’lerden kalma ünlü romantik eserinin sergilendiği Apollo Galerisi, İznik çinileri ve Kanuni Sultan Süleyman’ın Kılıcı, Louvre Müzesi’nin sanal turla keşfedebileceğiniz kısımları…

Şu an çevrimiçi erişilebilen eserler arasında Mona Lisa, Cana’da Düğün, Semadirek’in Kanatlı Zaferi, Venus de Milo, Napolyon’un Taç Giyme Töreni ve Halkın Önündeki Özgürlük gibi kült eserler yer alıyor. Sergilenen bu eserler, müzenin koleksiyonunun  % 75’ine denk geliyor. Aynı zamanda, müzeye ait depoda bulunan ve ödünç alınan eserlere de internet sitesi üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Bilgisayar, tablet veya akıllı cep telefonunuzla rahatlıkla müzeyi oda oda gezebilirsiniz. Sanal ortamda heykellerin yanı sıra, resim, tekstil parçaları gibi eserleri de görebilirsiniz. Şu an için Türkçe dil seçeneği bulunmasa da Fransızca, İngilizce, Çince ve İspanyolca dil seçenekleri mevcut.

Müzeyi sanal tur ile bu linkten ziyaret edebilirsiniz.

480 binden fazla sanat eserini online ücretsiz görebilmek için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

Şimdiden iyi geziler…

Ebru Buyukkaya

1990 yılında Istanbulda doğdu. Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Küçük yaştan beri yazmaya ve okumaya büyük bir merak ve ilgi duyması nedeniyle kendini bu alanda geliştirmeye yöneldi . Halen digital platformlara ve dergilere yazmanın yanı sıra, kendini geliştirmeye de devam etmektedir.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN