İYTE Çocuk Üniversitesi: “Bize Yeni Bir Hikaye Lazım”

8 Aralık 2019’da Resmi Gazete ilanı ile resmi anlamda açılan İYTE Çocuk Üniversitesi, profesyonel rasyonel akıllar ile çocuk heyecanı ve merakı ile dolu bir “ruhun” birleşimiyle doğmuş bir eğitim fikridir. Dünya üzerinde 100’ü aşkın çocuk üniversitesi vardır. Tüm çocuk üniversitelerinin verdikleri eğitimler ve yönetmelikleri incelenmiş ve sonunda neredeyse hepsinin aynı şeyi tekrar ettikleri görülmüştür. Bu noktada İYTE Rektörü Prof. Dr. Yusuf BARAN’IN akademinin her alanında vurguladığı “gelişerek değişim” düşüncesi etrafında eğitim bilimsel çalışmalar yapılmıştır.

Ayrıca eğitimden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gamze TANOĞLU’NUN epistemolojik fikirleri, uygulama tabanında İYTE Çocuk Üniversitesi eğitim programının oluşumuna hız kazandırmıştır. Bu süreçte Merkez Müdürü Prof. Dr. Gamze Tanoğlu, Eğitim Direktörü Utku KARA ve yönetim kurulu üyeleri 21. Yüzyıl becerileri doğrultusunda bilim, teknoloji, tasarım, sanat, spor alanlarında birbirleri ile bağlantılı, sarmal eğitim içerikleri hazırlamışlardır. İYTE Çocuk Üniversitesi dünya üzerinde aynı dönem içinde 10’dan fazla eğitim içeriğini birlikte sunana tek çocuk üniversitesidir. Eğitimcilerimiz, gerek üniversitemiz gerekse de farklı üniversitelerden akademisyenler, uluslararası şirketlerin CEO’ları, alan uzmanları tarafında verilmektedir.

Yönetmeliğimiz doğrultusunda ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki tüm çocuklarımız ile eğitim almak isteyen velilerimiz ve eğitimcilerimiz Çocuk Üniversitemizin öğrencileri olabilirler. İYTE Çocuk üniversitesinde öğrenci olmak için “üstün yetenekli” olma şartı aranmamaktadır. Çünkü bize göre her çocuk ilgi duyduğu alanda üstün yeteneklidir. 2019 yılından günümüze 5 büyük etkinlikte 3000’e yakın çocuğumuza uygulama tabanında eğitimlere ulaşma imkânı sunulmuştur. Öğrencilerimiz sadece İzmir ve çevresinden değildir. Ülkemizin birçok şehrinden (Manisa, İstanbul, Antalya, Konya, Niğde…) ve birçok ülkeden (Yunanistan, Güney Kore, Avusturya, Almanya) onlarca çocuğa atölye çalışmaları sunulmuştur. İYTE Çocuk Üniversitesi 2021 yılı yaz ayında gerçekleştirdiği eğitimler sırasında eğitimlerinde yapay zekalı robot öğretmene yer vererek dünyada bir ilki gerçekleştirmiştir.

Ayrıca yine aynı dönem dünyanın ilk yapay zekalı robot öğrencisini mezun vermiştir. Mayıs 2021 tarihinde Avrupa Çocuk Üniversiteleri ağının bir parçası olan İYTE Çocuk Üniversitesi, bu tarihten itibaren eğitimler sonrası verdiği sertifikalarda ilgili kurumun logosunu kullanmış, ilgili kurumun eğitim direktörü ile 2021 yaz eğitimlerinin açılışını yapmıştır. İYTE Çocuk Üniversitesi Kasım 2022 tarihinde dünyanın ilk ve tek (devlet üniversitesi) Çocuk üniversitesi kampüsünü açmış, açılıştan bir hafta sonra 40 öğrencimize Robotik, yazılım, grafiti, müzik, spor alanlarında eğitimler sunmuştur.

İYTE Çocuk Üniversitesi, İYTE bünyesinde farklı alanlarda okumakta olan onlarca öğrencimiz için de bir istihdam kapısı olmuş, öğrencilerimiz takım liderliğinden, eğitimciliğe kadar birçok alanda görev almıştır. Ayrıca önümüzdeki süreçte dijital tarım etkinliklerinin yapılabileceği tarım ve sera-restoran alanımızda inşa edilecektir. Kısacası “bize yeni bir hikaye lazım” o yüzden hepimize Tonguç Baba ruhu ile İYTE Çocuk Üniversitesi lazım.

mezuniyet-2

Space Science With Planetarium

Stop The Spread

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN